swietokrzyskie.info

Środa, 12 sierpnia 2020, Do końca roku 141 dni Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha

Wiadomosci

'Mamo! Miałem wypadek' - oszuści wciąż atakują

Dodane: Marta Data: 2020-07-29 13:24:40 (czytane: 1038)  Wersja do druku

Świętokrzyscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą na „wnuczka”, a także ,,policjanta”. Wczoraj na terenie powiatu staszowskiego odnotowane zostały dwie próby oszustw.

Na szczęście mieszkańcy zachowali zdrowy rozsądek i nie dali się oszukać. Są jednak wśród nas osoby, które pomimo policyjnych apeli w dalszym ciągu dają się nabrać i przekazują fałszywym „krewnym”, czy też „policjantom” pieniądze, którego niekiedy stanowią oszczędności całego życia. Dlatego rozmawiajmy z seniorami i osobami samotnymi, aby wiedziały jak postępować w razie czyhającego zagrożenia.

Wczoraj dwie mieszkanki powiatu staszowskiego odebrały telefony od oszustów. W pierwszym przypadku rozmówczyni podczas rozmowy przedstawiła się za policjantkę staszowskiej komendy i poinformowała 77- letnią seniorkę, że jej syn miał wypadek, w którym śmiertelnie potrącił kobietę. Fałszywa policjantka oznajmiła, że jeżeli kobieta przekaże pieniądze w kwocie 222 000 złotych syn nie zostanie zatrzymany.

Niespełna godzinę później 49- latka otrzymała telefon od płaczącego mężczyzny przedstawiającego się jako ,,twój syn” z informacją, że ten miał wypadek i potrzebuje pomocy. W tym przypadku konwersacja nie trwała za długo, gdyż czujna mieszkanka poinformowała rozmówcę, że jej syn jest w pracy. Nawiązując z nim kontakt potwierdziła, że nie miał żadnego wypadku.

Na szczęście w obu przypadkach czujność mieszkańców naszego powiatu nie zawiodła.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Najlepiej jest to zrobić, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa, należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112, po wcześniejszym zakończeniu połączenia z rozmówcą.

SENIORZE PAMIĘTAJ:

Nigdy nie przekazuj swoich pieniędzy obcej osobie,
Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego,
Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy,
O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję.

Źródło: KPP w Staszowie                

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2020-08-01, godz: 20:30

  Kino po Zachodzie Słońca

  Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na kino plenerowe. Seanse na świeżym powietrzu to nowa propozycja dla kinomanów.  Wróć do góry