swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 stycznia 2021, Do końca roku 337 dni Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Wiadomosci

Chciał pomóc. Stracił pieniądze

Dodane: Marta Data: 2020-11-25 15:53:42 (czytane: 3187)  Wersja do druku

Świętokrzyscy Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności podczas dokonywania płatności BLIKiem.

Zbliżający się okres przedświąteczny i związany z nim szał zakupowy to czas, w którym oszuści nie śpią i czyhają na nasze potknięcie. Oszuści wykorzystując różne historie podszywają się pod znajomych, czy też członków rodziny prosząc o szybką pożyczkę i udostępnienie kodu umożliwiającego wypłatę czy też płatność mobilną.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Staszowie zgłosił się 29-letni mieszkaniec miasta, który poinformował policjantów, że padł ofiarą oszustów. Mężczyzna na jednym z portali społecznościowych z konta swojej kuzynki otrzymał wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę za pomocą aplikacji BLIK, która umożliwi opłacenie zamówienia w dwóch transakcjach po 1000zł.

Brak jakichkolwiek podejrzeń był spowodowany tym, że kilka minut wcześniej poinformowany został przez swoją siostrę o tym, że kuzynka będzie miała tego typu prośbę, gdyż do niej też się zwracała o pomoc, jednak ta nie potrafiła zrealizować płatności BLIKiem, stąd zaproponowała pomoc swojego brata. Nic nie podejrzewający mężczyzna dwukrotnie udostępnił kod BLIK w rezultacie czego z jego konta wypłacona została kwota w wysokości 2000zł.

Po całym zajściu na numer komórkowy mężczyzny zadzwoniła kuzynka, która zapytała 29-latka czy kontaktował się z nim ktoś za pośrednictwem jej konta na portalu społecznościowym. Gdy mężczyzna potwierdził, kobieta oświadczyła, że ktoś włamał się na jej konto w social mediach, a ona utraciła nad nim kontrolę.

Zobacz

Ostrzegamy!

W przypadku jakichkolwiek próśb o udzielnie pożyczki bądź internetowej płatności nie działajmy pochopnie. W tego typu sytuacjach naszym najlepszym sprzymierzeńcem jest czas. Jeżeli ktoś z rodziny, czy też znajomych prosi nas o szybkie udzielenie pożyczki, skontaktujmy się z nim telefonicznie, pytając czy faktycznie o taką pożyczkę się do nas zwracał. Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

Źródło: KPP w Staszowie

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2021-01-31, godz:

  29. Finał WOŚP w Busku-Zdroju!

  Buski Sztab WOŚP jest już w pogotowiu!

  Buski Sztab WOŚP udostępnił link do licytacji na platformie ZOOM i gorąco zapraszamy do czynnego udziału w dniach 26 i 29 stycznia o godz. 16:30 oraz 31 stycznia o godz. 15:00 link ZOOM

  oraz link do licytacji internetowych na Allegro


  Imprezy, wydarzenia  Wróć do góry