swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 maja 2020, Do końca roku 217 dni Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Wiadomosci

Konwent Powiatów w Opatowie

Dodane: Milena Data: 2019-06-03 16:53:29 (czytane: 4971)  Wersja do druku

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opatowie odbył się Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. Obrady otworzył przewodniczący konwentu, starosta buski Jerzy Kolarz i gospodarz spotkania, starosta opatowski Tomasz Staniek.

W posiedzeniu uczestniczył członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marek Jońca. W programie znalazła się dyskusja o uchwale Sejmiku Województwa w sprawie aktualizacji gospodarki odpadami dla województwa świętokrzyskiego oraz dyskusja na temat ustawy o transporcie drogowym.

konwent1.jpg

– Poruszyliśmy ważny problem, który dotyczy zmian w planach gospodarki odpadami i zostały one uchwalone przez Sejmik Województwa – powiedział po spotkaniu członek Zarządu Województwa, Marek Jońca. – Zaproponowaliśmy, by w Rzędowie, w powiecie staszowskim i w Promniku, w powiecie kieleckim, znalazły się miejsca składowania odpadów, które z różnych przyczyn i nie wiadomo skąd znalazły się na terenie naszego województwa. Starostowie postulują, by jeszcze raz wrócić do uchwały, która została zaskarżona przez Powiat Kielecki. Nas do wskazania takich miejsc zobowiązuje bardzo ważna w kwestii gospodarki odpadami ustawa Ministerstwa Środowiska. Jednak powiaty mają tutaj, chyba słusznie, obawy skąd i w jaki sposób sfinansować to przedsięwzięcie.

Marek Jońca poinformował, że Urząd Marszałkowski planuje spotkanie w sprawie realizacji ustawy o przewozach. Jest możliwość przekazania powiatom niektórych odcinków dróg. Tu można połączyć i wspólnie realizować zadania, na które można pozyskać środki z funduszu dróg rządowych. Urząd Marszałkowski mógłby dołożyć swój udział własny, gdy chodzi o poziom dofinansowania do remontów. Oczywiście wymaga to dalszych rozmów, ustaleń, jak wspólnie remontować drogi wojewódzkie, by włączyć je powiaty, które maja możliwość korzystania z funduszy rządowych.

konwent.jpg

– Kwota 80 groszy dopłaty do jednego kilometra według obliczeń jest zbyt niska i nie jest akceptowana przez samorządy niższego szczebla – nie ukrywał Marek Jońca. – W przyjętym oświadczeniu powiaty postulują minimalną kwotę dopłaty 2,50 zł. Jest to pewien problem, wymaga czasu.

Konwent odbywa się co kwartał i za każdym razem w innym miejscu. – Dla naszego powiatu ważna jest ustawie o transporcie zbiorowym, o przywracaniu połączeń komunikacyjnych, by zlikwidować białe plamy i zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu naszego województwa – podkreślił starosta opatowski Tomasz Staniek.

Po części roboczej goście zwiedzili atrakcje turystyczne Opatowa.

Źródło: swietokrzyskie.pro

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2020-09-19, godz: 20:300

Kabaret Skeczów Męczących - nowy termin spektaklu

19  września  2020r. o godz. 20:300 zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na Kabaret Skeczów Męczących z nowym programem "najŚMIESZNIEJszy".Wróć do góry