swietokrzyskie.info

Niedziela, 24 stycznia 2021, Do końca roku 341 dni Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

Wiadomosci

Skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki?

Dodane: Marta Data: 2020-12-23 15:20:12 (czytane: 7727)  Wersja do druku

Dawno, dawno temu, w Noc Bożego Narodzenia, niebo było pełne gwiazd, a nieopodal stajenki rosły trzy drzewa. Piękna i okazała palma, wdzięczna oliwka i skromna choinka. Palma i oliwka postanowiły pójść i pokłonić się nowo narodzonej Dziecinie.

Usłyszała to choinka i z radością zawołała: „Pójdę i ja z wami!”. „Ty?” – rzekły pogardliwie dumne drzewa - „Ty jesteś taka brzydka, masz kłujące igły i nieładnie pachniesz. Cóż ty możesz dać Jezusowi?”. Zamilkła biedna choinka, słysząc takie złośliwe słowa i cichutko zapłakała: „Tak, palma i oliwka to naprawdę piękne drzewa. A ja jestem brzydka. Pewnie by się mały Jezusek przestraszył”. Gorzkie wyznanie zasmuconego drzewka usłyszał mały Aniołek, który stał przy żłóbku. Słyszał on także dumne słowa palmy i oliwki. Pochylił się nad choinką i rzekł do niej: „Nie płacz, choinko. Spełni się twoje pragnienie. Tak cię wspaniale przystroję, że zachwycisz Jezusa”. I skinął na gwiazdki złote, co wesoło mrugały na niebie, a te na wezwanie Aniołka jedna po drugiej spadały z nieba i siadały na drżących z radości gałązkach choinki. Po chwili małe, niepozorne drzewko rozbłysło wspaniałym blaskiem. Boża Dziecina otworzyła oczka, uśmiechnęła się i zaczęła wyciągać rączki w stronę choinki. I od tego dnia, co roku na Boże Narodzenie choinka staje się radością wszystkich dzieci. Jak tam, w Betlejem, koło niej stoi żłóbek, w rozłożystych gałązkach błyszczą złote gwiazdki, a pod nimi ukryte są skarby, o których dzieci marzą cały rok.

 Zobacz

Aż trudno uwierzyć, że zwyczaj ubierania choinki rozpowszechnił się na Starym Kontynencie dopiero ok. dwustu lat temu. Najstarsze doniesienia o choince, czyli drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie, pochodzą z Alzacji - pogranicza Niemiec . W Polsce tradycja ubierania choinki pojawiła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Pierwsze ozdabiane choinki pojawiły się w szlacheckich i mieszczańskich domach. Z czasem chłopi przejęli ten zwyczaj i szybko go rozpowszechnili. Na drzewka świąteczne wybierano drzewa iglaste. Według ludowych wierzeń drzewo iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności.
 
Kiedyś nie było tylu ozdób. Na wsiach panowała bieda i o choince takiej jak dziś można było pomarzyć. Na choinkach pojawiały się pieczone ciasteczka, a nawet kawałki opłatka. Zamiast lampek na drzewku pojawiały się świeczki. Ozdoby te miały swoją symbolikę. Orzechy zawijane w sreberka to symbol podnoszącego się dobrobytu. Jabłka zapewnić miały zdrowie, były symbolem rajskiej jabłoni. Symbolem wzmacniania więzi rodzinnych były łańcuchy, a gwiazda betlejemska miała pomagać zagubionym wrócić do domu. Swoją symbolikę mają również dzwoneczki, które "głosiły" dobrą nowinę.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przedstawiło historię świątecznej choinki w opracowaniu Renaty Pronobis.

Źródło: PIK

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (6)
     

:) (2020-12-25 13:30:59)

obraza na pradziada. grzebał Cieślak w chomątach. w orczykach. a ze potomek nasiał nasion cebuli i zapach mamy pospolity. cebula i czosnek. normalnie śledziem jedzie.

:) jakiś Cieślak? (2020-12-25 13:18:36)

może to jakiś potomek naszego dworskiego stolarza. jakiś Cieślak. może to komunista?

:) Cieślak? ? Cieślak? (2020-12-25 13:14:00)

czy to jakiś potomek

exBuszczanin (2020-12-24 01:12:37)

Dlaczego wciąż nie możemy dodawać komentarzy pod postami p. Cieślaka?Chciałbym w podzięce złożyć mu życzenia na Święta i Nowy Rok, szczere i od serca...***** ***Czy ten portal również jest również własnością Orlen i TVPis???

exBuszczanin (2020-12-24 01:12:36)

Dlaczego wciąż nie możemy dodawać komentarzy pod postami p. Cieślaka?Chciałbym w podzięce złożyć mu życzenia na Święta i Nowy Rok, szczere i od serca...***** ***Czy ten portal również jest również własnością Orlen i TVPis???

(2020-12-23 22:04:03)

obecnie nie ma już biedy na wsi. drzewka świąteczne pełne lampek. a powinien wieśniak wieszać na chojnie pieczone ziemniaki.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2021-01-31, godz:

  29. Finał WOŚP w Busku-Zdroju!

  Buski Sztab WOŚP jest już w pogotowiu! Możecie przekazywać przedmioty do licytacji, która w tym roku odbędzie się online, do czego gorąco zachęcamy.

  Imprezy, wydarzenia  Wróć do góry