swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 27 czerwca 2022, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Szansa w turystyce uzdrowiskowej

Dodane: Marta Data: 2022-05-20 14:50:29 (czytane: 2434)  Wersja do druku

O szansach rozwoju świętokrzyskich miejscowości uzdrowiskowych rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w czwartek, 19 maja w Urzędzie Marszałkowskim.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele gmin i powiatów tworzących Miejski Obszar Funkcjonalny Busko-Zdrój oraz Obszar Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego reprezentowali: marszałek Andrzej Bętkowski oraz kierownictwo Departamentu Inwestycji i Rozwoju – dyrektor Jacek Sułek i zastępca Tomasz Janusz.

Zobacz

Podczas spotkania dyskutowano o możliwości realizacji na obszarach uzdrowiskowych projektów dotyczących mobilności miejskiej, w szczególności zaś rozwoju systemu komunikacji miejskiej obejmującego m.in. budowę centrum komunikacyjnego w Busku-Zdroju, zakup zeroemisyjnego taboru i powstanie parkingu typu park&ride z miejscami do ładowania samochodów elektrycznych. To propozycje Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Busko-Zdrój, który obejmuje gminy Busko-Zdrój i Stopnica.

Zobacz

Szczególną uwagę zwrócono na projekty turystyczne dotyczące szlaku rowerowego „SPA VELO” na trasie Busko-Zdrój – Solec-Zdrój – Kazimierza Wielka – Pińczów o długości 120 km. Szansą na rozwój tych terenów może być również utworzenie nowoczesnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej Szlaku Świętokrzyskich Uzdrowisk. Ciekawym pomysłem wydają się także Uzdrowiskowe Ogrody Deszczowe w Busku-Zdroju, które poprzez małą retencję będą zbierały wodę i zatrzymywały ją w środowisku, a przy okazji wpłyną na poprawę estetyki miasta.

Elementem przyciągającym turystów mogłyby się również stać bulwary nad Nidą oraz ogród botaniczny w Pińczowie, a także park uzdrowiskowy w Kazimierzy Wielkiej. To tylko część propozycji, które mogłyby być zrealizowane w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej i wpłynąć na rozwój obszarów uzdrowiskowych.

Usługi związane z turystyką uzdrowiskową to jedne z tych elementów, na które stawiamy, gdy myślmy o rozwoju potencjału gospodarczego i społecznego, a także  konkurencyjności naszego regionu. Jasno wyartykułowaliśmy to w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ – mówi marszałek Andrzej Bętkowski. – Samorząd województwa pragnie wspierać dążenia samorządów w tych działaniach, bowiem z pewnością przełoży się to na umocnienie gospodarki. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy próbujemy łagodzić ekonomiczne i społeczne skutki pandemii oraz wojny, która toczy się w Ukrainie.

Zobacz

Przypomnimy, że Obszar Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska tworzą gminy Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Kazimierza Wielka i Pińczów oraz powiaty – buski i kazimierski. To ogromy potencjał prawie 74 tys. mieszkańców, ponad 100 tys. kuracjuszy rocznie oraz kilkaset tysięcy turystów odwiedzających takie atrakcje, jak choćby buskie tężnie czy baseny mineralne w Solcu-Zdroju. To także piękne, urokliwe tereny i zabytki.

Źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (4)
     

Do poniżej (2022-05-23 15:06:16)

Tak tak cudze się bardzo łatwo wydaje na bzdety i zatrudnia swoich nią państwowe stanowiska

- do Małej uwagi (2022-05-23 14:11:13)

Wbrew pozorom lotnisko w Pińczowie byłoby zdecydowanie lepszym pomysłem niż ogrody botaniczne (kto to w ogóle wymyślł?!)W województwie mamy dwa aerokluby - kielecki i pińczowski właśnie. Moim zdaniem tutaj Pińczów powinien zainwestować a nie wymyślać gruszki na wierzbie czy śliwki na sośnie.

Mała uwaga (2022-05-23 07:11:02)

A ja tego wciąż słucham bo czytać nie mam sił ani ochoty. POTy sroty, nie moce Ponidzia. Widzę tylko coraz większe rozpasanie wizjonerów za publiczne pieniądze (czytaj niczyje). Prywatny 15 razy obejrzy złotówkę zanim coś wyda a tu proszę jeszcze lotniska i kosmodromu brakuje.

- (2022-05-22 08:45:07)

Większej bzdury dawno nie czytałem. Ogrody deszczowe jako przykład małej retencji (podobnie zresztą jak polder na Maskalisie zbierający ścieki z oczyszczalni), ogród botaniczny w Pińczowie kiedy mieszkańcy najcenniejsze obszary przyrodnicze rozjeżdżają quadami i krossami, od wiosny do wiosny wypalając (znikoma świadomość przyrodnicza społeczeństwa), a bulwary nad Nidą zastąpiły chyba odbudowę zamku czy morze pińczowskie wraz z systemem sanatoriów, opierając się o absurdy rodem z buskiei kładki.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2022-07-02, godz:

  XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

  Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym programem XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach 2-10 lipca 2022.
  Wróć do góry