swietokrzyskie.info

Środa, 12 sierpnia 2020, Do końca roku 141 dni Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Dar dla UJK

Dodane: Marta Data: 2020-07-10 09:22:31 (czytane: 1836)  Wersja do druku

Prawie 3,5 tony książek stanowi dar dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zapisany w testamencie przez Marię Evelinę Weintraub - wdowę po historyku literatury polskiej, Wiktorze Weintraubie. Dar przypłynął z USA.

Wiktor Weintraub urodził się w 1908 roku, był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, autorem publikacji m.in. o Kochanowskim i Mickiewiczu. Po drugiej wojnie światowej – przez Iran, Palestynę i Londyn trafił w 1950 roku do Cambridge (Massachusetts). Tam pracował jako profesor slawistyki na Uniwersytecie Harvarda. Od 1971 roku kierował katedrą polonistyki w tej jednostce.

 Zobacz

Jego bogaty księgozbiór oraz archiwum stał się obiektem zainteresowania profesora Zdzisława Pietrzyka - dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, absolwenta WSP w Kielcach. Dzięki jego staraniom wdowa po Wiktorze Weintraubie zdecydowała się zapisać w testamencie księgozbiór Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego, archiwum zaś Uniwersytetowi Jagiellońskiemu.

W styczniu 2020 roku dyrektorzy obu bibliotek - Jagiellońskiej i Uniwersyteckiej w Kielcach polecieli do USA, gdzie dokonali selekcji i przeglądu wszystkich książek, czasopism i dokumentów pozostawionych w spadku dla UJ i UJK. Głównym ich zadaniem było zabezpieczenie i spakowanie daru do 82 pudeł kartonowych, a następnie przygotowanie ich do transportu do Polski.

Na dar, który trafił do Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach, składają się głównie książki będące opracowaniami literatury polskiej, wydane zarówno w kraju jak i za granicą. Wiele książek jest wydaniami poezji i prozy. Wyjątkową wartością wielu z nich są odręczne, osobiste dedykacje od autorów.

Źródło: UJK

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2020-08-01, godz:

  Słoneczna Akademia Filmowa

  Zapraszamy w Sierpniu do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na Słoneczną Akademię Filmową.
  Wróć do góry