swietokrzyskie.info

Piątek, 19 kwietnia 2024, Do końca roku 256 dni Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki

www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Dobra wiadomość! Góry Świętokrzyskie nam urosły!

Dodane: Marta Data: 2019-11-19 13:36:54 (czytane: 7568)  Wersja do druku

Świętokrzyski Park Narodowy formalnie zarejestrował nowe wysokości Łysicy i Agaty. Badania zlecono naukowcom z Politechniki Świętokrzyskiej.

Do zasobu zostały przyjęte nowe wysokości:

  • Łysica – 613,31 m n.p.m.
  • Góra Agata – 613,96 m n.p.m.

Zobacz

Jak to się stało, że królowa Gór Świętokrzyskich jest wyższa? Przeczytajcie historię:
Jeszcze do niedawna Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich mierzył 611,8 m n.p.m. a Góra Agaty potocznie zwana Zamczyskiem – 608,4 m n.p.m.

W trakcie badań przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej okazało się, że wysokości na modelu terenu różnią się od wartości podawanych na mapach, gdzie Łysica jest wyższa niż pokazują to mapy, a jeszcze wyższa jest Góra Agata. Informacje te zostały zweryfikowane w terenie poprzez wykonanie pomiarów dwiema niezależnymi metodami  przy pomocy urządzenia GPS oraz pomiarów niwelacyjnych.

Obie te metody potwierdziły, że Skała Agaty jest wyższa od Łysicy!

Badacze opisali sprawę w artykule naukowym „Oszacowanie dokładności punktów wysokościowych na NMT masywu Łysicy z pomiarów ALS”, który ukazał się w 2017 r. w piśmie „Structure and Environment”.

Pomiary powtórzono metodą precyzyjną – statycznym pomiarem GNSS. Z pomiarów tych wyszły jeszcze wyższe wartości. Szczegółowe pomiary zostały opublikowane w artykule naukowym „Pomiar wysokościowy Góry Łysicy w kontekście weryfikacji opracowań geodezyjno-kartograficznym”, który ukazał się w 2019 r. w piśmie „Structure and Environment”.

źródło: www.facebook.com/swietokrzyskie/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (7)
     

do do:) (2019-11-26 12:24:33)

logika to dziedzina wbrew pozorom trudna. nie nauczysz się jej. dlatego pisał będziesz bełkotliwe bzdury. zawsze masz jeszcze możliwośc i szansę skończyć szkołę w Broninie. zaocznie oczywiście.

:) do normalnej (2019-11-26 12:18:07)

dziękuję Ci . być może wystąpię jako niezależny kandydat w wyborach 2023.

normalna (2019-11-22 13:05:31)

Chcę :) na Burmistrza. Przerasta intelektualnie całą radę.

do :) (2019-11-21 08:21:10)

Zapewne jesteś etatowym pieniaczem na tematy zamieszczane na busko.com.pl wszędzie można poczytać Twoje wypowiedzi obelgi do władz miejskich, i innych . Analizując zaangażowanie w pisaniu i ogromną wiedzę na każdy temat wnioskuję że masz Pan problemy.Przykro mi jest że nie pomogę gdyż nie jestem lekarzem ,ale są jeszcze specjaliści więc może oni znajdą rozwiązanie na Pana dolegliwość.

:) (2019-11-21 00:16:48)

Heniu. masz rację. czytać ze zrozumieniem. poza tym. we wsiach nie było budek z piwem. były tam gospody ludowe. skąd ci znajoma taka forma konsumpcji piwa nie dochodzę. mniemam,że dobry z ciebie matematyk. samochodów przez dobę naliczyłeś jako dzieciak przez dziurę w płocie patrzący na drogę, naliczyłeś może sześć. dobrze. matematyku. podam ci macież o 7 kolumnach i 8 wierszach . i oblicz jej współczynnik na papierze. Co do Skały Agaty ukryta przez wieki w wysokim lesie będzie sobie drugim wierzchołkiem Łysicy...

Henryk (2019-11-20 22:57:23)

Kolego czytać to należy ze zrozumieniem.No cóż nauka czasami boli jak się pobierało wiedzę przy budce z piwem licząc jadące samochody przez wieś.

(2019-11-19 21:50:34)

jak to nam urosły? Busko leży w zapierdziu geologicznym w niecce nidziańskiej i nijak tej formacji skalnej do Gór Świętokrzyskich. różne struktury geologiczne. Ale jak się toto pcha- Busko to Góry Świętokrzyskie. A paszli won nieuki.

Nasz patronat

Data: 2024-05-25, godz:

16. Festiwal im. Wojtka Belona 'Niechaj zabrzmi Bukowina'

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich chętnych do udziału w 16. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina". W tym roku wystąpią: 'Nasza Basia Kochana', Mika Urbaniak , Victor Davies i Urszula Dudziak.



Wróć do góry