swietokrzyskie.info

Sobota, 19 października 2019, Do końca roku 73 dni Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Wiadomosci

Zanim wyruszysz na wakacyjny urlop, sprawdź układ chłodzenia w samochodzie!

Dodane: Milena Data: 2019-06-03 21:34:55 (czytane: 1179)  Wersja do druku

Okres letni to dla samochodu duże wyzwanie, zwłaszcza gdy szwankuje w nim układ chłodzenia. Wysokie temperatury oraz trudne warunki drogowe mogą zepsuć niejedną wakacyjną eskapadę samochodem.

 Aby przetrwać w aucie oraz zabezpieczyć silnik przed przegrzaniem, trzeba przede wszystkim odpowiednio zadbać w nim o prawidłowe działanie układu chłodzenia.

Za niezawodność i wytrzymałość silnika odpowiada sprawne chłodzenie


Podstawowym zadaniem układu chłodzenia w samochodzie jest zapewnienie jednostce napędowej jak najbardziej korzystnych temperaturowych warunków pracy. Układ chłodzenia jest odpowiedzialny za odprowadzanie ponad 30 proc. ciepła wytworzonego podczas spalania paliwa. Istotną rolę odgrywa tutaj płyn chłodzący, który odpowiada za niezawodność oraz wytrzymałość głównych elementów jednostki napędowej, a także samego systemu chłodzenia.

Samochod.jpg

Medium chłodzące


Płyn chłodzący to ciecz, w której skład wchodzi m.in. roztwór glikolu etylenowego zabezpieczający, obniżający temperaturę krzepnięcia oraz zagęszczający płyn chłodzący, a także woda destylowana, która odpowiada za odprowadzanie ciepła oraz właściwe rozrzedzenie cieczy chłodzącej. Oba te składniki są mieszane ze sobą w różnych proporcjach. Kupując płyn chłodzący w sklepie internetowym iParts.pl warto zwrócić uwagę, czy produkt nie jest oferowany w postaci koncentratu, który wymaga późniejszego rozcieńczenia w wodą. Zabronione jest mieszanie ze sobą różnych płynów, ponieważ ich dodatki mogą żle oddziaływać na siebie, prowadząc do uszkodzeń w układzie chłodzenia.

Płyn chłodzący pracuje w bardzo ciężkich warunkach, a jego nieustanne nagrzewanie i chłodzenie prowadzi do stopniowej utraty przez niego właściwości chłodzących oraz konserwacyjnych. Dlatego też tak ważna jest jego regularna wymiana, która powinna być przeprowadzona przed rozpoczęciem sezonu letniego lub na przykład przy okazji wymiany oleju silnikowego. Warto również kontrolować płyn chłodniczy poprzez sprawdzenie jego temperatury krystalizacji za pomocą specjalnego mechanicznego próbnika, który mierzy gęstość lub refraktometru – przypomina specjalista ze sklepu iParts.pl.

Sprawdź chłodnicę!

Kolejnym bardzo ważnym elementem układu jest chłodnica, zbudowana z wielu rurek połączonych ze sobą zarówno od góry, jak i od dołu specjalnymi wanienkami. To właśnie w niej płyn ulega schłodzeniu powietrzem. Chłodnica samochodowa w sklepie iParts.pl dobierana jest odpowiednio do konstrukcji konkretnego modelu samochodu tak, aby nawet w najtrudniejszych warunkach była w stanie zapewnić temperaturę płynu chłodzącego poniżej punktu wrzenia. Przed wyruszeniem w dłuższą trasę warto jednak przepłukać z zewnątrz chłodnicę, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia pojawiające się na niej w czasie eksploatacji. Ważne, aby nie robić tego wodą pod ciśnieniem, która może blaszki znajdujące się pomiędzy rurkami chłodnicy.

/artykuł sponsorowany/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Nasz patronat

Data: 2019-10-01, godz:

Terminarz Kina Zdrój

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.Wróć do góry