swietokrzyskie.info

Piątek, 05 marca 2021, Do końca roku 301 dni Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii

Wiadomosci

Znani aktorzy promują zalecenia do samodzielnej rehabilitacji po COVID-19

Dodane: Marta Data: 2021-02-19 16:02:03 (czytane: 1365)  Wersja do druku

Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) przygotowała serię trzech filmów, które prezentują ćwiczenia, zalecenia i wskazówki do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19. W role pacjentów wcielili się aktorzy - Mirosław Zbrojewicz i Katarzyna Zielińska - Jaworska.

Poradnik dla każdego

Polscy fizjoterapeuci od początku walczą na pierwszej linii frontu z pandemią, a doniesienia naukowe w sposób jednoznaczny pokazują, że fizjoterapia jest istotnym wsparciem w walce z COVID-19. Dlatego powstał poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19.

Jest to zbiór ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem. Materiał został przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy a następnie przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

KIF wydrukowała i rozdała na własny koszt szpitalom, przychodniom i gabinetom w sumie ponad 70 tysięcy egzemplarzy. Przedstawiciele WHO, zachęceni sukcesem dystrybucji poradnika i zaangażowaniem KIF w ten projekt, poprosili o nakręcenie filmów z ćwiczeniami i zaleceniami.

Trzy filmy z udziałem profesjonalnych aktorów

Poradnik w formie wideo został podzielony na trzy filmy. Pierwszy z nich dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność. W drugim filmie przedstawiamy ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta. W trzecim są zaś wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.

 W nagraniach wzięli udział profesjonalni aktorzy:

 • Katarzyna Zielińska-Jaworska - aktorka teatralna i filmowa, znana m. in. z seriali (np. „BrzydUla”, „W głębi lasu”, „Diagnoza” czy „M jak miłość”) i filmów („Jesteś Bogiem”, „Pręgi” czy filmy Marka Koterskiego),

 • Mirosław Zbrojewicz – niezwykle popularny aktor, znany z wielu ról tzw. „twardych facetów” w filmach i serialach sensacyjnych, ale także komediowych, na czele ze słynną rolą Gruchy z „Chłopaki nie płaczą”.

Zachęcamy do odwiedzenia strony poświęconej samodzielnej rehabilitacji pacjentów pocovidowych.

KIF uruchomiła również ostatnio program bezpłatnych szkoleń nt. fizjoterapii osób, które przeszły COVID-19.

Źródło: gov.pl

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2021-03-01, godz:

  Repertuar Kina 'ZDRÓJ'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.


  Imprezy, wydarzenia  Wróć do góry