swietokrzyskie.info

Niedziela, 28 listopada 2021, Do końca roku 33 dni Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy

Wiadomosci

Podsumowanie szkolenia terytorialsów

Dodane: Marta Data: 2021-10-22 09:44:03 (czytane: 1699)  Wersja do druku

Strzelanie, rzut granatem, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów"pętli taktycznej". Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w miniony czwartek zostali poddani egzaminowi praktycznemu kończącemu swoje pierwsze szkolenie.

 Zobacz

Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Blisko 30 ochotników 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od kilkunastu dni przechodzi swoje pierwsze wojskowe szkolenie. W trakcie „szesnastki” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym zespole, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Ich zdobyte umiejętności zostały zweryfikowane w końcowym sprawdzianie, jakim jest tzw. „pętla taktyczna”.

 Zobacz

Jest to nazwa praktycznego egzaminu w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzaniu, przemieszczają się z punku na punkt, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać to między innym: rzut granatem, rozkładanie i składanie karabinka MSBS na czas, ładowanie amunicji, przetransportowanie rannego na polu walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyków patrolowych  oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe założenie maski przeciw gazowej na czas. Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Finałem egzaminu jest strzelania z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Pętla trwa przez całą dobę i jest realizowana na terenie tzw. ,,Zwałki” w okolicach Łoniowa oraz na strzelnicy w Tarnobrzegu.

 Zobacz

Zobacz

Finałem szkolenia podstawowego będzie przysięga żołnierzy 10 ŚBOT, która odbędzie się 24 października 2021r. o godz. 15:00 na rynku w Ostrowcu Św.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

/Zespół prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej/

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat  Wróć do góry