swietokrzyskie.info

Niedziela, 22 maja 2022, Do końca roku 223 dni Imieniny: Emila, Neleny, Romy

Wiadomosci

W ten weekend w całej Polsce odbywa się Wielkie Ogrodowe Liczenie Ptaków

Dodane: Marta Data: 2022-05-14 11:56:09 (czytane: 1377)  Wersja do druku

Policz ptaki w swoim ogrodzie i dowiedz się, jak im pomóc! Tak Stowarzyszenie Jestem na pTAK! zachęca do udziału w Wielkim Ogrodowym Liczeniu Ptaków. Czasu na dokonanie tego ptasiego "spisu powszechnego" jest niewiele - tylko dziś i jutro..

Nie trzeba być ornitologiem. Wielkie Ogrodowe Liczenie Ptaków to naukowy projekt, do którego może się przyłączyć każdy. Wystarczy 14 lub 15 maja posiedzieć godzinę w ogrodzie, parku lub innym miejscu odwiedzanym przez ptaki, poobserwować je, a potem za pomocą specjalnego formularza przesłać dane do raportu. Formularz można znaleźć na stronie https://ogrod.ptakipolskie.pl/wielkie-ogrodowe-liczenie.

Zebrane informacje posłużą Stowarzyszeniu Jestem na pTAK! oraz innym organizacjom do opracowania sposobów skuteczniejszej ochrony ptaków w Polsce. “Dowiemy się jakie gatunki ptaków zaglądają do ogrodów i czego w nich poszukują. Czy w każdym regionie można je spotkać tak samo często i gdzie występują najliczniej? Nasze badania uzupełnią informacje zbierane w innych monitoringach ptasich, dzięki czemu wiedza o występowaniu i liczebności ptaków w Polsce będzie pełniejsza!” - piszą na stronie projektu organizatorzy.

Zobacz

Udział w liczeniu ptaków nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani umiejętności. Wystarczy podstawowa znajomość gatunków i smartfon lub komputer. Przydatna będzie też lornetka. Porady, jak prowadzić obserwacje i ściągi, które pomogą w rozpoznawaniu ptaków, można znaleźć na stronie internetowej ogrod.ptakipolskie.pl. Najważniejsze jednak to znaleźć chwilę, by posiedzieć w ogrodzie i przyjrzeć się jego skrzydlatym mieszkańcom, bo - jak przekonują organizatorzy akcji - polskie ogrody to nasz największy rezerwat przyrody.

Tegoroczne Wielkie Ogrodowe Liczenie to już trzecia edycja programu organizowana przez Stowarzyszenie Jestem na pTAK!. Dwie poprzednie edycje wykazały, że najliczniejszymi ptakami w Polsce są wróble, szpaki i bogatki. Czy podobnie będzie w tym roku, przekonamy się już niebawem. Formularze z wynikami obserwacji należy przesłać do 17 maja, a wyniki zostaną opublikowane w czerwcu. Każdy, kto zgłosi swoje obserwacje, otrzyma specjalny dyplom.

/PAP/

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2022-05-29, godz: 9:00

  Otwarte zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka

  Starosta Buski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Busku-Zdroju zapraszają na Otwarty Konkurs Wędkarski dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka.
  Wróć do góry