swietokrzyskie.info

Niedziela, 26 września 2021, Do końca roku 96 dni Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Sprawdzian na poligonie w Nowej Dębie

Dodane: Marta Data: 2021-07-19 13:42:13 (czytane: 2309)  Wersja do druku

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zdali egzamin praktyczny kończący szkolenie podstawowe, tzw. "szesnastkę". Strzelanie, rzut granatem, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut, to niektóre z elementów "pętli taktycznej". Sprawdzian odbył się wczoraj 16 lipca na poligonie w Nowej Dębie.

Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Prawie 70 ochotników 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 3 lipca przez szesnaście dni szkoli się na poligonie w Nowej Dębie. Większość z nich to uczniowie szkół średnich realizujący projekt „Wakacje z WOT”.  Wraz z nimi szkolą się ich starsi koledzy służbą, to żołnierze którzy już wcześniej pełnili służbę w wojsku. Wspólnie realizują szkolenie wyrównawcze. W trakcie „szesnastki” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Ich zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.

 Zobacz

Zobacz

 Egzamin jest w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzaniu, przemieszczając się z punku na punkt, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą „najść” na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać to między innym: rzut granatem, rozkładanie i składanie karabinka MSBS na czas, ładowanie amunicji, przetransportowanie rannego na polu walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyków patrolowych  oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe założenie maski przeciw gazowej na czas. Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Finałem egzaminu jest strzelania z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Pętla trwa przez całą dobę i jest realizowana na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Dęba przy zabezpieczeniu logistycznym 33 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Nowej Dębie.

Zobacz

Zobacz

Finałem szkolenia podstawowego jest przysięga żołnierzy 10 ŚBOT, która odbędzie się 18 lipca 2021r. o godz. 10:30 w Sandomierzu, w siedzibie 102 batalionu lekkiej piechoty na terenie jednostki wojskowej 3 batalionu radiotechnicznego.  Podczas uroczystości ponad 50 Terytorialsów wypowie słowa roty przysięgi „ Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!
Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Zobacz

Zobacz

/Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej/

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (4)
     

rezerwista z jesieni 1980 roku (2021-07-20 15:13:54)

jest ewenementem na skalę światową wyszkolenie żołnierza w ciągu 16 dni, pewnie w dodatku wszyscy zdali egzamin. Ale zaręczam, że w tym kraju jest to możliwe bo całkiem niedawno absolwenci zaocznej politologii po 5-dniowym kursie zostawali oficerami kontrwywiadu wojskowego. Były wiceminister obrony p. Zemke śmiał się z tego bo w czasie II Wojny Światowej kurs oficerski trwał 3 miesiące, a trafiali tam najlepsi. Prawdę napisał Henryk. Marnowanie środków na zabawy polityków.

(2021-07-20 11:53:48)

piękna nauka. na zdjęciu siedmiu jeden przy drugim - niby w okopie. dwa granaty w nich lub jeden pocisk moździerzowy i od razu wspólna mogiła

na azymut. (2021-07-20 11:49:08)

nie wiedzą jak mapę zorientować. a co dopiero okreśłić azymut. oby nastał czas bez gps, komórek, internetu. to dopiero klęska. tylko kiepska mapa, słońce, gwiazdy i kompas.

Henryk (2021-07-20 08:53:27)

Żołnierz pyta wiejską kobietę. Pani przechodziło przez wioskę wojsko? TAK , Mieli mapę ? TAK, pytali o drogę TAK , no to byli nasi. Takie jest dziś marnowanie pieniędzy na harcerzy z WOT kosztem jednostek bojowych WP.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat  Wróć do góry