swietokrzyskie.info

Niedziela, 27 września 2020, Do końca roku 95 dni Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Wiadomosci

Problemowe korzystanie z internetu - czy to realny problem?

Dodane: Marta Data: 2020-08-07 09:00:42 (czytane: 1699)  Wersja do druku

Internet stał się nierozłącznym sposobem na kontakt z innymi ludźmi ale także metodą na szybkie i skuteczne wyszukiwanie informacji, wykonywanie pracy zdalnej czy miejscem i sposobem na rozrywkę.

Sieć internetowa posiada nieograniczony zasób informacji, co z jednej strony wydaje się ogromnym ułatwieniem dla społeczeństwa, ale także niesie za sobą wielkie zagrożenie. Jest łatwo dostępny i na chwilę obecną coraz więcej miejsc publicznych zapewnia bezpłatny dostęp do sieci.

Za pomocą mediów społecznościowych, komunikatorów internetowych porozumiewamy się z innym, kreujemy swój wizerunek, eksponujemy swoje życie świadomie wystawiając je na publiczną ocenę. Czasem skutecznie manipulujemy otoczeniem aby uzyskać aprobatę tego co robimy, jak spędzamy czas. Poświęcamy mnóstwo energii na tworzenie wyidealizowanego obrazu siebie i swojego życia, które ma się podobać innym.

Żyjemy w czasach gdzie liczba tzw. ‘lajków’ odzwierciedla liczbę ‘znajomych’ i ich "akceptację". Natrętne spoglądanie w ekran smartfona, laptopa czy tableta aby sprawdzić czy pojawiało się coś nowego w sieci wymaga ciągłej uwagi, czujności i zainteresowania. Z pewnością wzmaga przekonanie, że bycie na bieżąco z nowymi informacjami, wydarzeniami jest na czasie, staje się podstawą w kontaktach z innymi. Aktywność na różnego rodzaju portalach, witrynach jest narażeniem na cyberprzemoc czy kontakt z treściami erotycznymi, pornograficznymi. Ciągłe korzystanie z zasobów internetu z czasem może stać się nawykiem i nierozłączoną czynnością w ciągu dnia, której poświęcamy coraz więcej godzin.

Granie w gry internetowe, gdzie sztucznie kreowane postacie mogą wyglądać podobnie do gracza, urealnione otoczenie daje możliwość odreagowanie zgromadzonych napięć, wyrażenia złości w sposób sztuczny, sterowany i zaprogramowany. Realne życie tak nie wygląda. Nadmierne i zbyt częste korzystanie z internetu jest swego rodzaju problemem, gdyż w wyniku tych działań może dochodzić do licznych zaniedbań obowiązków, przyjemności a nawet do zaprzestania zaspakajania podstawowych potrzeb życiowych czy brania udziału w interakcjach społecznych.

Problemowe korzystanie z internetu staje się coraz bardziej powszechnym problemem, zwłaszcza wśród osób młodych. Wiążę się ono z wieloma trudnościami w funkcjonowaniu takiej osoby na płaszczyźnie psychologicznej, osobistej, emocjonalnej, szkolnej czy zawodowej i ma ono charakter zachowania nałogowego co świadczy o zaburzonej kontroli.

Aby stwierdzić "siecioholizm" należy wziąć pod uwagę poniższe kryteria:

1) spędzanie przy komputerze coraz większej ilości czasu kosztem innych zainteresowań,

2) zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i szkolnych z powodu aktywności w internecie,

3) pojawiania się konfliktów rodzinnych związanych z internetem,

4) kłamstwa dotyczące czasu spędzanego w internecie,

5) podejmowanie nieudanych prób ograniczenia korzystania z internetu,

6) reagowania rozdrażnieniem lub nawet agresji, gdy korzystanie z internetu jest utrudnione, lub niemożliwe

(B.T. Woronowicz, 2009).

Wiele badań wskazuje na wysoką współwystępowalność  innych zaburzeń psychicznych, uzależnień od substancji z problemowym korzystaniem z internetu i uzależnieniem od korzystania  z internetu. Jak się okazuje internet może stać się pułapką i negatywnie wpływać na rozwój psychiczny, fizyczny i emocjonalny. Problematyczne korzystanie z internetu w konsekwencji może przerodzić się w uzależnienie.

Jak każde zachowanie nałogowe, problemy te również można leczyć. Podlegają one oddziaływaniom terapeutycznym, a przeciwdziałanie problemowemu korzystaniu z internetu czy uzależnieniu opiera się na metoda leczenia uzależnień od substancji czy zachowań. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba przeznaczacie zbyt wiele czasu na tzw. ‘’życie w sieci’’ i ponosicie z tego powodu konsekwencje skorzystajcie z porady terapeuty i sprawdźcie czy problemowe korzystanie z internetu Was dotyczy. Nie czekaj reaguj ! Terapeuta uzależnień pomoże Ci rozpoznać i ocenić skalę problemu oraz przedstawi możliwe formy terapii, przeciwdziałania rozwojowi uzależnienia. To realny problem.

Klinika Zdrowia MEDIQM
mgr Monika Gawrońska-Kokoszka

terapeuta uzależnień
www.mediqm.eu

Więcej informacji o nas w Katalogu firm

/Artykuł zewnętrzny/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2020-09-26, godz:

Kino wraca po przerwie!

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.Wróć do góry