swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 maja 2020, Do końca roku 217 dni Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Apartament Bajkowy - komfortowe pokoje do wynajęcia

,noclegi,apartament,nocleg,sanatorium, wypoczynek,wczasy,turnus,leczniczy, uzdrowisko,rezerwacja,noclegu,kuracje,pobyt weekendowy,mieszkanie do wynajęcia, wygodny nocleg,

Bajkowa 7/15. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę - grodzisko w Stradowie (video)

Dodane: Marta Data: 2020-03-27 14:12:28 (czytane: 3730)  Wersja do druku

Zagrożenia związane z koronawirusem i obostrzenia z nimi związane obligują nas do zachowania szczególnej ostrożności i, w miarę możliwości, pozostawania w domach. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy, przynajmniej wirtualnie, odwiedzać ciekawych miejsc w naszym regionie.

Dlatego zapraszamy Państwa do wspólnych wycieczek w niezwykłe miejsca. Dziś fascynujące wczesnośredniowieczne grodzisko w Stradowie.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" pisał Stanisław Jachowicz, słynny polski bajkopisarz i pedagog. Ale w przy przypadku mieszkańców Świętokrzyskiego, którzy znani są z zamiłowania do zwiedzania i poznawania ojczystej ziemi, chyba nie do końca miał rację.  Dziś zaglądamy do wczesnośredniowiecznego grodziska w Stradowie położonego w gminie Czarnocin, w powiecie kazimierskim. Jest największe w Polsce, położone na wzgórzu w odległości około 750 m od wsi, ma kształt podkowy.

Datowany na VIII wiek gród wraz z podgrodziami i osadami przygrodowymi mógł mieć około 45 hektarów (samo grodzisko ma ich 25) oraz kilkuset mieszkańców. Położone jest na lessowym płaskowyżu wznoszącym się na wysokość 352 m n.p.m.

Główny gród, zwany „Zamczyskiem”, zajmuje około 1,7 ha. Zachowana do dziś wysokość wałów „Zamczyska”, mierzona od strony zewnętrznej, dochodzi do 10 – 12 metrów, a ich szerokość osiąga 20 metrów. Obok grodu istniały co najmniej trzy podgrodzia. Największe było podgrodzie „Barzyńskie” o powierzchni około 16 hektarów. Pozostałe dwa duże podgrodzia to „Mieścisko” oraz „Waliki”. Poszczególne człony grodu miały własne umocnienia w postaci wałów ziemnych lub drewniano – ziemnych otoczonych od zewnątrz fosami.

 Zobacz

Archeolodzy toczą spory odnośnie datowania grodziska w Stradowie, które mogło funkcjonować najwcześniej od VIII wieku i nie dłużej niż do XII wieku. Przeważa jednak opinia, że gród w Stradowie istniał od IX do XI wieku, a ten okres jest dzielony na kilka faz budowy umocnień.

Na terenie grodziska odkryto ślady 221 obiektów wczesnośredniowiecznych, z których 26 uznano za półziemianki służące na cele mieszkalne. Chaty miały wymiary od 2,8 x 3 metry do 5,8 x 6,4 metra. Do ogrzewania służyły wyłożone kamieniami paleniska, gliniane piece kopułkowe lub piece wykonane z kamieni łączonych gliną. Przyjmuje się, że wczesnośredniowieczny Stradów zamieszkiwało na stałe kilkaset osób. W razie zagrożenia w grodzie chroniła się ludność z okolicznych osad otwartych.

Był to jeden z największych grodów znajdujących się na obecnych ziemiach polskich. Ze szczytu grodziska przy dobrych warunkach atmosferycznych widoczne są Beskidy

Naukowcy wiążą go z państwem Wiślan, niektórzy twierdzą że mógł być nawet jego stolicą. Możemy być dumni!

źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2020-09-19, godz: 20:300

  Kabaret Skeczów Męczących - nowy termin spektaklu

  19  września  2020r. o godz. 20:300 zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na Kabaret Skeczów Męczących z nowym programem "najŚMIESZNIEJszy".  Wróć do góry