swietokrzyskie.info

Piątek, 22 stycznia 2021, Do końca roku 343 dni Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wiadomosci

Poseł Michał Cieślak- zmiany w Prawie Budowlanym- uproszczenia legalizacji samowoli budowlanej

Dodane: Marta Data: 2020-01-31 11:12:16 (czytane: 14941)  Wersja do druku

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane. Zmiany zakładają szereg ułatwień dla mieszkańców i inwestorów.

W ramach nowelizacji ustawy przyspieszą procesy wydawania pozwolenia na budowę. Z warunków uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgody inwestycyjno-budowlanej wyłączony zostanie projekt techniczny, który będzie wymagany dopiero w trakcie rozpoczęcia budowy.

 Zobacz

W ramach wniosku o wydanie pozwolenia na budowę wymagany będzie projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno- budowlany w wariancie ogólnym opisowym . Znacznym ułatwieniem będzie uzyskanie pozwolenia bez konieczności przygotowania na etapie wydawania decyzji kosztownego projektu technicznego, który do tej pory był jednym z najdroższych części z wymaganej dokumentacji.

 Zobacz

Po zmianach, projekt techniczny będzie wymagany dopiero na etapie rozpoczęcia budowy przez inwestora - podkreślił poseł. Nowe przepisy uproszczą także legalizację starych samowoli budowlanych. Warunkiem dokonania takiej legalizacji na podstawie uproszczonej, bezpłatnej procedury będzie konieczność przedstawiania ekspertyzy technicznej, która potwierdzi możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz inwentaryzacja geodezyjna legalizowanego obiektu.

 Zobacz

Zobacz

Projekt ustawy to również likwidacja i zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę dla biletomatów, bankomatów, automatów sprzedających, paczkomatów, lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie. Kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę między innymi dla instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacji regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m3, co jak dodaje poseł Cieślak jest ważne ponieważ coraz więcej domów korzysta z dużych zbiorników na gaz instalowanych na działce obok budynku.

 Zobacz

Z rygoru uzyskania decyzji budowlanej wyłączono również wykonanie niecek dezynfekcyjnych (także z zadaszeniem), wszystkich oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3, a nie tak jak dotychczas tylko domowych czy przydomowych tarasów naziemnych. Wydaniu decyzji budowlanej nie podlegać będą również np. urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m położonych w całości na gruntach rolnych. Projekt ustawy to również pewność prawa poprzez wprowadzenie granicznego, 5-letniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. To oznacza, że po upływie 5 lat od wydanych decyzji budowlanych nikt i w żadnym zakresie nie będzie mógł ich podważyć. Ponadto zmiany w ustawie mają na celu podniesienie bezpieczeństwa. Podczas zmiany sposobu użytkowania budynku wymagana będzie ekspertyza przeciwpożarowa. Obecnie projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane został skierowany do Senatu i prawdopodobnie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu. Po przyjęciu zmian przez Parlament, nowe przepisy wejdą w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw- dodał poseł Michał Cieślak.

/Artykuł sponsorowany/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (17)
     

Parlamentarzyści oraz policjanci to utuczone buraki pchające się wszędzie brykami (2020-02-04 13:17:46)

PIESZY MA IŚĆ LEWĄ STRONĄ JEZDNI I USTĘPOWAĆ MIEJSCA NADJEŻDŻAJĄCEMU POJAZDOWI, CZYLI MA ZEJŚĆ Z JEZDNI NA POBOCZE. TO PIESZY USTĘPUJE MIEJSCA POJAZDOWI, A NIE POJAZD MA OMIJAĆ PIESZEGO, KTÓRY SOBIE IDZIE JEZDNIĄ. ---- A więc pieszy ma tytłać sobie buty w błocie, na dodatek skażonym, jeśli to pobocze ruchliwej drogi, bo jaśnie państwo z tyłkami przyrośniętymi do foteli samochodowych nie mogą ominąć go? To taki wielki wysiłek tych kilka ruchów kierownicą??! Czy to wina pieszych, że nie wszędzie są chodniki??!!

:) (2020-02-03 21:51:06)

ten z sanepidu? z tą straszną twarzą? nie ruszać. oficer emeryt. wot sie ustawił

do poniżej (2020-02-03 11:36:16)

Może nam ktoś powiedzieć na temat odbiorów tego z Sanepidu.

do dziadek Tadeusz Tadek (2020-02-03 11:30:41)

Przecież w tekście jest wyraźnie napisane, że ta ekspertyza będzie nie na koszt inwestora samowoli, lecz NA KOSZT PODATNIKÓW, a więc także tych, którzy żyłowali się, by wszystko uczciwie opłacić i czekali na potrzebna zgody.

do poniżej (2020-02-03 11:28:22)

Przedstaw jakieś dowody, że nakradli ci, którzy uczciwie ponosili koszty uzyskania potrzebnych pozwoleń.

(2020-02-02 20:35:41)

Najwięcej maja do powiedzenie liberalni , którzy tu i tam nakradli postawili zgodnie z prawem ,ale że nakradli bezkarnie i to im uszło na sucho to już tego nie powiedzą

bob budowniczy (2020-02-02 18:33:36)

Jakim prawem pozwalacie żeby osoby które nie opłacały geodetów, dzienników budowy, planów budynków, zmian projektowych, kierowników budowy, odbiorów i tym podobnych byli teraz traktowanie ulgowo. ja musiałem na czas budowy wyzbyć się garażu blaszanego, a teraz takie rozpasanie. Jakim prawem traktujecie na równie obywateli którzy wcześniej, uczciwie prowadzili swoje budowy, a wy teraz zezwalacie na zalegalizowanie samowoli budowlanych. A gdzie plany zagospodarowania przestrzennego itp. To może zwróćmy też koszty poniesione tym osobom którzy za to zapłacili uczciwie.

:) (2020-02-02 10:12:30)

bez pozwolenia... dykta i blacha falista... i w ten sposób partia rządząca rozwiąże problem braku mieszkań...

:) (2020-02-02 10:09:31)

postawi sobie poseł willę ze strzechą.. projekt zmian w prawie budowlanym jest bardzo korzystny dla społeczeństwa. będzie można budowaćwille z dykty i blachy falistej... całe dzielnice... jak fawele w Brazylii ..

:) (2020-02-02 09:46:55)

projekt... jak wiele.. poseł Cieślak pozostaje na etapie projektu parlamentarzysty

dziadek Tadeusz Tadek (2020-02-01 14:22:15)

Nie burzcie się ludzie, bo rzeczoznawca to znaczy rzeczy znafca (czyli do rzeczy znający się na rzeczy) za taką usługę=ekspertyzę techniczną może sporo zaśpiewać=kilka tysięcy złociszy to znaczy znacznie więcej, niż za sam projekt budynku. NIE BĘDZIE PRZEPROŚ TYLKO KASIA ZA SALOMOWE CZYLI MOWA ZA SALOMONA=SAMOWOLKĘ.

do (2020-02-01 13:03:24)

Tory przez twoje podwórko dzia..

Podczas zmiany sposobu użytkowania budynku wymagana będzie ekspertyza przeciwpożarowa. (2020-02-01 10:09:36)

Ten Michał z Oblekonia, to niezastąpiony w tym Busku. Jest nie tylko kolejarzem i rolnikiem, lecz także strażakiem i budowlańcem, a bywa sportowcem. Pora podziękować takiemu panu.

do :) (2020-02-01 10:05:01)

Masz racje ,że przypominasz o potrzebie uruchomienia kolej przy okazji budowy mostu w N Korczynie Poseł Cieślak obiecał kolej to wierze,że będzie.bo w projekcie są tory przez most ?

Czy to znaczy, że pozwolenie na budowę trzeciej linii warszawskiego metra do Budapesztu przez Oblekoń (2020-02-01 10:03:10)

będzie wydane w trybie przyspieszonym, na podstawie projektu architektoniczno- budowlanego w wariancie ogólnym opisowym?

Nasz patronat

Data: 2021-01-31, godz:

29. Finał WOŚP w Busku-Zdroju!

Buski Sztab WOŚP jest już w pogotowiu! Możecie przekazywać przedmioty do licytacji, która w tym roku odbędzie się online, do czego gorąco zachęcamy.


Imprezy, wydarzeniaWróć do góry