swietokrzyskie.info

Niedziela, 26 września 2021, Do końca roku 96 dni Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Wiadomosci

77 lat temu dowódca AK gen. T. Komorowski 'Bór' wydał decyzję o rozpoczęciu powstania w Warszawie

Dodane: Marta Data: 2021-07-31 11:32:15 (czytane: 3192)  Wersja do druku

77 lat temu, 31 lipca 1944 r., dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał komendantowi Okręgu AK Warszawa-Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi "Monterowi"decyzję o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania.

"Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku"- głosiło wezwanie.

O podjęciu walk w stolicy zadecydowano 21 lipca 1944 r. na spotkaniu generałów Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” i Tadeusza Pełczyńskiego „Grzegorza”.

Przez kilka następnych dni trwały konsultacje wewnątrz KG AK, której stanowisko przedstawiono następnie Janowi S. Jankowskiemu Delegatowi Rządu na Kraj w celu uzyskania jego akceptacji. Odbyło się także w tym czasie posiedzenie Rady Jedności Narodowej, na którym opowiedziano się za opanowaniem Warszawy przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

25 lipca 1944 r. gen. Komorowski wysłał do Londynu depeszę skierowaną do Naczelnego Wodza gen. Kazimierza Sosnkowskiego, w której stwierdzał: „Jesteśmy gotowi w każdej chwili do walki o Warszawę. Przybycie do tej walki Brygady Spadochronowej będzie miało olbrzymie znaczenie polityczne i taktyczne. Przygotujcie możliwość bombardowania na nasze żądanie lotnisk pod Warszawą. Moment rozpoczęcia walki zamelduję”.

Zobacz
Zdj. Generał „Bór” (drugi z lewej) i pułkownik „Radosław” (następny) na odprawie w okolicach fabryki Kammlera przy ul. Dzielnej na Woli /Wikipedia/

Tego samego dnia Rada Ministrów wydała uchwałę, w której upełnomocniła Delegata Rządu „do powzięcia wszystkich decyzji wymaganych tempem ofensywy radzieckiej, w razie konieczności bez uprzedniego porozumienia się z Rządem”. Dzień później premier Stanisław Mikołajczyk polecił ministrowi spraw wewnętrznych przesłać do kraju informację o tym, iż: „Na posiedzeniu Rządu RP zgodnie zapadła uchwała upoważniająca Was do ogłoszenia powstania w momencie przez was wybranym”.

Premier Mikołajczyk, udający się pod koniec lipca na rozmowy ze Stalinem, liczył iż ewentualny wybuch powstania w stolicy wzmocni jego pozycję negocjacyjną wobec Sowietów.

Opinii premiera nie podzielał Naczelny Wódz gen. Kazimierz Sosnkowski, który uważał, iż w zaistniałej sytuacji, zbrojne powstanie pozbawione jest politycznego sensu i w najlepszym przypadku zmieni jedną okupację na drugą. W depeszy do gen. Komorowskiego z 25 lipca 1944 r. stwierdzał m.in. „W obliczu szybkich postępów okupacji sowieckiej na terytorium kraju trzeba dążyć do zaoszczędzenia substancji biologicznej narodu w obliczu podwójnej groźby eksterminacji”. Gen. Sosnkowski, jako Naczelny Wódz, nie podjął jednak jednoznacznej decyzji zabraniającej rozpoczęcia powstania.

Zobacz
Zdj. Rząd Stanisława Mikołajczyka. Rok 1944 /Wikipedia/

31 lipca po południu dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" spotkał się z płk Antonim Chruścielem, który przekazał "Borowi" nieprecyzyjną - jak się potem okazało - wiadomość o tym, że sowieckie czołgi są już na przedmieściach Pragi. Ta niesprawdzona informacja była jednym z powodów, dla którego wahający się jeszcze "Bór" podjął ostatecznie decyzję, że powstanie wybuchnie 1 sierpnia.

Przebieg kluczowej narady 31 lipca i podjętej wówczas decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego tak w swoich wspomnieniach przedstawił "Bór" Komorowski: "Tegoż dnia komendant Okręgu Warszawa-Miasto, +Monter+, oczekiwany był w kwaterze głównej o godzinie 6 po południu. Zjawił się niespodziewanie o piątej, z wiadomością, że sowieckie oddziały pancerne wdarły się w przyczółek niemiecki, zdezorganizowały jego obronę i że Radość, Miłosna, Okuniew, Wołomin i Radzymin są już w rękach rosyjskich. Po krótkiej naradzie uznałem, że nadszedł właściwy moment do rozpoczęcia walki o Warszawę".

Tego samego dnia ok. godz. 19 z gmachu przy ul. Filtrowej 68, gdzie mieściła się konspiracyjna kwatera sztabu dowódcy Okręgu AK Warszawa-Miasto, płk Chruściel "Monter" wysłał zaszyfrowaną wiadomość o godzinie "W". "Alarm - do rąk własnych Komendantom Obwodów (…). Nakazuję +W+ dnia 1.8. godzina 17. Adres m.p. Okręgu: Jasna nr 22 m. 20 czynny od godziny +W+. Otrzymanie rozkazu natychmiast kwitować" – rozkazywał komendant Okręgu AK Warszawa-Miasto. Godzinę wybuchu powstania o 17.00 Chruściel uzasadniał tym, że w popołudniowym tłoku na ulicach żołnierzom podziemia łatwiej będzie niepostrzeżenie dotrzeć na miejsca zbiórek.

Decyzja gen. Komorowskiego został opublikowany z datą 1 sierpnia w "Biuletynie Informacyjnym" w drugim dniu powstania. "ŻOŁNIERZE STOLICY. Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski. Warszawa, 1.VIII-1944 r. Dowódca Armii Krajowej (-) BÓR".

W Powstaniu Warszawskim Chruściel był dowódcą całości walczących sił. 9 września 1944 r. skierował list do dowódcy AK gen. "Bora", domagając się odwleczenia decyzji kapitulacji. Awansowany do stopnia generała brygady rozkazem Naczelnego Wodza z 14 września 1944 r. "za wybitne dowodzenie i przykład osobistego męstwa w walkach o Warszawę".

Zobacz
Zdj. Odezwa władz powstańczych rozplakatowana na ulicach miasta 1 sierpnia 1944 /Wikipedia/

Antoni Chruściel przed I wojną światową działał w ruchu niepodległościowym; w szeregi odrodzonego Wojska Polskiego trafił w grudniu 1918 r. W kampanii polskiej 1939 r. dowodził 82. Syberyjskim Pułkiem Strzelców. Po kapitulacji twierdzy w Modlinie został wzięty do niewoli i osadzony w niemieckim obozie jenieckim w Działdowie (Soldau); w końcu października tego roku został zwolniony.

 

Od czerwca 1940 r. Chruściel działał w konspiracji. Należał do zwolenników wybuchu powstania w Warszawie, choć zarazem przestrzegał przed skutkami niedostatku broni i amunicji. W Powstaniu Warszawskim był dowódcą całości walczących sił. Po kapitulacji oddziałów powstańczych przebywał w obozach jenieckich w Niemczech, gdzie uwolniły go oddziały amerykańskie.

Po demobilizacji oddziałów polskich w 1948 r. pozostał na emigracji w Londynie. Od 1956 r. mieszkał w Waszyngtonie; tam też zmarł w 1960 r. W 2004 r. jego prochy zostały przewiezione do Polski i pochowane na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

(PAP)

Zdjęcia:Wikipedia

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (7)
     

(2021-08-02 11:18:33)

Przywódcy powstania wiedzieli że jest totalnie bez sensu , ale myślę że w Powstańcach było ciśnienie żeby się zamieścić .

oto najbardziej nieludzki rozkaz nr 77 jak wydał Bór-Komorowski (2021-08-01 19:21:02)

w grudniu 1942 roku skierowany do pacyfikowanej ludności Zamojszczyzny: nakazywał cywilom stawianie oporu, w razie próby wysiedlenia nakazywał palić chłopom zabudowania, zarzynać konie, bydło i wszelki inwentarz oraz niszczyć zbiory. Jak sobie on to wyobrażał, że po otoczeniu wsi przez Niemców chłop spali swoje zabudowania, wymorduje bydło po to żeby za chwilę Niemcy wymordowali cała rodzinę. Pierwsi na Zamojszczyźnie walkę podjęli partyzanci Batalionów Chłopskich przy wydatnej pomocy partyzantów radzieckich, potem Armia Ludowa, a na końcu AK. A wyklęci z NSZ stali z bronią u nogi. W podzięce za to dzisiejsze władze nakazały rozebrać pomnik Miszki Tatara, partyzanta i byłego oficera Armii Czerwonej, który ocalił wiele wiosek atakując niemieckie ekspedycje. Za to chwalą Brygadę Świętokrzyską NSZ, której oficerowie w czasie wojny w biały dzień konno przyjeżdżali do siedziby Gestapo w Ostrowcu Świętokrzyskim o czym meldował do Londynu d-ca AK na Okręg Kielecko - Radomski płk Mieczysław. Za decyzje o wywołaniu Powstania ci, którzy wydali rozkaz powinni stanąć przed sądem. Powstanie to nie tylko bohaterstwo, to tysiące zgwałconych i zamordowanych kobiet i dziewcząt, o tym się nie mówi.

:) (2021-08-01 12:08:28)

zjeżdżajcie z tymi bohaterami Sosnkowski Komorowski, jskiś Chruściel. Taak. ofucerowie bez wyobraźni. i ofcerowie bez wykształcenia. agrononowie kresowi.

Bór-Komorowski? (2021-08-01 09:45:14)

kolejny sanacyjny oficer mianowany przez Sosnkowskiego na generała. oczywiście umarł na emigracji bo w Polsce ówczesnej rozszarpano go na ulicy. rozszarpany przez ludzi. którym najbliżci zginęli w powstaniu, wywołanym przez tego durnia. Trupie Komorowski należało czekać na przeprawę ruskich wojsk i Warszawę otoczyć pierścieniem. nie wpuścić Iwanów do stolicy. Iwan zatrzymałby się. bo to debil z natury. jak Putin. teraz. a ówcześnie batiuszka Stalin może pomyślałby, co te Paljaki kombinują.

(2021-08-01 09:27:13)

Generał Sosnkowski? przybłęda z Podlasia. raz socjalista, raz sanacyjny. żadnej szkoły wiojskowej nie skończył. w Kanadzie sobie żył po II wojnie. spokojnie i dzieci wykształcił. i co takiemu Polska znaczyła. Piłsudski go nie lubił. BO to ówczesny Tusk.

niewesoły (2021-07-31 21:40:38)

Ci którzy odpowiadali za powstanie powinni być surowo osądzeni. Wiadomo było że nie ma szans na powodzenie. To przez nich zginęło masę Polaków a Warszawa została zrównana z ziemią. Nie ma się czym chwalić; co tu czcić?

jacek p (2021-07-31 20:38:18)

powstanie niepotrzebne zginelo 200000 cywili i miasto zniszczone w 80 procentach naginelo mnostwo zdolnych mlodych ludzi

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat
  Wróć do góry