Apel PTTK do Komitetów Wyborczych
2014-10-30 09:41:55

Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Busku-Zdroju zwraca się z serdeczną prośbą do wszystkich komitetów wyborczych oraz kandydatów do organów samorządowych o nie niszczenie znaków szlaków turystycznych podczas umieszczania plakatów wyborczych.


Szlaki turystyczne PTTK mają na celu bezpiecznie doprowadzić turystę do najciekawszych atrakcji turystycznych, punktów widokowych i innych miejsc i obiektów krajoznawczych w regionie. Znaki szlaków malowane są na drzewach, słupach energetycznych oraz w innych widocznych punktach. Są to też miejsca umieszczania wizerunków kandydatów startujących w wyborach.

Plakaty i afisze przyklejane za pomocą "nie wodnych” klejów, taśmy klejącej lub zszywek niszczą  znaki szlaków. Po poprzednich kampaniach wyborczych, szlaki mimo, iż świeżo wyznakowane musiały być gruntownie odnowione.

Warto pamiętać, że to niszczenie czasochłonnej i społecznej pracy znakarzy szlaków PTTK. Należy również podkreślić, że na równi ze znakami drogowymi znaki szlaków turystycznych podlegają ochronie prawnej. Na podstawie art. 85 § 2 i 3 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (Dz. U. nr 12 poz. 114) – Kto samowolnie niszczy, uszkadza, usuwa lub ustawia znak turystyczny podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Ale przede wszystkim szlaki turystyczne służą wszystkim, którzy chcą nimi wędrować. Prosimy ich nie niszczyć!

Dla przypomnienia, przedstawiamy symbole znaków szlaków pieszych wraz z ich znaczeniem oraz zachęcamy do pieszych wędrówek.



znaki_szlak_turystyczny.jpg

Garść informacji o szlakach:
- Pod opieką buskiego Oddziału PTTK są wszystkie szlaki piesze na Ponidziu – łącznie blisko 180 km.
- Szlaki PTTK są zawsze znakowane w obu kierunkach.
- Stosowane są wyłącznie kolory: czerwony, niebieski, żółty, zielony i czarny, które wbrew obiegowym opiniom (szczególnie w górach) nie oznaczają stopnia trudności szlaku.
- Wyznakowanie szlaku to nie tylko malowanie drzew i słupów kolorowymi symbolami znaków. Szlak musi zostać w sposób logiczny i przemyślany wytyczony, zaprojektowany, uzgodniony z odpowiednimi władzami i właścicielami terenów przez które przebiega, itd. Przy jego projektowaniu bierze się pod uwagę przede wszystkim dotarcie do najciekawszych na danym terenie obiektów krajoznawczych, musi być również bezpieczny dla wędrującego nim turysty i zawsze wpisywać się w istniejącą sieć szlaków.
- Projektowaniem, znakowaniem i odnawianiem szlaków zajmuje się profesjonalna kadra znakarzy PTTK. Znakarze muszą być świetnymi krajoznawcami (tj. posiadać dogłębną wiedzę w zakresie m. in. atrakcji turystycznych oraz walorów historycznych, kulturowych, przyrodniczych, krajobrazowych), muszą również doskonale znać topografię terenu.
- Wszystkie piesze szlaki PTTK na Ponidziu nadają się do uprawiania nordic walking. Prócz niektórych odcinków można je również pokonać na rowerze.
- Jeżeli na trasie wędrówki zauważą Państwo zniszczenie znaków szlaku prosimy o poinformowanie nas: adres e-mail: pttkbusko@gmail.com .
- Jesień to „sezon grypowy”. Najlepiej i najtaniej zapobiegać chorobie poprzez ruch na świeżym powietrzu. Zapraszamy więc na szlaki.

/PTTK Zarząd Oddziału w Busku-Zdroju/




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=17946