swietokrzyskie.info

Sobota, 04 grudnia 2021, Do końca roku 27 dni Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Wiadomosci

Jublileusz Jędrzejowa (video)

Dodane: Marta Data: 2021-02-16 15:50:52 (czytane: 4451)  Wersja do druku

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się cykl wydarzeń jubileuszowych z okazji 750. rocznicy nadania praw miejskich Jędrzejowowi.

Zaplanowano zarówno konferencje naukowe, jak i imprezy kulturalne, rozrywkowe i sportowe. W obchody jubileuszowe wpisują się także  uroczystości religijne w Archiopactwie Cystersów. W listopadzie tego roku planowane jest wydanie dwóch części monografii historycznej Jędrzejowa: "Jędrzejów w wiekach średnich" oraz "Jędrzejów w wieku XVI - XVIII".


W niedzielę, 21 lutego o godz. 9:00 będzie odprawiona Msza Święta w intencji miasta - transmisja online z Kościoła Św. Trójcy.

O godz. 17:00 koncertem pod tytułem "Artyści z miastem, artyści miastu" oraz galą wręczenia statuetki "Jędrzejowianin roku 2020" rozpoczyna się cykl imprez jubileuszowych.

Koncert odbędzie się 21 lutego i będzie transmitowany on-line za pośrednictwem kanału Centrum Kultury w Jędrzejowie w serwisie Youtube pod adresem https://www.youtube.com/user/CentrumKulturyJow

Zobacz

Prezentowany program stanowi jedynie trzon obchodów Jubileuszu. W trakcie roku będzie on uzupełniany o kolejne wydarzenia, których forma i ilość będzie uzależniona między innymi od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Zapraszamy do wspólnego uczczenia Jubileuszu.

 

Zobacz

 

Replika aktu nadania praw miejskich Jędrzejowowi z 1271 roku. Akt lokacyjny oparty na prawie magdeburskim dawał między innymi możliwość organizacji jarmarków i zjazdów. Regulował ponadto zasady zarządzania miastem, określał położenie, kształt i funkcje rynku. Fakt nadania praw miejskich świadczył o znaczącej pozycji Jędrzejowa w średniowiecznej Polsce. Miasto niewątpliwie zawdzięcza tę pozycję staraniom jędrzejowskich cystersów.

Prezentowaną replikę wykonaną przez Artura Smerkowskiego można zobaczyć w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie. Oryginał znajduje się w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie.

Źródło: Fanpage Miasta Jędrzejów

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2021-12-04, godz: 18:00

Mecz HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój vs GRUPA AZOTY UNIA II Tarnów - Transmisja LIVE

W sobotę 4 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy  na mecz o mistrzostwo II Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn. HLB TĘŻNIA Busko-Zdrój zagra z GRUPA AZOTY UNIA II Tarnów.Wróć do góry