swietokrzyskie.info

Niedziela, 24 stycznia 2021, Do końca roku 341 dni Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Wiadomosci

Świętokrzyscy terytorialsi podsumowali miniony rok

Dodane: Marta Data: 2021-01-05 10:27:50 (czytane: 2591)  Wersja do druku

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej niemalże od momentu wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce zaangażowani są w działania ograniczające jego transmisję.

To był rok próby rzeczywistych zdolności WOT – najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Początek 2020 roku nie zwiastował tego co miało nadejść, choć informacje o tajemniczym wirusie w Azji brzmiały niepokojąco. Trwały kursy i szkolenia rotacyjne żołnierzy. Z początkiem marca po ujawnieniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce WOT zmienił model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

Zobacz

 Oznaczało to zawieszenie planowych szkoleń i skupienie całych sił formacji na wsparciu społeczności lokalnej i zwalczaniu pandemii. Początkowo działania te nosiły miano operacji „Odporna Wiosna”, jednak w związku ze zmianą charakteru podejmowanych przez żołnierzy działań, w czerwcu br. „Odporna Wiosna” przekształcona została w „Trwałą Odporność”. W wakacje stopniowo powrócono do szkoleń żołnierzy między innymi ze Strażą Pożarną. Dnia 16 sierpnia miała miejsce bardzo ważne wydarzenia w życiu brygady. Tego dnia Dowódca 10. ŚBOT otrzymał z rąk Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Sztandar brygady. W lipcu miało miejsce pierwsze w 2020 roku powołanie ochotników. Pomimo pandemii oraz obostrzeń związanych z ograniczeniem transmisji COVID-19 udało nam się przeszkolić około 300 nowo powołanych ochotników w trakcie 8 szkoleń podstawowych tzw. „szesnastek”. Jesienna druga fala pandemii ponownie zintensyfikowała działania antykryzysowe terytorialsów.

Zobacz

 Zobacz

Były to : wspólne z Policją kontrole przestrzegania kwarantanny, pomoc w pracy administracyjnej stacji sanitarno-epidemiologicznych, przyszpitalne i mobilne  punkty pobierania wymazów, transporty środków ochrony, butli z tlenem oraz wiele innych zadań. Każdego dnia w działaniach było około 300 terytorialsów. Zespoły wymazowe 10. ŚBOT pobrały od początku pandemii niemal 30 tys. wymazów. Odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach żołnierze oddali do końca roku blisko 150 litrów krwi. Akcja trwa nadal.

 Zobacz

Wszyscy mamy poczucie wielkiej odpowiedzialności . Zdajemy sobie sprawę, że nasze działania niosą ulgę i pomoc tym, co  jej najbardziej w tych czasach potrzebują. Począwszy od osób starszych, poprzez personel medyczny, na najbiedniejszych kończąc. Jesteśmy jednocześnie zdeterminowani do dalszego niesienia wsparcia społeczności lokalnej tak długo jak będzie trwała pandemia. - powiedział płk Grzegorz MOTAK dowódca 10 ŚBOT.

 

 Zobacz

 Zobacz

Przed żołnierzami jednak nowe wyzwania. Czekają ich ciężkie treningi i szkolenia oraz działania przeciwkryzysowe. Początek Nowego Roku to nadal służba na pierwszej linii walki z COVID-19 poprzez wsparcie służb medycznych oraz naszej społeczności woj. świętokrzyskiego. Rok 2021 to również nadzieja na normalność dzięki akcji szczepień, w którą żołnierze WOT również będą zaangażowani. Uporu i motywacji w realizacji zadań terytorialsom z pewnością nie zabraknie.
Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 r. W szeregach OT jest ponad 27 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.


/Zespół Prasowy
10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”/ 


 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2021-01-31, godz:

  29. Finał WOŚP w Busku-Zdroju!

  Buski Sztab WOŚP jest już w pogotowiu! Możecie przekazywać przedmioty do licytacji, która w tym roku odbędzie się online, do czego gorąco zachęcamy.


  Imprezy, wydarzenia  Wróć do góry