swietokrzyskie.info

Niedziela, 26 września 2021, Do końca roku 96 dni Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Wiadomosci

Ważne spotkanie w Pińczowie. Przedstawiono koncepcję budowy zbiornika retencyjnego

Dodane: Marta Data: 2021-07-21 12:26:07 (czytane: 1893)  Wersja do druku

W piątek, 16 lipca w Pińczowie po raz pierwszy samorząd gminy Pińczów i powiatu pińczowskiego zaprezentował koncepcję budowy zbiornika retencyjnego, który miałby powstać przy rzece Nidzie.

Podczas piątkowego spotkania wszystkich gości powitał burmistrz miasta i gminy Pińczów Włodzimierz Badurak oraz podziękował za dotychczasowe wsparcie zarządowi PGW Wody Polskie, ministrowi Michałowi Cieślakowi oraz wojewodzie świętokrzyskiemu Zbigniewowi Koniuszowi.

 Zobacz

Dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji PGW Wody Polskie Wojciech Skowyrski podkreślił, że Wody Polskie przygotowują plany przeciwdziałania skutkom suszy i plan zarządzania ryzykiem powodziowym. W obu przypadkach ten zbiornik świetnie się wpisuje w tę planistykę, a dokładnie w program Stop Suszy.- Deklarujemy pełne wsparcie tej inicjatywy. Będziemy wspierać merytorycznie i pod względem możliwości przyspieszenia procedur, a jednocześnie będziemy starali się tak pogodzić planowane  inwestycje, by ze sobą współdziałały – dodał.

Koszt budowy zalewu to milionowa inwestycja. Jakie są zalety?


Wszyscy obecni wysłuchali prezentacji wiceburmistrz Pińczowa, Beaty Kity, która zaprezentowała koncepcję budowy zbiornika retencyjnego opracowaną przez firmę WTU Sp. z.o.o. W ramach wykonanej dokumentacji opracowana została wielowariantowa koncepcja budowy „Zbiornika retencyjnego Pińczów” na obszarze planowanego do wykonania polderu Michałów.

Proponowana lokalizacja zbiornika to prawy brzeg rzeki Nidy, po zachodniej stronie od nasypu drogi wojewódzkiej nr 766, pomiędzy Pińczowem a Skrzypiowem.  Pani Beata Kita podała także wstępnie oszacowane koszty budowy zbiornika, które wahają się w granicach od 150 do 250 milionów złotych. Zbiornik, który miałby powstać w Pińczowie miałby powierzchnię około 70 hektarów, w którym mieściłoby się około 1,5 miliona metrów sześciennych wody!

Wykonanie zbiornika retencyjnego „Pińczów” przyczyni się do zwiększenia zasobów dyspozycyjnych zarówno wód powierzchniowych jak i podziemnych możliwych do wykorzystania w przypadku wystąpienia suszy. Inwestycja wpłynie jednak przede wszystkim na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zjawiska przesuszania się gleb terenów przyległych oraz jako obiekt retencyjny niewątpliwie spowoduje wzrost bioróżnorodności na obszarze wokół zbiornika jak i w samym zbiorniku. Ponadto między innymi poprzez parowanie z tafli wody wpłynie na zwiększenie wilgotności powietrza zwłaszcza w okresie wysokich temperatur.
 
Ponadto budowa zbiornika miałaby pozytywny wpływ na rozwój turystyki, sportów wodnych, poprawę walorów krajobrazowych.
 
Piątkowe spotkanie zakończyło się dyskusją oraz propozycją utworzenia specjalnego zespołu, który zajmowałby się inwestycją polegającą na budowie zbiornika retencyjnego w Pińczowie.
O postępach prac będziemy informować Państwa na bieżąco.

Poniżej przedstawiamy wizualizację trzech wariantów zbiornika retencyjnego w Pińczowie.

 Zobacz

Zobacz

 Zobacz

Źródło: UMiG Pińczów

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat
  Wróć do góry