swietokrzyskie.info

Niedziela, 22 maja 2022, Do końca roku 223 dni Imieniny: Emila, Neleny, Romy

Wiadomosci

Sztetl w Chmielniku nagrodzony

Dodane: Marta Data: 2022-05-13 15:42:09 (czytane: 1461)  Wersja do druku

W dniu 12 maja 2022 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego Emanuela Ringelbluma w Warszawie doszło do wręczenia Nagród im. Marii i Łukasza Hirszowiczów za rok 2021. Wśród nagrodzonych znalazł się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl"w Chmielniku.

Celem przyznawanego przez ŻiH wyróżnienia jest uhonorowanie osiągnięć naukowych, artystycznych bądź edukacyjnych w dziedzinie badań lub popularyzacji dziejów żydowskiej obecności w Polsce oraz stosunków polsko-żydowskich.

W składzie tegorocznej Kapituły znaleźli się wybitni specjaliści - Ada Willenberg, dr Monika Polit oraz dr hab. Witold Mędykowski, którzy zadecydowali o przyznaniu dwóch nagród: dla profesora Andrzeja Żbikowskiego (w uznaniu osiągnięć naukowych) oraz dla OEM „Świętokrzyski Sztetl” (w dziedzinie upamiętnienia).

 Zobacz

Nagroda im. Marii i Łukasza Hirszowiczów oraz tytuł „Strażnika Pamięci” trafiły do „Świętokrzyskiego Sztetla” w uznaniu zasług całego zespołu, a w szczególności działań, które były podejmowane w trudnym, pandemicznym roku 2021. Wyróżnienie z rąk Moniki Krawczyk, dyrektor ŻiH, odebrali pracownicy muzeum – Agnieszka Dziarmaga, Edyta Ślusarczyk i Michał Brzoza oraz Małgorzata Gładyszewska - dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury.

Ciepłych słów pod adresem Ośrodka nie szczędził Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce. - „Świętokrzyski Sztetl” w nowoczesny sposób pokazuje nasze wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo. Nowe, kreatywne pomysły na przedstawianie historii są niezwykle cenne i powinny dalej rozwijać się w przyszłości. [...] Dziękuję „Świętokrzyskiemu Sztetlowi” za jego wysiłek i życzę dalszych sukcesów” – powiedział dyplomata.

 Zobacz

Jak podkreślają pracownicy „Świętokrzyskiego Sztetla”, Nagroda im. Marii i Łukasza Hirszowiczów jest dla nich nie tylko wyróżnieniem, ale przede wszystkim motywacją do wzmożenia wysiłków na rzecz popularyzacji historii Żydów w Polsce, a zwłaszcza żydowskich mieszkańców przedwojennego województwa kieleckiego.

 

Zachęcamy do obejrzenia relacji z wydarzenia.

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2022-05-29, godz: 9:00

  Otwarte zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka

  Starosta Buski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Busku-Zdroju zapraszają na Otwarty Konkurs Wędkarski dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka.
  Wróć do góry