Czy warto wybrać ubezpieczenie turystyczne od touroperatora?
2019-05-16 16:17:12

Wielu mieszkańców Buska-Zdroju planuje wakacyjny wyjazd z touroperatorem. Przy tej okazji często powraca temat polis turystycznych. Sporo osób uważa, że ubezpieczenie z biura podróży w zupełności wystarczy – ale czy rzeczywiście takie przekonanie pokrywa się z prawdą?

Wyjazdy organizowane przez biura podróży mają szereg zalet. Nie trzeba martwić się o rezerwację hotelu czy biletów lotniczych. Do obowiązków touroperatora należy m.in. ubezpieczenie podróżnych – stąd właśnie przeświadczenie, iż o ochronę ubezpieczeniową nie trzeba się martwić. W praktyce jednak mało kto zapoznaje się z warunkami polisy oferowanej przez touroperatora – to poważny błąd, który może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

ubezpieczenie.jpg

Co zapewnia ubezpieczenie z biura podróży?
Ubezpieczenie turystyczne od touroperatora charakteryzuje się podstawowym, a co za tym idzie – ograniczonym zakresem ochrony. Nie jest żadną tajemnicą, że dla biur podróży obowiązek ubezpieczania klientów to po prostu kolejny koszt, dlatego i w tym obszarze szukają oszczędności. Ubezpieczenia kupują w pakietach, ponieważ uzyskują w ten sposób zniżki. Tego typu polisy nie zawierają wielu rozszerzeń decydujących o skuteczności ochrony.

Ponadto w przepisach nie jest określone, na jaką sumę ma opiewać takie ubezpieczenie – touroperatorzy ustalają więc sumy gwarantowane we własnym zakresie, co niestety nie jest korzystne dla podróżnych. Niejedna już osoba na własnej skórze przekonała się, iż podstawowy zakres ochrony zapewnianej przez biuro podróży nie wystarcza np. na pokrycie kosztów leczenia za granicą czy likwidację szkód. Minimalna ochrona to zdecydowanie za mało, aby podczas urlopu czuć się bezpiecznie.

Jak ubezpieczyć się na wyjazd?
Biura turystyczne proponują skromną ochronę ubezpieczeniową, dlatego warto zgłębić temat ubezpieczeń podróżnych. Każda osoba potrzebuje innej ochrony, w związku z czym trzeba zadbać o to, aby ubezpieczenie podróżne (https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/) odpowiadało indywidualnym wymogom.

Cel i termin wyjazdu, długość i miejsce pobytu, stan zdrowia i wiek wnioskodawcy – to najważniejsze przesłanki uwzględniane przez ubezpieczycieli. Solidna polisa powinna zawierać: ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu medycznego do Polski, ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

Ponadto można ją wzbogacić i o inne ubezpieczenia: sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka, sprzętu sportowego i elektronicznego, chorób przewlekłych, dla kobiet w ciąży, dla seniorów, kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej itp. Ilość dodatków zależy od ubezpieczyciela, niemniej koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wysokość sum gwarancyjnych poszczególnych ubezpieczeń. W przeciwnym razie polisa nie pokryje w całości wydatków, a np. leczenie za granicą jest bardzo drogie.

Gdzie kupić najtańszą polisę?

W celu nabycia polisy podróżnej w korzystnej cenie trzeba porównać przynajmniej kilka ofert różnych towarzystw, co umożliwiają internetowe porównywarki. Zakup ubezpieczenia online to najlepsze rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze. Ceny polis nie są wysokie, np. ubezpieczenie tygodniowego pobytu w Chorwacji dla jednej osoby (wypoczynek i zwiedzanie) kosztuje od 20 zł do 141 zł.

Przed każdą podróżą – bez względu na to, czy jest organizowana we własnym zakresie, czy przez biuro turystyczne – należy zadbać o kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Nieduży wydatek skutecznie chroni przed nieprzyjemnymi następstwami rozmaitych zdarzeń – w razie szkód istnieje możliwość uzyskania odszkodowania.

/artykuł sponsorowany/http://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=28636