Dodane: Marta Data: 2021-02-25 09:30:58 (czytane: 6463)
"Freundschaft" to amatorski projekt młodzieży z Buska-Zdroju, który rozwinął się do naprawdę wysokiego stadium. Jest to pełnometrażowy film wojenny, który został stworzony w całości bez budżetu i zewnętrznego wsparcia finansowego.
Opowiada on historię "Bronka" partyzanta, który postanawia zdezerterować
i porzucić dalszą walkę za ojczyznę. Na swojej drodze spotyka również
dezertera, oficera Wehrmachtu - Ulricha Weinza. To wrogowie ze
zwaśnionych stron, których jednak łączy jedna rzecz. Tajemnica którą
kryją.
Występują: Simone Barsczak, Jakub Kozieł, Łukasz Materek, Michal Pałys, Michał Ściubisz, Karol Zdziebło, Kacper Koronowski, Mateusz Piątek, Julia Szybka oraz Szczepan Milewicz i inni.
Akcja filmu dzieje się w 1943 roku, w niemalże kulminacyjnym momencie II Wojny Światowej, która jednak w filmie jest bardziej tłem do opowiedzenia uniwersalnej historii o ludziach, gdyż scenariusz nie jest oparty na faktach to oryginalna historia Filipa Zaręby, scenarzysty, reżysera, producenta, zdjęciowca montażysty i głowy całego projektu, którego początki sięgają 2018.
Jak sami twórcy mówią: "Nie jest to arcydzieło kinematografii, ponieważ jest tu wiele błędów i niedociągnięć, których nie dało się ominąć nie mając lepszego sprzętu i aktorów którzy w całości poświęcają się produkcji, bez wykonywania innych swoich prywatnych zajęć. Jednak film ten przekazuje wiele istotnych rzeczy i i na pewno w jakimś mocnym stopniu potrafi intrygować.
Film powstawał rok jednak na samych planach mieliśmy bardzo mało czasu, nie było szans na powtórkę dnia zdjęciowego bądź kilkudniowych wcześniejszych przymiarek, trzeba było szybko myśleć, kręcić i działać, co nie zawsze było łatwe przy amatorskiej obsadzie. Z całym jednak szacunkiem stwierdzamy, że każdy w mniejszy bądź większy sposób stanął na wysokości zadania i wykrzesał z siebie coś więcej".
Jak jednak stworzyć film wojenny bez finansowego wsparcia? Młodzież wykazała się ogromną pomysłowością! Dzięki temu powstał niesamowity projekt naprawdę małym kosztem: "Należy wykorzystać to co się ma wokół. Plenery kręciliśmy w gęstych lasach, malowniczych polach czy łąkach. Wnętrza to zwykle klimatyczne knajpy czy dworki do których szczęśliwie dano nam dostęp i gospodarstwa, które dziadkowie jednego z aktorów zdołali nam udostępnić. Stroje większość aktorów miała za zadanie sobie ogarnąć sama. Wysłałem ich do sklepów z tanią odzieżą i zaowocowało to bardzo ciekawymi kreacjami. Łupiłem również sam szafę dziadka i babci po stare garnitury kamizelki kaszkiety, koszule czy okulary. Niemieckie mundury mieliśmy dostać od grupy rekonstrukcyjnej jednak jak się okazało wartość tego sprzętu była zbyt duża aby nam ją udostępnić. Mundury SS powstawały z mundurów harcerskich z wkładkami do butów przerobionymi na patki z pociągniętą białą nicią w kształt liter SS z paskiem ze srebrną okrągłą klamrą na brzuchu zielonymi spodniami i wysokimi butami których autentyczności w kamerze nie było widać. Doszywaliśmy na ramionach wrony które kosztowały akurat grosze. Pod koniec prac zrobiliśmy wszyscy zbiórkę po 10 zł na filcowe mundury marynarki szwedzkiej do których tak samo doszywaliśmy patki i wrony, nie idzie więc rozpoznać czy to drogi niemiecki mundur czy właśnie szwedzki. Bronie zwykle były plastikowe, poza odlewami, które pożyczyliśmy z miejscowej szkoły bądź replikami które udostępniła nam raz Grupa Rekonstrukcyjna Pro-Memoria. Broń ciężko było zdobyć jednak ta samą grupa podzieliła się z nami czapkami, manierkami bądź nakładanymi wojskowymi "panterkami". Kostiumy jak na nasze nastoletnie warunki wyglądają więc naprawdę dosyć dobrze. Zdjęcia mimo sprzętu średniej półki w wykonaniu moim i Dominika Jabłońskiego mogą się bardzo podobać, gdyż dbaliśmy o estetykę, którą zaszczepiły nas światowej klasy dzieła".
Przenieś się do 1939 i odkryj kto skrywa sekret, o co kto walczy i kto kim tak naprawdę jest w nowym filmie wojennym Filipa Zaręby pt:"FREUNDSCHAFT". Premiera w kinach od 25 listopada... Niestety tylko dla osób z zaproszeniem. O innych seansach na pewno czytelników poinformujemy!
"Przyjaciel-Wróg" to oficjalna piosenka promująca film wojenny "Freundschaft”, autorstwa Szymona Panka ze słowami Filipa Zaręby. Klip zrobił Dominik Jabłoński. W rolę główną wcielił się Jakub Kozieł.
Wielkie brawa!!!
Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach
XIII Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona
13 926 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej na Śląsku - 2573. Zmarło 740 osób
Pracodawca przyjazny WOT – II edycja konkursu
Loteria Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
Policja poszukuje mężczyzny, który zgubił pieniądze
Od 26 kwietnia łagodzenie obostrzeń w 11 województwach
Pracodawca przyjazny WOT – II edycja konkursu
Loteria Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
78 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie
Znamy nazwisko nowego prezesa Uzdrowiska-Busko Zdrój
Ratujemy Elizę Frys z Mikułowic!
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dowodach osobistych
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W sobotę uroczystości związane z 11. rocznicą katastrofy smoleńskiej
Rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Mężczyzn i Kobiet w Boksie – Kielce 2021! (video)
'Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych' w Busku-Zdroju
Brązowy dublet w Chełmie - Oliwia Szewczyk i Weronika Kapinos z medalami
Historyczne wydarzenie dla polskiego boksu w stolicy regionu! Już dziś oficjalne losowania
Trzy medale zapaśników z Połańca
Rusza Duża Świętokrzyska Liga Pływacka - Transmisja LIVE
XIII Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona
Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej i Świętokrzyskie Smaki
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sztuki
Rozpoczął się projekt 'Etno Ponidzie - obrzędy ludowe z Pińczowa i okolic' (video)
Komentarz do spraw bieżących #PL i #UE Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Jarubasa
Konferencja Ministra Michała Ceślaka w Pińczowie (video)
Sesja Rady Miejskiej w Pińczowie - Transmisja LIVE
Minister Michał Cieślak - kolejne inwestycje na Ponidziu otrzymują dofinansowania
Sesja Rady Miejskiej w Pińczowie - Transmisja LIVE
Adam Jarubas pyta o zasady pożyczki z ARP dla buskiego Uzdrowiska
Minister Michał Cieślak na spotkaniu ze świętokrzyskimi samorządowcami
Komentarze (3) |
Ppp (2021-02-26 12:45:24)
Wow, Brawo!
Ewa (2021-02-24 19:46:43)
Gratuluję! Młodzi, bardzo zdolni ludzie. Życzę Filipowi dalszych sukcesów.
tregok (2021-02-24 12:06:13)
brawo!!!!!!