swietokrzyskie.info

Sobota, 20 kwietnia 2024, Do końca roku 255 dni Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Wiadomosci

Firmy pożyczkowe rosną jak grzyby po deszczu - co jest wymagane aby założyć własną?

Dodane: Milena Data: 2019-07-31 10:07:22 (czytane: 3038)  Wersja do druku

Sektor pożyczek pozabankowych w Polsce od co najmniej dekady znajduje się w stadium niezwykle dynamicznego rozwoju. Eksperci rynku finansowego są zdania, że głównym czynnikiem, który umożliwił tak dynamiczny rozwój sektora pożyczkowego oraz który nadal stymuluje ów rozwój jest fakt, iż kredyty bankowego cechują się coraz trudniejszą dostępnością.

W ten sposób, ogromna grupa polskich konsumentów znajduje się niejako poza nawiasem usług pożyczkowych świadczonych przez banki. Siłą rzeczy sprawia ta, że spora część tych konsumentów zaczyna poszukiwać nowych rozwiązań, co w prostej konsekwencji oznacza rosnące zainteresowanie usługami firm pożyczkowych a tym samym coraz bardziej dynamiczny rozwój tego sektora.

biznesman.jpg

Czy firma pożyczkowa to dobry pomysł na biznes?

Jak wspominano, dane statystyczne dowodzą, że Polacy coraz częściej i coraz chętniej korzystają z usług firm pożyczkowych. Również dochody oraz zyski notowane przez podmioty z tego sektora są coraz bardziej pokaźne .

Podejmując decyzję o wejściu w ten rynek należy mieć na uwadze jednak również inne okoliczności. Przede wszystkim, sektor pożyczek pozabankowych aktualnie z całą pewnością nie może być już uznawany za „niszę rynkową”, którą wystarczy umiejętnie wypełnić. Firm pożyczkowych na polskim rynku jest naprawdę wiele, a z każdym kolejnym rokiem pojawia się ich coraz więcej.

Oznacza to, że zakładając własną firmę pożyczkową już na starcie będziemy mieli do czynienia z naprawdę intensywną konkurencją. Co więcej, spora część spośród konkurencyjnych podmiotów posiada już wyrobioną renomę oraz liczne grono stałych klientów.

Nie oznacza to jednak, że własna firma pożyczkowa to zły pomysł na biznes. Należy jednak pamiętać, że na samym początku będziemy musieli nie tylko przyciągnąć zainteresowanie klientów ale również zdobyć ich zaufanie.

To ostatnie w obecnych realiach stanowi czynnik o znaczeniu kluczowym, ponieważ świadomość konsumencka Polaków znajduje się na coraz wyższym poziomie a klienci starają się unikać usług podmiotów niesprawdzonych lub też działających w sposób budzący wątpliwości.

Porównywarka pożyczek jako alternatywny model biznesowy

Dla osób, które wolałyby działać na mniejszą skalę oraz nie ryzykować zbyt dużego kapitał już na starcie, dobrym rozwiązaniem może być prowadzenie własnej porównywarki pożyczek pozabankowych online.

Wprawdzie na rynku istnieje już ich spora ilość, a taki model biznesowy także wymaga odpowiedniej wiedzy i kapitału, to jednak wciąż powstają nowe serwisy, które potrafią skutecznie konkurować.

Jedną ze wschodzących gwiazd jest obecnie portal Masz Kesz, który dzięki szybkiej i przejrzystej konstrukcji swojej porównywarki zdobywa uznanie wśród pożyczkobiorców.

Zastosowane przez nich rozwiązania można sprawdzić bezpośrednio na Masz Kesz - Pożyczki online: bez BIK, na dowód, darmowe, chwilówki, ratalne .

biznesman1.jpg

Co jest wymagane aby założyć własną firmę pożyczkową?

W celu założenia własnej firmy pożyczkowej będziemy musieli spełnić kilka obligatoryjnych wymogów o charakterze prawnym.

Pierwszym krokiem będzie uzyskanie autoryzacji ze strony Rejestru Instytucji Pożyczkowych, który jest prowadzony pod kuratelą Komisji Nadzoru Finansowego. Uzyskanie takiego wpisu wiąże się z koniecznością uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 600 zł.

Oprócz tego, sama możliwość założenia firmy świadczącej usługi w postaci udzielania pożyczek jest jednak warunkowana koniecznością spełnienia przez przedsiębiorcą kilku innych określonych przez polskie prawo wymogów.

Należy tutaj wymienić następujące kryteria:

1. Przedsiębiorca musi dysponować kapitałem zakładowym wynoszącym co najmniej 200 000 zł. Co również ważne, kapitał zakładowy musi wynikać wyłącznie z własnych środków pozostających do dyspozycji założyciela firmy. Nie może być więc pokryty na przykład z takich źródeł, jak kredyty czy pożyczek.

2. Firma pożyczkowa musi zostać zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dopuszczalne formy rejestracji spółka akcyjna lub też spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

3. Właściciel firmy pożyczkowej musi powołać do istnienia zarząd albo radę nadzorczą spółki. Co ważne, członkami zarządu/rady nadzorczej mogą być tylko i wyłącznie osoby niekarane.

Wszystkie wymienione powyżej wymogi wymagają wprost z zapisów zawartych w znowelizowanej Ustawie o Kredycie Konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku.

Co również bardzo istotne, każdy z wymienionych warunków jeżeli chodzi o możliwość założenia firmy pożyczkowej ma charakter obligatoryjny. Obligatoryjne jest również uzyskanie wpisu do Rejestru Instytucji Pożyczkowych działającego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

To prawda, że na polskim rynku wciąż istnieje sporo podmiotów pożyczkowych, które omijają przepisy i np. udzielają pożyczek nie widniejąc w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku zawsze mamy do czynienia z działalnością wątpliwą pod względem prawnym lub też po prostu polegającą na łamaniu przepisów.

Fakt ten ma również swój wymiar czysto "praktyczny". W dzisiejszych czasach klienci starają się dokładnie sprawdzać rzetelność potencjalnego pożyczkodawca. Brak obecności takiego podmiotu w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych dla świadomego konsumenta będzie więc stanowić istotny sygnał ostrzegawczy.

Co więcej, działalność na pograniczu prawa może sprawić, że nasza firma zostanie wzięta pod lupę bądź to przez KNF bądź to przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W takiej sytuacji możliwe są na przykład konsekwencje w postaci wpisania firmy na Listę Ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego lub też nawet kara finansowa nałożona wskutek kontroli powziętej przez UOKiK.

Jak zacząć działalność i na co zwracać uwagę?

Możliwości w tym zakresie a zarazem możliwych odpowiedzi na powyższe pytanie jest bardzo wiele.

Z całą pewnością warto zadbać o następujące czynniki:

1. Zgodną z prawem działalność firmy oraz jej prawidłowy status prawny

2. Stosowanie wyłącznie dopuszczalnych metod np. w zakresie polityki informacyjnej, windykacji należności itp

3. Ścisłe trzymanie się zapisów Ustawy o Kredycie Konsumenckim, np. w zakresie maksymalnej wysokości kosztów pożyczki ujętych w ramach Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO).

Warto również zadbać o przejrzystość i transparentość prowadzonej przez firmę polityki informacyjnej. Na witrynie internetowej firmy powinna być dostępna wszelka dokumentacja potrzebna klientowi, a więc prospekty informacyjne, ramowa umowy pożyczki, standardowa tabela oprocentowania a także regulaminy poszczególnych promocji dostępnych w ofercie firm.

Wszystko to ma niebagatelne znaczenie. Jeżeli bowiem klient nie będzie w stanie pozyskać pewnych i wiarygodnych informacji na temat świadczonych przez naszą firmę usług, z dużą dozą pewności uzna owe usługi za ryzykowne i po prostu poszuka innej, bardziej przejrzystej oferty. Co również ważne, brak transparentnej oraz zrozumiałej dla klienta polityki informacyjnej może narazić nas na zarzut stosowania praktyk zaliczanych do tzw. missellingu.

Z jednej strony może to stanowić przyczynę, dla której działalnością firmy zainteresuje się na przykład Rzecznik Finansowy lub też Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów. Z drugiej zaś strony, z pewnością nie zapewni nam to dobrej renomy wśród klientów, co w początkowych etapach działalności firmy pożyczkowej ma znaczenie niebagatelne.

Warto również nadmienić, że współcześni klienci bardzo często szukają w ofertach firm pożyczkowych konkretnych, precyzyjnie określonych opcji, jak na przykład możliwość wypłaty kwoty pożyczki poprzez czek GIRO, możliwość przedłużenia okresu trwania pożyczki lub też możliwość zaciągnięcia pierwszej pożyczki przy RRSO wynoszącym 0%. Rozpoczynając działalność w obrębie sektora pożyczkowego, z pewnością warto więc zadbać o to, aby oferta naszej firmy zawierała konkretne, atrakcyjne dla określonych grup klientów możliwości.

Dodatkowe usprawnienia dające przewagę nad konkurencją

Na pewno pomoże nam również udostępnienie klientom możliwości korzystania z takich aplikacji, jak Instantor czy Kontomatik, które znacząco przyspieszają proces uzyskania pożyczki.

Co natomiast można powiedzieć na temat charakteru polityki w zakresie weryfikacji zdolności kredytowej pożyczkobiorców? Z całą pewnością, wybór modelu wysoce rygorystycznego niekoniecznie przyniesie pozytywne rezultaty.

Należy pamiętać, że klienci firm pożyczkowych to bardzo często osoby figurujące np. w BIK lub też z różnych względów niezainteresowane usługami pożyczkowymi, które wymagają przykładowo przedstawiania zaświadczeń o dochodach lub innej dodatkowej dokumentacji.

Nie oznacza to jednak, że wskazany jest całkowicie liberalny system weryfikowania klientów: na tego rodzaju działalność z zasady mogą sobie pozwolić jedynie firmy o już ugruntowanej pozycji na rynku oraz stabilnej sytuacji finansowej.

Będziemy więc musieli znaleźć swój własny, odpowiednio zbilansowany model działania w tym zakresie, w ramach którego wypracujemy kompromis pomiędzy potrzebą świadczenia usług komfortowych dla klientów a koniecznością unikania nadmiernego ryzyka.

/artykuł sponsorowany/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2024-04-20, godz: 19:00

Impreza z DJ-em w stylu LATINO

Hotel Słoneczny Zdrój Medical Spa & Wellness w sobotę, 20.04.2024 roku specjalnie dla Państwa organizuje imprezę w stylu LATINO. Gwarantujemy świetną muzykę przy kubańskich rytmach, wyśmienite menu oraz niesamowite wspomnienia. Nie może Was zabraknąć!!!




Wróć do góry