DZIEŃ DAWCY SZPIKU Z MIŚKIEM ZDZIŚKIEM
2015-10-13 13:59:03

Fundacja Miśka Zdziśka ,,Błękitny Promyk Nadziei” wspólnie z Fundacją DKMS Polska przeprowadzi akcję „Dni Dawcy Szpiku z Miśkiem Zdziśkiem ”.


Fundacja Miśka Zdziśka ,,Błękitny Promyk Nadziei” wspólnie z Fundacją DKMS Polska 15 października 2015 w Budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Armii Krajowej 9 w Jędrzejowie  w godzinach 9:00 – 16:00 oraz w sobotę i niedzielę, 17-18  października w Centrum Kultury w Jędrzejowie w godzinach 9.00-16.00 przeprowadzi akcję „Dni Dawcy Szpiku z Miśkiem Zdziśkiem ”. Akcja dedykowana jest dla wszystkich osób chorych na białaczkę.

Inicjatorem organizacji akcji rejestracji potencjalnych dawców jest Dariusz Lisowski, Prezes Fundacji Miśka Zdziśka "Błękitny Promyk Nadziei”. Patronat honorowy nad akcją objęli : Poseł na Sejm Mirosław Pawlak , Starosta Jędrzejowski Edmund Kaczmarek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł oraz Grzegorz Gałuszka Dziekan Wydziały Medycznego WSEiP w Kielcach .

Co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu osób jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep. Tylko, co sześćsetna osoba zarejestrowana w bazie danych zostaje dawcą. Znaleźć bliźniaka genetycznego jest bardzo trudno. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

dawca_szpiku001.jpg 

Rejestracja trwa kilka minut a zarejestrować może się każda zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia– polega na pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostają określane cechy zgodności antygenowej.

Jeżeli jeszcze ktoś z państwa nie wie jak to wygląda, poniżej opisujemy dwie metody pobrania komórek macierzystych:

  • Pierwszą z nich, dużo częściej stosowaną, bo aż w 80% przypadków to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Dawca na 4 dni przed pobraniem musi przyjmować tzw. czynnik wzrostu, który stymuluje produkcje komórek macierzystych w szpiku kostnym oraz ich przedostanie się do krwioobiegu. Piątego dnia następuje zabieg pobrania. Krew pobierana jest z jednej ręki, przepływa przez aparat zwany separatorem, który odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste do oddzielnego pojemnika a następnie krew wraca drugą ręka do krwioobiegu. Zabieg ten może trwać do 3-4 godzin w zależności od tego jak szybko wyseparuje się odpowiednia ilość komórek.
  • Drugą metoda stosowana w 20% przypadków jest pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (NIE Z KREGOSŁUPA) Zabieg odbywa się pod narkozą i trwa około godziny. Dawca po zabiegu może odczuwać miejscowy ból, podobny jak przy stłuczeniu. Szpik kostny regeneruje się w ciągu 2 tygodni od pobrania.

Główną osobą decydującą o wyborze metody pobrania u Dawcy jest lekarz prowadzący Pacjenta. Na decyzję wpływa bardzo wiele czynników takich jak obecny stan pacjenta, wiek, waga, rodzaj białaczki etc., dlatego też rejestrując się, Dawcy powinni być zdecydowani na obie metody pobrania.

Pamiętaj!
Rejestracja, jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją.
W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Dawcą może zostać osoba:

  •    pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
  •    ogólnie zdrowa
  •    ważąca minimum 50kg i o wskaźniku masy ciała (BMI) nie przekraczającym 40,
  •    przebywająca na stałe na terytorium Polski
  •    wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL












https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=20346