swietokrzyskie.info

Czwartek, 02 lipca 2020, Do końca roku 182 dni Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana

Wiadomosci

Na zamku w Szydłowie otwarto sezon turystyczny województwa świętokrzyskiego (video)

Dodane: Marta Data: 2020-06-26 15:46:34 (czytane: 1837)  Wersja do druku

W średniowiecznej rezydencji Kazimierza Wielkiego uroczyście zainaugurowano sezon turystyczny województwa świętokrzyskiego.

Serdecznie zapraszam wszystkich do regionu. Do ziemi ciekawej przyrodniczo, kulturowo i bogatej w zabytki historii – mówił Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, który razem z przewodniczącym Sejmiku Andrzejem Prusiem, radnymi Sejmiku oraz zaproszonymi gośćmi otworzyli sezon turystyczny.

 Zobacz

XVII Inauguracja Sezonu Turystycznego Województwa Świętokrzyskiego odbyła się na zamku w Szydłowie i towarzyszyło jej uroczyste otwarcie zrewitalizowanych zabytków.

Chcę aby to spotkanie oprócz inauguracji było okazją do wypracowania działań, które w tym trudnym czasie zachęcą turystów do odwiedzenia regionu. Teraz kiedy Polacy z dystansem podchodzą do wyjazdów zagranicznych mamy okazję by przypomnieć rodakom o przyjaznym regionie w sercu kraju. Każdy tu znajdzie coś dla siebie: aktywny turysta oraz taki, który szuka ciszy i spokoju wśród relaksującej przyrody. Chciałbym aby w tym roku wszystkim przyświecało hasło: „Odkryj Świętokrzyskie na nowo” – dodał Tomasz Jamka.

Zobacz

W tym roku wydarzenie początkowo zaplanowane pod koniec kwietnia, jednak ze względu na sytuację pandemiczną w kraju zostało odwołane. – Ta inauguracja może być dobrym otwarciem dla regionu. Większość Polaków będzie skazana na to, żeby wakacje spędzić w ojczyźnie. Musimy to wykorzystać i pokazać walory ziemi świętokrzyskiej i przyciągnąć turystów z korzyścią dla przedsiębiorców w tej branży – dodał przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego już od kilkunastu lat organizuje inaugurację sezonu turystycznego. Co roku odbywa się w innym miejscu i promuje interesujące z punktu widzenia turystyki obszary. Tym razem goście obejrzeli pięć odnowionych, najważniejszych zabytków Szydłowa: zamek królewski, bramę zamkową, synagogę, ruiny szpitala i kościoła, skarbiec. Inwestycja kosztowała 13 milionów złotych, z czego 75 procent środków pochodziło z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Zobacz


Walory średniowiecznego Szydłowa oraz całego województwa świętokrzyskiego podkreślił poseł Mariusz Gosek:  – Jesteśmy w miejscu nazywanym “polskim Carcassone”, miejscu, które jest wpisane w naszą piękna historię. Zapraszam turystów do odwiedzenia Szydłowa, Świętego Krzyża oraz innych pięknych miejsc w regionie, których mamy bardzo wiele – dodał poseł Mariusz Gosek.

Na spotkaniu poruszono temat wsparcia dla lokalnej turystyki, która z powodu pandemii znacząco ucierpiała. – W Sejmie wprowadziliśmy bon turystyczny. Każda rodzina, która posiada dzieci do 18 roku życia otrzyma 500 złotych wsparcia na każde dziecko. Dzięki temu rodziny będą wspólnie podróżować po Polsce, a te środki zostaną u przedsiębiorców z branży turystycznej – mówiła Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu. – My Polacy w tym trudnym czasie powinniśmy wspierać naszą gospodarkę i turystykę – dodała wiceminister.

 Zobacz

W inauguracji uczestniczyli m.ini.: radni Sejmiku: Agnieszka Buras, Paweł Krakowiak, Marcin Piętak, Marek Strzała, dyrektor Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Maciej Długosz.

źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (3)
     

(2020-06-28 14:03:08)

przybłędy historyczne. jakiś Gosek, Jamka, Pruś? potomkowie obornych. wrocić do gnoju.

(2020-06-28 13:56:29)

przybłędy historyczne. jakiś Gosek, Jamka, Pruś? potomkowie obornych. wrocić do gnoju.

(2020-06-28 13:50:15)

twarze iście szlacheckie. przecież to gęby parobków i stajennych. oj. powiesimy was na kiszkach.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2020-07-10, godz:

  Żarciowozy w Busku-Zdroju vol.2

  Dzięki Miastu oraz BSCK, po raz kolejny będziemy mogli świętować  - powrót pysznych Żarciowozów.  Wróć do góry