swietokrzyskie.info

Niedziela, 22 maja 2022, Do końca roku 223 dni Imieniny: Emila, Neleny, Romy

Wiadomosci

Promocja Książki 'Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju' (foto/nowe video)

Dodane: Marta Data: 2022-05-06 12:40:54 (czytane: 10041)  Wersja do druku

25 kwietnia w Centrum Edukacyjnym IPN " Przystanek Historia" w Kielcach odbyła się promocja książki "Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju". Spotkanie poprowadził dziennikarz Polskiego Radia - Rafał Dudkiewicz. W dyskusji wzieli udział: dr Tomasz Domański, dr Marek Jedynak oraz dr Karolina Trzeskowska-Kubasik.

Zobacz

Książka autorstwa Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik  pt. "Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju" ukazała się w ramach projektu IPN pt. "Terror okupacyjny na ziemiach polskich w latach 1939-1945".

Książka poświęcona jest niemieckim egzekucjom dokonywanym na terenie Lasu Wełeckiego w latach 1941–1945. Obok więzienia w Pińczowie było to największe miejsce kaźni ludności polskiej na obszarze Kreishauptmannschaft Busko.

Według wstępnych szacunków autorki na terenie Lasu Wełeckiego zginęło od 500 do 1000 osób.Egzekucje na jego obszarze odbywały się w latach 1941 - 1945. Ich ofiarami byli m.in. mieszkańcy Buska-Zdroju, chmielnika, Nowego Korczyna, Pińczowa oraz Stopnicy.

Głównym celem pracy jest przywrócenie pamięci o ofiarach, które na wiele lat skazano na zapomnienie. Książka została wzbogacona unikatowymi fotografiami z Muzeum Ziemi Buskiej.

Zobacz

Zobacz

Wkrótce zamieścimy materiał video ze spotkania promującego książkę "Zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju".

fotoreportaż

/red/

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

Szwagier (2022-04-25 11:15:37)

Dziękujemy i gratulujemy.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2022-05-29, godz: 9:00

  Otwarte zawody wędkarskie dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka

  Starosta Buski, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Busku-Zdroju zapraszają na Otwarty Konkurs Wędkarski dla dzieci i młodzieży z okazji Dnia Dziecka.  Wróć do góry