swietokrzyskie.info

Środa, 22 stycznia 2020, Do końca roku 344 dni Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Wiadomosci

Świętokrzyskie przygotowuje się do realizacji ważnych unijnych projektów

Dodane: Marta Data: 2019-10-25 10:43:34 (czytane: 2940)  Wersja do druku

Do 144 milionów złotych pożyczki inwestycyjnej udzieli województwu świętokrzyskiemu Bank Rozwoju Rady Europy z siedzibą w Paryżu. Ze środków tych planowane jest sfinansowanie wkładu własnego do dużych projektów w obszarze dróg, zdrowia i kultury.

Umowę ramową na zaciągniecie długoterminowej pożyczki, która pokryje planowany na lata 2019-2021 deficyt budżetowy, podpisali marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Marek Jońca, przy kontrasygnacie skarbnika województwa Marii Fidzińskiej-Dziurzyńskiej – z gubernatorem Banku Rolfem Wenzelem.

 Zobacz

Maksymalna wysokość pożyczki, której Bank udzieli do wykorzystania w latach 2019-2024, to 144 mln zł, ale może okazać się to kwota mniejsza. Na każdy rok wielkość pożyczki zostanie bowiem określona według potrzeb i przedłożona do uchwalenia przez Sejmik Województwa. Do końca 2019 roku zaplanowano pierwszą transzę w wysokości 50 mln zł, przy okresie spłaty poszczególnych transz do 20 lat.

– Nasz bank jest jedną z najstarszych instytucji finansujących projekty społeczne – podkreślał gubernator Banku Rozwoju Rady Europy Rolf Wenzel. – Umowa, którą dziś podpisaliśmy, ma się przyczynić do podnoszenia jakości życia mieszkańców w województwie, tworzenia nowych perspektyw. Te efekty społeczeństwo będzie mogło samo dostrzec – dodał.

Dzięki zapewnieniu środków z pożyczki na wkłady własne do projektów województwo będzie mogło w pełni wykorzystać fundusze unijne dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.

 Zobacz

– Sporo już pozyskaliśmy z Unii Europejskiej, według rankingu „Wspólnoty” jesteśmy w gronie trzech najlepszych województw w Polsce, które umiejętnie inwestują. Jesteśmy dumni, że eksperci z Banku Rozwoju Rady Europy pozytywnie ocenili stan finansów naszego samorządu, zdolność kredytową i nasz potencjał rozwojowy. Realizacja kolejnych inwestycji polepszy warunki życia mieszkańców, a cały czas poprawiająca się infrastruktura będzie przyciągała biznes i przedsiębiorców – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

– Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to ostatnia perspektywa unijna, w której otrzymaliśmy tak znaczące fundusze, zwłaszcza na sfinansowanie infrastruktury drogowej oraz inwestycji w sferze kultury i ochrony zdrowia. Kolejna perspektywa na lata 2021–2028 będzie niosła dla samorządów liczne ograniczenia. Dlatego musimy wykorzystać obecne możliwości rozwojowe – podkreślał Marek Jońca.

Sejmik Województwa zgodził się wcześniej na zaplanowane inwestycje, wpisując je do budżetu na rok 2019 i do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata następne, akceptując równocześnie współfinansowanie ich z nowo zaciągniętych kredytów. – Ta pożyczka pomoże realizować politykę rozwojową województwa, więc to bardzo racjonalny krok. Stan finansów samorządu jest bardzo dobry. Jest on pod kontrolą Sejmiku, taka jest rola tego organu i skrupulatnie ją wypełniamy razem z radnymi – dodał przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, obecny podczas podpisania umowy.

Najważniejsze zadania planowane do sfinansowania przy udziale środków pożyczki z Banku Rozwoju Rady Europy to m. in. rozbudowa drogi wojewódzkiej od Jędrzejowa do granicy województwa z obwodnicą Jędrzejowa, Kazimierzy Wielkiej, budową obwodu drogowego, rozbudowa drogi wojewódzkiej Busko Zdrój – Nowy Korczyn – Borusowa z budową przeprawy mostowej na Wiśle wraz z dojazdami, budową obwodnicy Nowy Korczyn, obwodnica Włoszczowy z połączeniem z drogą wojewódzką – I etap, rozbudowa drogi wojewódzkiej na odcinku Łopuszno – droga krajowa 74, ale też rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, przebudowa Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach czy inwestycje w szpitalach wojewódzkich.

źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (1)
     

don (2019-10-26 06:37:44)

Czy my musimy brać pożyczki? Pewnie koło połowy do oddania? Deficyt rośnie jednak.

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2020-02-22, godz: 19:00

  Zabawa choinkowa 2020 w Łatanicach

  Członkowie OSP oraz KGW w Łatanicach serdecznie zapraszają w sobotę 22 lutego 2020r. do wzięcia udziału w zabawie choinkowej.  Wróć do góry