swietokrzyskie.info

Piątek, 29 marca 2024, Do końca roku 277 dni Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Wiadomosci

Czyste powietrze dla Buska

Dodane: Milena Data: 2019-06-27 14:26:33 (czytane: 3015)  Wersja do druku

Stan sanitarny powietrza w Busku-Zdroju na tle innych polskich miejscowości uzdrowiskowych był tematem konferencji, która odbyła się 5 czerwca 2019 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Eksperci ocenili działania lokalnego samorządu, odpowiadali też na pytania co należy robić, aby z roku na rok parametry zanieczyszczeń stawały się coraz niższe.

W ubiegłotygodniowej konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a także lokalni interesariusze – pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”, przedstawiciele biznesu, mieszkańcy i młodzież szkół średnich.

konf_1.jpg

konf_2.jpg

Wnioski pokonferencyjne

O stanie powietrza w uzdrowiskach mówi się dużo i niepochlebnie. Okazuje się jednak, że problem jest dużo bardziej złożony niż przedstawiają go media. To, czy w danej miejscowości przekroczenia norm są mniejsze czy większe w dużym stopniu zależy od położenia geograficznego a nie od wysiłku władz bo narzędzia po jakie sięgają w celu jego ochrony są w każdym przypadku bardzo podobne.

Busko-Zdrój jest jednym z 10 uzdrowisk (na 45 w Polsce!), w których prowadzony jest stały monitoring stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Mierzone zanieczyszczenia w większości przypadków mieszczą się w wyznaczonych normach. Te z którymi jest największy problem, tj. przekraczają wyznaczone wskaźniki, to pyły, tzw. PM 10 oraz PM 2,5 oraz zawieszony w nich Benzo(alfa)Piren – toksyczny, wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny. Ich głównym źródłem jest spalanie paliw kopalnych (węgla).

Wśród wszystkich uzdrowisk badających stale poziom sanitarny powietrza Busko-Zdrój plasuje się w połowie stawki. Większe przekroczenia notowane są w uzdrowiskach górskich, mniejsze natomiast w nadmorskich (bryza). Wszędzie jednak udział emisji związanej z ogrzewaniem indywidualnym budynków jest podobnie wysoki i wynosi ponad 85% całkowitej emisji B(a)P.

ożna domniemywać, że przyczyną takiego stanu rzeczy w większości uzdrowisk jest brak ciepła systemowego (np. centralnej kotłowni gazowej), który powoduje, że ogrzewanie domów odbywa się za pomocą pieców węglowych, kominków lub innych źródeł indywidualnych. Jednak nawet w przypadku w pełni zgazyfikowanych uzdrowisk (np. Krynica Zdrój) niska świadomość ekologiczna a przede wszystkim wysoka cena gazu powoduje, że oprócz taniego węgla w piecach spalane są śmieci i inne silnie toksyczne produkty.

konf_3.jpg

konf_4.jpg

Inwestycje środowiskowe zrealizowane w latach 2015-2018 Koszt w zł
1. Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w gminie Busko-Zdrój 9 610 081,69
2. Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych (solary) 30 658 891,00
3. Rozwój terenów zieleni w mieście 5 635 574,45
4. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej (szkoły, świetlice wiejskie,
    strażnice OSP – Busko-Zdrój, Olganów, Kostki Duże, Słabkowice, Kotki, Widuchowa, Skotniki Małe, Szaniec, Dobrowoda, Baranów)
3 909 646,50
5. Rozwój infrastruktury drogowej 35 527 399,00

Inwestycje środowiskowe planowane do realizacji w 2019 r. i latach kolejnych

  1. Utworzenie spójnego systemu ścieżek rowerowych na terenie Buska-Zdroju
  2. Renowacja zabytkowego parku zdrojowego z zastosowaniem elementów koncepcji rewitalizacji opracowanej w 1983 r. przez dr inż. L. Majdeckiego
  3. Budowa edukacyjnej ścieżki rowerowej Busko-Solec dł. ok 18,5 km
  4. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej oraz w sektorze mieszkaniowym na terenie gminy Busko-Zdrój
  5. Budowa prosumenckich, fotowoltaicznych mikro-instalacji na 276 budynkach mieszkalnych na obszarze gminy Busko-Zdrój
  6. Rozwój Buska-Zdroju poprzez działania rewitalizacyjne związane z przebudową oraz restauracja budynku Galerii Sztuki "Zielona" z wykonaniem ogniw fotowoltaicznych oraz adaptacja budynków przy ul. Bocznej na cele społ.-kult.
Źródło: umig.busko.pl

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (4)
     

do Michała (2019-07-10 15:07:20)

popieram. trzecią zimę ogrzewałem gazem. dom 120 m2 pow.użytkowej. i za gaz łącznie z gotowaniem i ciepłą wodą płacę przez sezon- 6 cy 3/4 co płaciłem za miał i groszek 4 lata temu. polecam kocioł c.o. termet eccondens gold.

Michał (2019-06-28 08:25:01)

Stary dom z lat 70-tych ocieplony styropianem plus wymiana grzejników na aluminiowe plus kocioł kondensacyjny = tańszy sezon grzewczy o około 500zł względem ogrzewania węglem w kopciuchu. Nawet przy obecnych cenach gazu ogrzewanie gazowe jest tańsze od spalania węgla, ludzie, obudźcie się!!! Zostawiłem sobie na wszelki wypadek tego kopciucha, ale już wiem, że nie wrócę do palenia węglem - drożej, brudniej, opał trzeba wrzuci, szlakę wynieść.... bez sensu. Zwykły kocioł kondensacyjny polskiej firmy kosztuje 1/4 ceny kotła z podajnikiem. Trzeba liczyć i wyciągać wnioski a nie powtarzać bzdury, że gaz drogi.

jurek (2019-06-27 16:34:55)

Należy iść z gazem w stronę Nowego Korczyna bez wzgledu na koszty.

leszek (2019-06-27 16:17:18)

zeby bylo czyste powietrze w Busku -Zdroju w zimie to ja proponuje obnizyc cene gazu o 30 % w okresie grzewczym

Nasz patronat

Data: 2024-04-10, godz: 18:00

Podwieczorek z Gwiazdą: Katarzyna Żak

Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu "Podwieczorek z Gwiazdą". Tym razem gościem specjalnym będzie niezwykle utalentowana artystka - Katarzyna Żak.



Wróć do góry