NSA: biznesowe spotkania przy alkoholu można zaliczyć do kosztów
2015-05-01 07:26:58

Firma może odliczyć od przychodów wydatki poniesione na spotkanie biznesowe w restauracji, nawet z alkoholem. Istotne jest, aby odpowiednio to udokumentować. Tak wynika z wyroku NSA, który zapadł 2 kwietnia br.


Jak daleko od kolacji do kontraktu?

Problem sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy wydatki poniesione na spotkania z potencjalnymi klientami  - np. kolacje organizowane w restauracji, mają związek z przychodami uzyskanymi przez firmę gospodarza takiego spotkania.

Zdaniem przedsiębiorcy bodącego stroną w postępowaniu przed izbą skarbową, Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (WSA), a w końcu przez Naczelnym Sądem Administracyjnym (NSA) – tak, ponieważ w trakcie tych spotkań były omawiane kwestie dotyczące nawiązania współpracy i wiele z nich skutkowało podpisaniem umowy.

Innego zdania była izba skarbowa i WSA, które wydatki na zakrapiane alkoholem kolacje z potencjalnym klientem uznały za reprezentację, a ta - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) – nie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych.

Tak więc spojrzenie organów podatkowych i podatnika na kolację z potencjalnym partnerem biznesowym były rozbieżne. Zdaniem fiskusa i sądu administracyjnego I instancji takie spotkania służyły kształtowaniu pozytywnego wizerunku, a zdaniem przedsiębiorcy kolacja przesądziła o pozyskaniu nowego klienta i podpisaniu umowy.

NSA: ważne są okoliczności

Naczelny Sąd Administracyjnych przychylając się do stanowiska podatnika wskazał, że kwestię zaliczenia (bądź nie) wydatków na usługi gastronomiczne (w tym alkohol) do kosztów podatkowych należy analizować pod kątem okoliczności uzasadniających ich poniesienie.  Każdorazowo należy zatem badać, czy służą one osiągnięciu przychodów albo zachowaniu bądź zabezpieczeniu ich źródła.

Poza miłymi wspomnieniami przyda się sprawozdanie


NSA uznając wydatki na kolację z alkoholem za poniesione w celach biznesowych, a nie reprezentacyjnych powołał się na szczegółowe sprawozdania jakimi dysponował podatnik organizujący te spotkania.  Zatem aby udowodnić związek pomiędzy wydatkami na kolację z potencjalnym klientem,  a osiągnięciem przez firmę gospodarza przychodów, warto zadbać o odpowiednią dokumentację.  

Podstawa prawna: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 kwietnia 2015 r., sygn. akt II FSK 483/13


Adam Pankowski
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Adam Pankowski


Potrzebujesz wsparcia, masz problem z zakresu podatków lub księgowości w Twojej firmie? Zapraszamy do współpracy! www.apankowski.pl

Więcej informacji o nas w Katalogu firm











https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=19321