Poseł Michał Cieślak: Prawa miejskie dla Opatowca, Korczyna, Oleśnicy i Pacanowa
2018-10-05 20:05:21

Niedawno status miasta przywrócono takim miejscowościom, jak Wiślica i Morawica. Dziś w naszym regionie o przywrócenie praw miejskich ubiegają się Opatowiec, Nowy Korczyn, Oleśnica i Pacanów.


Jak przyznaje Poseł Michał Cieślak: podczas spotkań z mieszkańcami często otrzymuje pytania: w czym nam- mieszkańcom pomoże przywrócenie praw miejskich, co nam to daje i dlaczego to takie ważne? Odpowiadam wtedy, że te dzisiejsze miejscowości -  to kiedyś miasta i tworząca je ludność. To nasi przodkowie, którzy mieli ogromny wpływ na budowanie Polski, tworzenie Państwa, walcząc o Niepodległość. Kiedyś te miejscowości utraciły prawa miejskie - zabrane przez zaborców, aby zmniejszyć ich rangę, pamięć i historyczne znaczenie.

Dziś, Opatowiec to piękne świadectwo państwowości, wyrażone śladami Józefa Piłsudskiego. Kiedyś to było miasto handlowe, gdzie jedna z pierwszych jednostek OSP utworzona została 130 lat temu.

Nowy Korczyn, niegdyś uzbrojony w mury obronne i zamek królewski wzniesiony przez Kazimierza III Wielkiego był centrum politycznych decyzji. Dzięki centralnemu położeniu w Małopolsce Korczyn stał się miejscem zjazdów politycznych i zgromadzeń szlacheckich. Tradycja zjazdów rycerskich sprawiła, że w Nowym Mieście Korczynie odbywały się sejmiki generalne Prowincji Małopolskiej. W 1869 Korczyn utracił prawa miejskie.

Pacanów był miastem szlacheckim, a prawa miejskie otrzymał w 1265 roku nadane przez Księcia Bolesława. Historia donosi o wielu zwycięskich bitwach pod Pacanowem m.in. bitwa z zakonem tatarskim. W 1794 roku w Wójczy pod Pacanowem Tadeusz Kościuszko wydaje rozkaz rekrutacji mieszkańców sandomierszczyzny niewykluczone, że właśnie wtedy zaczął powstawać Uniwersał Połaniecki, który miał na celu zachęcenie chłopów do przystąpienia do powstania. Niestety w 1869 r. na mocy carskiego ukazu pozbawiono praw miejskich 336 polskich miast. W tym gronie znalazł się również Pacanów.

Prawa miejskie Oleśnicy nadano w 1470 r. Była ona niewielkim ośrodkiem rzemieślniczym. Powstały tutaj pierwsze miejscowe cechy: kuśnierski, krawiecki i wspólny, który grupował rzemieślników z 10 różnych specjalności. W XIX wieku osada słynęła ze swoich mistrzów murarskich, cenionych i poszukiwanych w południowej części Królestwa Kongresowego. W 1869 r. Oleśnica również utraciła prawa miejskie.

Jak dodaje Poseł: To pierwsze skojarzenia, które w tym momencie przychodzą mi na myśl. Jestem pewien, że świadectw wagi i znaczenia tych miejsc w naszej historii jest o wiele więcej. Przywrócenie praw miejskich w rocznicę 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, to piękne świadectwo patriotyzmu i państwowości, dawnej Polski oraz walki o niepodległość.

Właśnie dlatego, tak jak to było w przypadku Wiślicy i teraz, zabiegam o przywrócenie praw miejskich dla Opatowca, Nowego Korczyna, Pacanowa i Oleśnicy. Dziś mogę już Państwa poinformować, że w większości tych miejscowości konsultacje społeczne zakończyły się sukcesem. Raporty z konsultacji trafiły do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a decyzje dotyczące przywrócenia praw miejskich prawdopodobnie zostaną opublikowane jeszcze w październiku bieżącego roku. Uroczystości zaś nastąpią 11 listopada 2018 r. w rocznicę 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To piękne i historyczne okoliczności i dla mnie osobiście bardzo ważny moment.














https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=27514