Poseł Michał Cieślak przekonał rząd do obniżki opłat za wodę (video)
2016-08-05 13:35:18

Świętokrzyski Poseł na Sejm Michał Cieślak jako Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego interweniował w sprawie projektu ustawy o prawie wodnym przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska.


20 lipca bieżącego roku zorganizował w Sejmie RP spotkanie przedsiębiorców branży rolno – spożywczej z przedstawicielami rządu. Podczas spotkania Minister Środowiska Mariusz Gajda zaproponował obniżenie stawek za pobór wody dla producentów  soków, wód oraz napojów z 8 złotych i 20 groszy za metr sześcienny wody podziemnej oraz 4 złotych i 10 groszy za metr sześcienny wody powierzchniowej do 3 złotych.

Jednocześnie Zespół Parlamentarny zarekomendował podejmowanie dalszych działań mających na celu  obniżenie stawek do 2 złotych i wprowadzenie przepisów umożliwiających recycling wody do zastosowania przemysłowego.
obnizka_wody1.JPG

Poseł Michał Cieślak informuje, że projekt nowych przepisów po wprowadzonych zmianach będzie również korzystny dla branży rolniczej. Rolnicy nie będą musieli płacić za pobór wody powierzchniowej czyli wody z rzek,  zbiorników oraz rowów. Zapłacą jedynie 15 groszy za każdy metr sześcienny wody gruntowej, czyli za każde zużyte 1000 litrów wody, ale powyżej 5000 litrów na dobę, które mogą wykorzystać w ramach prowadzonej działalności bez ponoszenia żadnych opłat.

Ponadto postuluje, aby stawy hodowlane były zwolnione z jakichkolwiek kosztów. Obecnie w procesie negocjacyjnym ustalono 4-6 zł rocznie od 1 ha lustra wody - więc to bardzo dobre warunki, które będą zapisane na stałe w ustawie i nie będą podlegać zmianom - dodaje Poseł Michał Cieślak.

obnizka_wody.JPG

Dodatkowo wskazuje na zły system zarządzania gospodarką wodną, w którym obecne kompetencje są rozproszone między administracją samorządową a rządową.Nie może być tak, jak jest w tej chwili, że wał przeciwpowodziowy należy do jednej instytucji,  rzeka do drugiej, brzegi nadzoruje inna i dodatkowo jeszcze jest to podzielone na województwa i powiaty.

Pozyskane środki z opłat za wodę zostaną przeznaczone na zabezpieczenie przeciwpowodziowe, przeciwdziałaniu suszy, zbiorniki retencyjne, rowy melioracyjne również zarządzanie całą gospodarką wodną przez jedną instytucję.

obnizka_wody2.JPG

Poseł Michał Cieślak zwrócił również uwagę na zaniedbania wynikające z zagospodarowania wody w państwie. Polska zatrzymuje jedynie 6,5 % wody opadowej w ciągu roku, podczas gdy inne państwa europejskie utrzymują 25% poziom retencjonowania wody.

Dodatkowo gleby rolnicze również nie magazynują już wody, gdyż mają bardzo słabą zawartość próchnicy i pogorszony kompleks sorpcyjny. Brak próchnicy w glebie wynika, ze złego zmianowania następstwa roślin po sobie np. zbóż po zbożach oraz braku zwierząt gospodarskich.

Projektowane przepisy wynikają z obowiązku wdrożenia Dyrektywy Azotanowej i Ramowej Dyrektywy Wodnej - proces transpozycji tych przepisów do polskiego prawa zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej rozpoczął się w 2000 roku i ma zakończyć się w 2016 r.

Zobacz video:

























https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=22650