Wtargnięcie na posesję
2017-08-29 13:01:03

Zgodnie z art. 193 Kodeksu karnego, przestępstwem jest wtargnięcie do „cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu”. Z punktu widzenia każdego budynku łatwo jest więc prawnie stwierdzić, czy dane działanie stanowi naruszenie prawa.


Problem pojawia się jednak w przypadku odkrytych, nieogrodzonych działek. Niejednokrotnie bowiem grozi nam wówczas wtargnięcie osób postronnych, które może się okazać uciążliwe w tym sensie, że przysługiwać będą ograniczone środki prawne.

W zwykłym ogrodzie wystarczy jego otoczenie dowolnym murem, żywopłotem czy innym parkanem. Nie jest jednak wystarczający np. rów, który mimo wszystko zaznacza przecież granice terenu – to odgrodzenie świadczy o niechęci do poruszania się po terenie przez osoby trzecie. Jeśli posiadamy jakiekolwiek odgraniczenie wystarczy wezwać Policję, ponieważ stanowi to powołane wyżej przestępstwo. Jeśli jednak brak takiej zapory, z pomocą może przyjść Kodeks wykroczeń.

Nieogrodzony teren – ogród, pole, pastwisko, łąka, etc. w pewnym sensie „zaprasza” do środka; z tego powodu aby osoba popełniła czyn zabroniony, musi otrzymać żądanie opuszczenia terenu. Nie wystarczy wówczas samo wtargnięcie, lecz należy wyraźnie poinformować intruzów o ich niechcianej obecności. Musi być to dokonane przez właściciela bądź osobę działającą na jego rzecz (np. sąsiada, domownika) i w sposób jednoznaczny. Jeśli po takim wezwaniu nieproszeni goście nie chcą opuścić posesji, można wówczas poinformować Policję, która jest zobowiązana w świetle art. 157. § 1 Kodeksu wykroczeń przybyć na miejsce zdarzenia i uchwycić sprawców.

Klub Jagielloński prowadzi punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Stopnicy - ul. Kazimierza Wielkiego 15 (budynek Gminnego Centrum Kultury). Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00, możliwość wcześniejszej rejestracji na stronie http://powiatbuski.npp-kj.pl/. Zadanie jest finansowane ze środków powiatu buskiego.







https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=25183