swietokrzyskie.info

Sobota, 04 grudnia 2021, Do końca roku 27 dni Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Wiadomosci

Terytorialsi gotowi na zagrożenie

Dodane: Marta Data: 2021-02-19 11:48:41 (czytane: 4434)  Wersja do druku

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w razie zagrożenia podtopieniami są gotowi nieść pomoc. Monitorują sytuację hydrologiczną, dokonują przeglądu sprzętu i są gotowi do współpracy ze Strażą Pożarną.

Rosnąca temperatura i możliwe zagrożenie powodziowe w regionie wzmogły czujność żołnierzy 10. ŚBOT. Wszystkie pododdziały dokonały przeglądu sprzętu do działań przeciwpowodziowych. W gotowości są zespoły interwencyjne, które przed wejściem wojska do akcji mają za zadanie dokonywać rozpoznania i wskazywać jakie siły i sprzęt będą niezbędne do działań. Charakter i rodzaj wsparcia społeczności lokalnej będzie zależał od skali potrzeb oraz decyzji i ustaleń między Dowódcą brygady a Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Żołnierze brygady dysponują sprzętem takim jak: pompy dużej wydajności, łodzie, drony, agregaty prądotwórcze, piły spalinowe, filtry wody, zestawy oświetleniowe oraz kombinezony do pracy w wodzie. Sprzęt ten został już sprawdzony między innymi w działaniach przeciwpowodziowych w maju 2019 roku gdy Wisła pokazała swoje groźne oblicze.

Zobacz

Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych, a także zaangażowanie  w akcje poszukiwawcze uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych. Zapewniają one możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza oraz na dokładną obserwację z powietrza stanów rzek. Wielokrotne wspólne szkolenia terytorialsów ze Strażakami pozwoliły na zwiększenie kompetencji, wiedzy i umiejętności w zakresie przeciwdziałania klęskom żywiołowym.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Zespół Prasowy
10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (5)
     

(2021-02-24 14:24:18)

Terytorialsi ochotnicy chociaż coś robia, a nie jak osoba niżej co nic nie pomoże tylko oczernia ich pracę, pozdro

(2021-02-21 21:31:10)

muszą coś robić bo sławne karabinki Grot okazały się niewypałem i dziadostwem nawet w stosunku do pistoletu maszynowego Kałasznikowa, który Rosjanin skonstruował ponad 70 lat temu..., Polak potrafi.

(2021-02-21 13:35:52)

terytorialsi niedługo będą wspomagać Pentagon w zakresie przeglądów i kodowania głowic nuklearnych. a najlepiej niech padną na kolana i sie pomodlą. aby nie przyszło na nich zagrożenie. bo zabraknie bojowych pampersów

(2021-02-21 10:06:53)

jeszcze Nurta sobie przywołali. Terytorialsi. dać im jedzenia na trzy dni. amunicji po 20 zst. na osobe.- nie na żołnierza - bo to nie żołnierz. pogonić w lasy. i niech wyjdą żywi za cztery miesiące. a z lasu wyjść nie wolno.współcześnie nie da się zabrać jedzenia po wsiach.

xyz (2021-02-20 13:34:03)

nie wiem czy płakać ,czy śmiać się z tych Terytorialsów.Jeszcze nie wojsko ale już,, kabuz;Miliony na mundury broń itp.a chłopy z kosami na sztorc pogonili by tę dziecinadę na Madagaskar.Widzę ich działania w szpitalu ,widzę jak lekarz się wkurzają bo nie umieją zmierzyć temperatury,transport do i z Sandomierza ,przerwy ,itd.

Nasz patronat

Data: 2021-12-04, godz: 18:00

Koncert Moniki Urlik

W sobotę, 4 grudnia o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy na koncert Moniki Urlik, w Klubie Muzycznym Stradivarius w Busku-Zdroju, przy Alei Mickiewicza 22.Wróć do góry