swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 06 lipca 2020, Do końca roku 179 dni Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji

Wiadomosci

Więcej testów na koronawirusa, to większe bezpieczeństwo

Dodane: Marta Data: 2020-06-22 09:44:49 (czytane: 1202)  Wersja do druku

Pracownicy medyczni Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu wykonali dotychczas ponad 17 tys. testów na obecność koronawirusa.

Województwo świętokrzyskie świetnie wypada w statystykach dotyczących liczby przeprowadzonych testów na koronawirusa. Liczba wykonanych testów w przeliczeniu na mieszkańca plasuje nasz region na pierwszym miejscu w kraju, nie przekładając się jednocześnie na największą liczbę zakażeń.

Testy na koronawirusa w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym wykonywane są od 23 marca, obecnie w liczbie około 700 badań na dobę. Pracownicy medyczni pracują w systemie 3-zmianowym. Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu od momentu dostarczenia materiału wraz z dokumentami do laboratorium wynosi 24 godziny, a średni czas około 19 godzin. Testy wykonywane są na podstawie umów zawartych z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach i Narodowym Funduszem Zdrowia oraz w ramach projektu „Stop Wirusowi”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach programu „Stop Wirusowi” do końca roku Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne wykona 16 tys. badań na obecność SARS-CoV-2 u członków personelu placówek medycznych oraz mieszkańców województwa.

Laboratorium w Podzamczu przyjmuje materiały do badania od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-3.30, a w soboty i niedziele od 8.00 do 14.00.

W regionie działa obecnie sześć laboratoriów, które wykonują testy genetyczne na obecność wirusa SARS COV2 – oprócz tego w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu są jeszcze cztery w Kielcach i jedno w Sandomierzu. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy badania w kierunku COVID-19 prowadzone będą również w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.

źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2020-07-01, godz:

  Terminarz Kina Zdrój

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.
  Wróć do góry