swietokrzyskie.info

Niedziela, 26 września 2021, Do końca roku 96 dni Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji

Wiadomosci

W stulecie Bitwy Warszawskiej

Dodane: Marta Data: 2020-08-13 11:55:57 (czytane: 4555)  Wersja do druku

Koncert „Polska dziękuje. W świętokrzyskim pieśń się niesie” pod batutą Piotra Rubika zwieńczy obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Marszałek  Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz zapraszają na uroczystości związane z upamiętnieniem wydarzeń sprzed stu lat, które odbędą się w Kielcach w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00, na Placu Wolności, gdzie zostanie wręczony sztandar 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. O godzinie 18.00 w Kościele Garnizonowym rozpocznie się Msza Święta dziękczynna za Ojczyznę.

Zobacz

Obchody zakończy zaplanowany o godz. 19.30 na placu przy Kościele Garnizonowym w Kielcach (ul. Chęcińska) Koncert „Polska dziękuje. W świętokrzyskim pieśń się niesie”. Wystąpią m.in. dyrygent i kompozytor Piotr Rubik oraz znakomici soliści: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Oliwia Wieczorek, Michał Gasz, Marcin Januszkiewicz i Michał Bogdanowicz. Programy artystyczne zaprezentują również: Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka, Chór Garnizonowy z Kielc pod dyrekcją Edyty Bobryk, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Studio Tańca i Stylu „Rewanż” Tomasza Rowińskiego.

Bezpłatne zaproszenia na ten wyjątkowy koncert można odebrać w redakcji Polskiego Radia Kielce (recepcja), w Wojewódzkim Domu Kultury (sekretariat) oraz na plebanii Kościoła Garnizonowego. Z uwagi na sytuację związaną z pandemią koronawirusa liczba miejsc jest ograniczona.

Zobacz

– Niedługo po odzyskaniu niepodległości Polska stanęła w obliczu nawały bolszewickiej i przy niezbyt przychylnym stanowisku państw zachodnich, musiała własnymi siłami ten atak odeprzeć. Był to czas wielkiej zgody narodowej. I to właśnie ta niesamowita jedność oraz dobre decyzje przywódcze, m.in. premiera Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa i Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego pozwoliły przesądzić o losach Bitwy Warszawskiej, a co z tym idzie o niepodległości Polski, ale też o przyszłości Europy – przypomniał podczas konferencji prasowej, poświęconej niedzielnym uroczystościom rocznicowym marszałek Andrzej Bętkowski. I jak przekonywał – 100. rocznica Bitwy Warszawskiej jest datą niezwykle ważną i my, jako mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chcemy ją w sposób szczególny podkreślić. Razem z panem wojewodą serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania i udziału w tym naszym, patriotyczno-kulturalnym wydarzeniu – zachęcał marszałek.

Organizatorami uroczystości są: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Polskie Radio Kielce, Wojewódzki  Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

Organizatorzy przypominają o konieczności przestrzegania obowiązujących zasad reżimu sanitarnego: przede wszystkim obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego.

źródło: swietokrzyskie.pro

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat
Wróć do góry