2 października - Światła pamięci w dniu zakończenia Powstania Warszawskiego
2015-10-02 10:51:07

2 października 300 harcerek i harcerzy ze Stowarzyszenia Harcerskiego rozstawią na ponad 5000 zniczy na trasach kanałów.


Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. W ramach akcji „Burza” mieszkańcy stolicy, żołnierze i cywile podjęli walkę zbrojną przeciw okupantowi niemieckiemu. 2 października 1944 roku układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, został podpisany. Wcześniej przez cały dzień stolicę opuściło około 16 tysięcy osób.Wraz z podpisaniem porozumień zamknął się jeden etap walczącej Warszawy.

powstanie_warszawskie.jpg
Godzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego
"Agatona" z batalionu "Pięść" na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do
Śródmieścia. Po prawej kolejno kamienice pl. Kazimierza Wielkiego 8 i
10.

Kanały stanowiły trasy łączności specjalnej w Powstaniu Warszawskim. Przekazywane nimi były meldunki i dostawy amunicji. Dla wielu była to droga ewakuacji z płonącej Warszawy.

Dziś 71 lat później na ulicach Warszawy – wzdłuż tras kanałów, którymi powstańcy i ludność cywilna poruszali się w czasie Powstania Warszawskiego – zapłonie około 5 tysięcy zniczy.

2 października znicze zostaną ustawione w godzinach 18.00 – 19.30 wzdłuż ulic: Marszałkowska, Senatorska, pl. Bankowy, Mazowiecka, Miodowa, Bonifraterska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Zamenhoffa, Al. Ujazdowskie, Al. Szucha.

Znicze będą wydawane harcerzom o godz. 18.00 na placu Powstańców Warszawy. O 19.30 na placu Krasińskich odbędzie się uroczysty apel Stowarzyszenia Harcerskiego.


Stowarzyszenie Harcerskie działa od 1996 roku, w Warszawie i Warce. jego celem jest wychowanie młodego pokolenia tradycyjną metodą harcerską, opartą na wartościach zawartych w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim, służbie bliźnim i Polsce. Stowarzyszenie Harcerskie pozwala zachować powszechny i otwarty charakter harcerstwa, dostępnego dla wszystkich młodych i dorosłych ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wyznanie czy światopogląd. Jedynym warunkiem przynależności organizacyjnej jest wola dążenia do harcerskiego ideału rozumianego jako chęć zmiany na lepsze siebie i otaczającego świata.
​ ​
Działalność Stowarzyszenia Harcerskiego jest jego wkładem w budowę otwartego społeczeństwa obywatelskiego, świadomego własnej historii i tradycji, tworzonego przez pokolenie dumne ze swojego kraju, szanujące prawo i zasady demokracji. Jego członkowie chcą utrzymać ideę harcerstwa jako ruchu, który skupia młodych, dążących do kształtowania otoczenia, do zmiany świata na lepsze - zgodnie z przesłaniem założyciela skautingu, Roberta Baden-Powella. Pamiętając o przeszłości, kształtują przyszłość.






https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=20393