Biuro Podróży L-TOUR - bilety autokarowe, bilety lotnicze, wczasy![]() ul. Mickiewicza 9. 28-100, Busko-Zdrój |
Dodane: Marta Data: 2021-01-12 13:22:52 (czytane: 2514)
Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zaprasza do udziału w wirtualnych obchodach XXIV Dnia Judaizmu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 stycznia - 17 stycznia 2021 r.
Myślą przewodnią tegorocznych uroczystości będzie fragment Księgi Powtórzonego Prawa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15).
Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie wydarzenia odbędą się online. Udział w Dniu Judaizmu będzie możliwy za pośrednictwem strony internetowej OEM Świętokrzyski Sztetl, naszego profilu na Facebooku oraz kanału YouTube.
Patronat honorowy nad chmielnickimi obchodami sprawują: Jego Ekscelencja Biskup Kielecki ks. Jan Piotrowski, Jego Ekscelencja Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej ks. Rafał Markowski, Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty, Mirosław Gębski - Starosta Kielecki, Andrzej Bętkowski - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Zbigniew Koniusz - Wojewoda Świętokrzyski.
Gośćmi XXIV Dni Judaizmu będą:
Rabin Avi Baumol – przedstawiciel Naczelnego Rabina Polski (Michaela Schudricha) w Krakowie. Urodzony i wychowany w Nowym Jorku. Studiował na Yeshiva University, gdzie obronił tytuł magistra mediewistyki żydowskiej, a także uzyskał smichę rabinacką. Wyemigrował do Izraela, gdzie przez kilka lat studiował w Jesziwie Har Etzion, zgłębiając tajniki Tory, halachy, filozofii żydowskiej oraz Talmudu. Razem z żoną (Hadley) i pięciorgiem dzieci (Elisheva, A.J., Ashira, Tiferet i Techelet) osiedlił się w Efrat. Następnie przez 5 lat pełnił funkcję rabina Vancouver w Kanadzie. W latach 2009-2013 nauczyał w seminarium Midreshet Tzvia. Od wielu lat związany z żydowską społecznością Krakowa, gdzie ucząc Tory, aktywnie przyczynia się do rewitalizacji życia żydowskiego w Polsce. Autor takich publikacji jak: The Poetry of Prayer: Tehillim in Tefillah (2009); The Israel Bible (redaktor działu Psalmów) (2018); Komentarze do Tory (2017); Torat Bitecha: Dziewczyna i jej ojciec dzielą się oryginalnymi spostrzeżeniami na temat Parshat Hashavua (publikacja własna 2017); Śladami mojego Dziadka: Notatki rabina z dziejów żydowskiego odrodzenia w Polsce (2019).
Pastor dr Andrzej Jeziernicki - w wieku 18 lat zetknął się z Ewangelią i podjął decyzję o nawróceniu się w imieniu Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Od tego czasu związał się z Kościołem Chrześcijan Wiary Ewangelicznej (nurt zielonoświątkowy), w którym wkrótce rozpoczął pracę kaznodziejską. Ukończył Seminarium Teologiczne w Ustroniu, Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie oraz studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W wieku 22 lat został pastorem nowo powstałego zboru (parafii) w Kielcach. W listopadzie 2001 roku Synod KChWE wybrał go nowym zwierzchnikiem Kościoła w RP. W roku 2003 zaczął sprawować funkcję wiceprzewodniczącego Aliansu Ewangelicznego w Polsce.
O. dr hab. Paweł Mazanka, prof. UKSW (ur. w 1960), ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Ojców Redemptorystów w Tuchowie., gdzie przyjął święcenia kapłańskie (1986). Studia filozoficzne odbył na KUL-u, doktoryzując się na podstawie pracy „Bernharda Weltego rozumienie religii w świetle jego filozofii religii” (1994). Habilitację uzyskał przedstawiając rozprawę „Źródła sekularyzacji i sekularyzmu w kulturze europejskiej” (2003). Od 2005 r. jest kierownikiem Katedry Metafizyki Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW. Zajmuje się metafizyką klasyczną, a w jej ramach - metodologią metafizyki klasycznej, filozofią Boga, potrzebą uprawiania filozofii klasycznej we współczesnej kulturze. Interesuje się również pozaklasycznymi kierunkami filozofii, a szczególnie: wpływem filozofii Schopenhauera i Nietzschego na współczesny sekularyzm, fenomenologią Dietricha von Hildebranda i Edyty Stein. W ramach filozofii religii zajmuje się problemem współczesnej sekularyzacji i sekularyzmu od strony ustalenia ich filozoficznych przyczyn, jak również zagadnieniem relacji chrześcijańsko-żydowskich.
Program wydarzenia:
15.01. (piątek)
16.01. (sobota)
17.01. (niedziela)
Badania wymazowe u nauczycieli
Miejski Klub Sportowy Czarni triumfuje!
Sekunda nieuwagi może kosztować ludzkie życie!
Pamiętacie o Dniu Babci i Dziadka?
Uwaga na śnieg i lód spadający z dachu!
'Nasi sąsiedzi - Żydzi' - konkurs dla uczniów
Badania wymazowe u nauczycieli
Pamiętacie o Dniu Babci i Dziadka?
'Nasi sąsiedzi - Żydzi' - konkurs dla uczniów
Terytorialsi wspierają seniorów w szczepieniach
W 2021 roku 'Pomagamy jak umiemy kobietom'
Miejski Klub Sportowy Czarni triumfuje!
Wspaniała informacja na rozpoczęcie roku
Drużynowe Wojewódzkie Mistrzostwa Polski Kadetów przechodzą do historii
BSF Busko-Zdrój melduje sie w Finale Okręgowego Pucharu Polski!
Bartosz Tomala wywalczył Wicemistrzostwo Polski w zapasach
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
SMS Kielce vs HLB Buskowianka 29-21 (12:11) - zapis relacji LIVE
Zapowiedź kapitana drużyny AKS 1947 Busko-Zdrój przed derbami
XXIV Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim
XIX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Cypriana Kamila Norwida
XXVIII Świętokrzyski Konkurs Kolęd i Pastorałek
Wystawa odnowionych eksponatów kościelnych w Tokarni
13. Ogólnopolski Konkurs 'Podróże Koziołka Matołka – Gruzja'
'W dialogu' z Ewą Dałkowską i Andrzejem Barańskim
Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki?
Premiera online spektaklu 'A niech to gęś kopnie'
Strona internetowa poświęcona twórczości Pawła Pierścińskiego
Życzenia od Ministra Michała Cieślaka
Minister Cieślak - duże pieniądze na inwestycje dla Ponidzia
Minister Michał Cieślak - nawet 200 nowych mieszkań dla Jędrzejowa, w ramach rządowego programu
Minister Michał Cieślak odwiedził Chroberz
Michał Cieślak powołany na urząd ministra - członka Rady Ministrów (video)
Nasz Poseł Michał Cieślak ministrem w Rządzie Zjednoczonej Prawicy
Michał Cieślak, świętokrzyski poseł w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Poseł Michał Cieślak: Ponidzie - region uzdrowiskowy, turystyczny i prozdrowotny (video)
Poseł Cieślak - 5000 zł z tarczy dla OSP, KGW i organizacji pozarządowych
Komentarze (5) |
Polaczki (2021-01-16 18:47:35)
typowo polaczkowo katofaszystofskie komentarze. Dokładnie 7 lat temu znajoma odebrała medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata za nieżyjącego dziadka. Dlaczego tak późno, ano dlatego, że w czasie wojny dziadka wydaliby Gestapo, a po wojnie polaczki przyszliby w nocy do dziadka po kosztowności. Kłaniają się przedwojenne getta ławkowe.
chyba biskupi dostali coś od państwa Izrael. biskupi na pieniądze od wieków łakomi. a co tam. wszystko dla Pana Najwyższego.
imprezę ozdobią i uświetnią świetliście Biskupi Ich przenajświętsze Luminescencje . Światło nieziemskie .I Żydkowie sobie zatańczą. Cały Chmielnik z 1939 roku. A gdzie klezmer?
ccxx (2021-01-13 22:34:51)
Jarosław ze swoją szerszą niz wyższą pomocnicą wiernie od lat promuje kulture swoich przodków. Szkoda że nie w chmielniku tylko busku...
Katolik (2021-01-13 21:41:19)
A może wszyscy wymienieni postarają się zrobić w Izraelu dni chrześcijańskich ?
Buski Sztab WOŚP jest już w pogotowiu! Możecie przekazywać przedmioty do licytacji, która w tym roku odbędzie się online, do czego gorąco zachęcamy.