swietokrzyskie.info

Piątek, 28 stycznia 2022, Do końca roku 337 dni Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Wiadomosci

Światowy Dzień AIDS pod hasłem: 'Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii'

Dodane: Marta Data: 2021-12-01 09:31:59 (czytane: 3024)  Wersja do druku

W dniu 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Dzień ten został ustanowiony od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

W 2021 roku Światowy Dzień AIDS obchodzony jest pod hasłem: "Koniec nierówności. Koniec AIDS. Koniec pandemii."

Temat tegorocznej kampanii podkreśla pilną potrzebę położenia kresu wszelkim nierównościom, które napędzają AIDS i inne pandemie. HIV od wielu lat pozostaje głównym problemem zdrowia publicznego i dotyka miliony osób.

Plakat_Swiatowy_Dzien_Aids.jpg 

W 2020 roku na świecie:

 • 37 700 000 osób żyło z HIV;
 • 680 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV;
 • Wykryto 1 500 000 nowych zakażeń HIV;
 • 73% osób dorosłych żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową.

W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 roku do 31 grudnia 2020 roku zakażenie stwierdzono u 26 486 osób. Podziały, dysproporcje w dostępie do świadczeń zdrowotnych i lekceważenie praw człowieka to niektóre z przyczyn niepowodzeń powodujących, że HIV pozostaje globalnym kryzysem zdrowotnym.

Trwająca od dwóch lata epidemia COVID-19 prowadzi do pogłębiania nierówności sprawiając, że życie wielu osób zakażonych HIV jest trudniejsze. Zwalczanie tych nierówności będzie nie tylko kluczowe dla zakończenia AIDS, ale również przyczyni się do postępów w zakresie praw człowieka w kluczowych populacjach i osób żyjących z HIV. W ostatnich latach zmieniły się perspektywy osób żyjących z HIV. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykrywaniu wirusa w organizmie, zakażenie HIV nie jest już wyrokiem, można cieszyć się życiem przez długie lata.

Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych. Na koniec października 2021 roku leczeniem antyretrowirusowym w Polsce objętych było 14 326 pacjentów, w tym 96 dzieci. Leczenie to jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017-2021”.

Zaniepokojenie budzi fakt, że około 50% zakażeń wykrywanych jest jednak w bardzo późnym stadium, pełnoobjawowego AIDS. Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie inicjatyw profilaktycznych, odpowiadających na różne potrzeby odbiorców.

Źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2022-01-30, godz: 15:00

  30 Finał WOŚP w Busku-Zdroju

  30 stycznia 2022 roku Wielka Orkiestra zagra już po raz trzydziesty! Nasz sztab #973 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zaprasza od godz. 15:00 na prezentacje artystyczne, pokazy sprzętu, stoiska kulinarne i wiele innych atrakcji dla każdego.  Wróć do góry