Markety z obowiązkiem zaopatrzenia lokalnego - potrzebna zmiana modelu rynkowego w Polsce (video)
2018-08-08 08:57:31

MUSIMY PRZYWRÓCIĆ POPRZEDNI MODEL RYNKOWY, utracony w wyniku ekspansji sieci handlowych. To jedyna szansa na odbudowę lokalnego przetwórstwa i sprzedaż produktów rolnych. To szansa na dziesiątki miejsc pracy w każdym powiecie i ponowny rozwój rolnictwa - informował Poseł Michał Cieślak.


W dniu 31 lipca Poseł Michał Cieślak przesłał interpelację do Premiera
Rządu RP Mateusza Morawieckiego z zapytaniem: czy możliwe jest
wprowadzenie poniższych rozwiązań?

Jak informował Poseł: Poprzedni model rynkowy opierał się na małych rodzinnych sklepach spożywczych. Właściciel takiego sklepu zatrudniał od 2-3 osób i zaopatrywał się u lokalnych producentów - mleczarni, piekarni, masarni, przetwórni, hurtowni, giełdzie rolnej, kupował paliwo, posiadał transport, konto w lokalnym banku, inwestował  - wszędzie pracowali ludzie, a rolnik dostarczał im swoje produkty.

Tak skonstruowany model rynkowy powodował, że środki finansowe znajdowały się w lokalnej gospodarce, w stałym obrocie. W pewnym sensie były w obiegu zamkniętym, ponieważ przepływały między uczestnikami tego rynku sklepikarzem, pracownikiem, rolnikiem i  producentem.

W dobie marketów małe rodzinne sklepy nie wytrzymują konkurencji  - market ściąga gotówkę z regionu i transferuje ją do centrów zaopatrzenia, gdzie często przywożone są towary z zagranicy lub w formie zysku transferuje do właścicieli.

W efekcie wydane w markecie pieniądze nie wracają już do naszej lokalnej gospodarki, tak jak miało to miejsce w poprzednim modelu.

Propozycja, o której mówię ma polegać na obowiązku zaopatrzenia marketu w 40% artykułów rolno-spożywczych od producentów posiadających swoje zakłady  w powiecie, w którym znajduje się market lub od producentów z powiatu sąsiedniego- ewentualnie z terenu województwa.

Załóżmy, że market 40% asortymentu produktów  rolno-spożywczych zaoferuje do sprzedaży z rynku lokalnego. Oznacza to, że lokalne piekarnie, zakłady mleczarskie OSM, MOL przetwórnie, rolnicy dostarczą ten towar, co przyniesie wzrost zatrudnienia i zwiększenie zysków.

Takie rozwiązanie reguluje również problemy związane z dotychczasowymi barierami, jakie stawiały markety przed lokalnymi producentami  za wprowadzenie produktów do sprzedaży typu : opłaty pułkowe, gazetki reklamowe, produkcja na cenę, zwroty, płatność 6 miesięcy itp.

Proponowane rozwiązanie można skorelować z bonifikatą w przypadku nałożenia jednolitego podatku obrotowego od handlu na zasadzie dobrowolności zastosowania, można również zastosować wariant rumuński.

Warto również zauważyć, że propozycja wpisuje się przyszłe priorytety nowej perspektywy finansowej UE z zakresu regionalizacji polityki rolnej.

Zobacz video:














https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=27184