swietokrzyskie.info

Niedziela, 09 sierpnia 2020, Do końca roku 144 dni Imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Wiadomosci

Dar dla UJK

Dodane: Marta Data: 2020-07-10 09:22:31 (czytane: 1758)  Wersja do druku

Prawie 3,5 tony książek stanowi dar dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zapisany w testamencie przez Marię Evelinę Weintraub - wdowę po historyku literatury polskiej, Wiktorze Weintraubie. Dar przypłynął z USA.

Wiktor Weintraub urodził się w 1908 roku, był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorem publikacji m.in. o Kochanowskim i Mickiewiczu. Po drugiej wojnie światowej – przez Iran, Palestynę i Londyn trafił w 1950 roku do Cambridge (Massachusetts). Tam pracował jako profesor slawistyki na Uniwersytecie Harvarda. Od 1971 roku kierował katedrą polonistyki w tej jednostce.

 Zobacz

Jego bogaty księgozbiór oraz archiwum stał się obiektem zainteresowania profesora Zdzisława Pietrzyka - dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, absolwenta WSP w Kielcach. Dzięki jego staraniom wdowa po Wiktorze Weintraubie zdecydowała się zapisać w testamencie księgozbiór Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego, archiwum zaś Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.

W styczniu 2020 roku dyrektorzy obu bibliotek - Jagiellońskiej i Uniwersyteckiej w Kielcach polecieli do USA, gdzie dokonali selekcji i przeglądu wszystkich książek, czasopism i dokumentów pozostawionych w spadku dla UJ i UJK. Głównym ich zadaniem było zabezpieczenie i spakowanie daru do 82 pudeł kartonowych, a następnie przygotowanie ich do transportu do Polski.

Na dar, który trafił do Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach, składają się głównie książki będące opracowaniami literatury polskiej, wydane zarówno w kraju jak i za granicą. Wiele książek jest wydaniami poezji i prozy. Wyjątkową wartością wielu z nich są odręczne, osobiste dedykacje od autorów.

Źródło: UJK

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2020-08-01, godz: 20:30

  Kino po Zachodzie Słońca

  Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na kino plenerowe. Seanse na świeżym powietrzu to nowa propozycja dla kinomanów.  Wróć do góry