swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 stycznia 2021, Do końca roku 337 dni Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Wiadomosci

Pilnie potrzebna krew

Dodane: Marta Data: 2021-01-27 11:30:57 (czytane: 3306)  Wersja do druku

Jak informują pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, pilnie potrzebna jest krew wszystkich grup dla osób leczonych w świętokrzyskich szpitalach.

Potrzeba także osocza ozdrowieńców, które wykorzystywane jest w leczeniu najciężej chorych na Covid-19. Na chwilę obecną w lecznicach w regionie potrzebna jest krew wszystkich grup. Regionalne Centrum zwraca się z prośbą do krwiodawców o zgłaszanie się do placówek poboru krwi w Kielcach, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu i Skarżysku-Kamiennej.

Krew oddać może każda osoba dorosła (18-65 lat), która jest zdrowa, waży co najmniej 50 kg, w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie poddana była zabiegom chirurgicznym, zabiegowi tatuażu, czy przekłucia uszu, nie chorowała na żółtaczkę i inne choroby zakaźne. Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Jednocześnie lekarze apelują również do ozdrowieńców – osób, które przechorowały Covid-19, lub u których wykryto przeciwciała, o oddawanie osocza. Substancja ta jest wykorzystywana w procesie leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, z ciężkim przebiegiem choroby. Chętni do oddania osocza muszą być w wieku od 18 do 60 roku życia. Mogą oddać osocze, jeśli od ostatniego badania w kierunku koronawirusa, które dało wynik ujemny, minęło 14 dni i w przeszłości nie otrzymały transfuzji krwi, lub jej składników. Osocze oddać można w stacji krwiodawstwa.

Zobacz

Od 26 stycznia br. obowiązują nowe przepisy określające przywileje dla krwiodawców. Są to zapisy ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Na ich podstawie każdy oddający krew lub osocze, ma prawo do zwolnienia z obowiązków służbowych na okres 2 dni (dotychczas – tylko w dzień donacji krwi). Krwiodawca, który 3-krotnie oddał krew lub osocze, ma prawo przez 6 miesięcy do 33-procentowej ulgi na przejazdy środkami transportu zbiorowego.

Źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2021-01-31, godz:

  29. Finał WOŚP w Busku-Zdroju!

  Buski Sztab WOŚP jest już w pogotowiu!

  Buski Sztab WOŚP udostępnił link do licytacji na platformie ZOOM i gorąco zapraszamy do czynnego udziału w dniach 26 i 29 stycznia o godz. 16:30 oraz 31 stycznia o godz. 15:00 link ZOOM

  oraz link do licytacji internetowych na Allegro

  Imprezy, wydarzenia  Wróć do góry