swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 21 października 2019, Do końca roku 71 dni Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Wiadomosci

Przysięga świętokrzyskich Terytorialsów w Kielcach

Dodane: Marta Data: 2019-09-19 10:08:13 (czytane: 1225)  Wersja do druku

W Kielcach odbędzie się przysięga ochotników powołanych do 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W nadchodzącą sobotę ok 150 żołnierzy Wojska Polskiego wypowie słowa roty przysięgi na Placu Wolności.

 przysiega_terytorialsi_4.jpg

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w najbliższą sobotę złożą przysięgę wojskową na Placu Wolności. Uroczystość poprzedzi msza święta w Kościele Garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przy ul. Chęcińskiej 2 o godzinie 10:00.

Następnie kolumna ponad 800 żołnierzy ruszy ulicami Kielc, by rozpocząć uroczystą przysięgę o godzinie 12:00 na Placu Wolności.

przysiega_terytorialsi_2.jpg 

Słowa roty przysięgi na sztandar 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej złoży ok 150 ochotników, którzy zakończyli szkolenie poligonowe. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 7 września br. i przeszli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które odbyło się na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie i w Wędrzynie.

przysiega_terytorialsi_1.jpg 

Przysięgającym towarzyszyć będzie kompania honorowa 10. ŚBOT, ochotnicy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze, żołnierze Obrony Terytorialnej, kadra instruktorska oraz zaproszeni goście. Uroczystość uświetni Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W trakcie przysięgi „świętokrzyscy terytorialsi” zaprezentują również sprzęt, który używają na co dzień w służbie. Będzie można zobaczyć samochody ciężarowe, quady, motocykle i uzbrojenie m.in. karabinek MSBS „Grot”.

przysiega_terytorialsi_5.jpg

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 21tyś. żołnierzy, w tym 18,4 tys. ochotników oraz 3,1 tys. żołnierzy zawodowych. W województwie świętokrzyskim przysięgający żołnierze przekroczyli liczbę dziewięciuset „Terytorialsów” służących w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a wśród nich są m.in. ratownicy medyczni, pielęgniarki, nauczyciele, studenci, uczniowie, instruktorzy szybownictwa, zawodnicy tajskiego boksu, instruktorzy strzelectwa długodystansowego, maratończycy, miłośnicy morsowania oraz wielu innych wspaniałych żołnierzy z pasjami.

 przysiega_terytorialsi_3.jpg

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia
działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2019-10-01, godz:

  Terminarz Kina Zdrój

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.  Wróć do góry