swietokrzyskie.info

Wtorek, 02 marca 2021, Do końca roku 304 dni Imieniny: Halszki, Heleny, Karola

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Natura na wyciągnięcie ręki

Dodane: Marta Data: 2021-01-18 09:28:10 (czytane: 2003)  Wersja do druku

Zamknięty stan surowy kompleksu budynków, prace nad konstrukcją drewnianej stacyjki, finisz robót przy sieci wodno-kanalizacyjnej - Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach nabiera realnych kształtów.

Rośnie w oczach Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach w gminie Kije. Roboty budowlane ruszyły wiosną ubiegłego roku i już w zarysie widać, jak za półtora roku wyglądać będzie to wyjątkowe miejsce.

Zobacz

Ośrodek w Umianowicach to jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych ze środków unijnych – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Ten projekt wychodzi naprzeciw potrzebom edukacji ekologicznej. Ponidzie zasługuje na promocję, dzięki której będzie można w pełni pokazać unikalne walory tego miejsca. Cieszę się, że inwestycja ta zyskała dofinansowanie z funduszy unijnych, bowiem pozwoli to na stworzenie nowoczesnej, spełniającej najwyższe standardy placówki. Optymizmem napawa również fakt, że mimo pandemii koronawirusa prace budowlane idą pełną parą.

Jak informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, budynki ośrodka są już w stanie surowym. Gotowa jest również sieć wodno-kanalizacyjna. Wkrótce, od montażu instalacji elektrycznej, rozpoczną się prace wewnątrz. Trwają również roboty nad budową drewnianej stacyjki kolejki wąskotorowej, która początkowo miała być odtworzona ze starych belek, ale okazało się, że ich zagrzybienie jest tak ogromne, iż nie nadają się one do ponownego wykorzystania. Powstaje więc nowy budynek, bliźniaczo podobny do pierwotnego, zabytkowego.

    – Rozpoczęliśmy również prace nad nidarium, czyli ogromnym akwarium, w którym będzie można obserwować zwierzęta wodne żyjące w stanie naturalnym w Nidzie, m.in. ryby, traszki i żółwie. Obecnie trwa wylewanie betonowych ścian, na końcu zamontowana zostanie pięciometrowa szyba akrylowa – dodaje dyrektor Hałatkiewicz.

Zobacz

Zobacz

 

Ośrodek w Umianowicach ma być gotowy na wiosnę 2022 r. Będzie to nowoczesne centrum edukacji ekologicznej, a także ochrony zasobów przyrodniczych Ponidzia, obejmujących obszary sieci NATURA 2000. W ramach projektu zaplanowano budowę ośrodka na ok. 55 miejsc noclegowych, salę edukacyjno-konferencyjną oraz pracownie projektowo-badawcze. Oprócz wielkogabarytowego akwarium powstanie także obserwatorium ornitologiczne, owczarnia i stajnia. Słowem, każdy kto odwiedzi to miejsce, będzie mieć naturę na wyciągnięcie ręki.

Projekt zyskał unijne dofinansowanie w ramach Działania 4.5 Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 wynosi 15 mln 181 tys. zł. Ogólny koszt inwestycji to 19 mln 700 tys. zł.

 – W planach mamy również przebudowę wieży ciśnień, usytuowanej w zachodniej części terenu, w widełkach torów kolejki, która zostanie przeznaczona na potrzeby obserwatorium ornitologicznego – dodaje dyr. Hałatkiewicz.

Zobacz

Z budową Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach ogromne nadzieje wiążą zarówno przyrodnicy, jak i społeczność lokalna. Pierwsi są przekonani, że dzięki placówce będzie można prowadzić działania związane z edukacją przyrodniczą, drudzy – liczą na ożywienie ruchu turystycznego na Ponidziu. Ośrodek będzie również miejscem organizacji konferencji naukowych oraz praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych.

Źródło: swietokrzyskie.pro

 

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2021-03-01, godz:

  Repertuar Kina 'ZDRÓJ'

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.

  Imprezy, wydarzenia  Wróć do góry