swietokrzyskie.info

Czwartek, 28 maja 2020, Do końca roku 217 dni Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Wiadomosci

Ruszyły kolejne formy wsparcia dla rolników z ARiMR

Dodane: Milena Data: 2019-06-03 12:47:33 (czytane: 4394)  Wersja do druku

Premie dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw oraz zalesianie i tworzenie terenów zalesionych – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia pomoc finansową dla rolników. Wnioski można składać od 31 maja.

150 tysięcy złotych może otrzymać młody rolnik, który chce samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Pomoc może być przeznaczona na inwestycje związane z działalnością rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Co najmniej 70 procent tej kwoty powinna być zainwestowana w środki trwałe, na przykład maszyny i urządzenia. Osoba, która będzie się starała o tę pomoc musi spełnić kilka warunków: nie ukończone 40 lat, posiadanie gospodarstwo rolnego o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpoczęcie w nim działalności rolniczej maksymalnie 2 lata przed dniem złożenia wniosku. Wnioskodawcy muszą również posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub uzupełnić je w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Jednym z podstawowych warunków przyznania pieniędzy jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej przynajmniej 13 tys. euro i nie przekraczającej 150 tys. euro. Oddziały regionalne ARiMR rozpoczną przyjmowanie wniosków 31 maja, nabór potrwa do 29 czerwca.

Z kolei 1 czerwca rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Pomoc skierowana jest do rolników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub grunty te stanowią własność małżonka. O pomoc może wnioskować rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Beneficjentem mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw . Wnioski będzie można składać w biurach powiatowych ARiMR do 31 lipca.

60 tysięcy złotych może otrzymać rolnik  na restrukturyzację małego gospodarstwa. Premia może być przyznana osobom, które są posiadaczami gospodarstwa rolnego, obejmującego co najmniej 1 ha użytków rolnych lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, których wielkość ekonomiczna jest mniejsza niż 13 tys. euro. Pomocą objęte będą gospodarstwa, w których rolnicy prowadzą działalność rolniczą w celach zarobkowych, w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, oprócz chowu i hodowli ryb. W tym roku zniesiono wymóg ubezpieczenia w KRUS, kolejną istotną zmianą jest złagodzenie wymogu dotyczącego struktury własnościowej gospodarstwa rolnego w okresie docelowym. Wprowadzono również kryterium dochodowości lub przychodowości; podwyższono górny próg wyjściowy wielkości ekonomicznej do poziomu poniżej 13 tys. euro, przy zachowaniu wymogu osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej w okresie docelowym do co najmniej 10 tys. euro i – w każdym przypadku – o minimum 20 procent w stosunku do wartości wyjściowej, utrzymując ten poziom co najmniej przez 5 lat od otrzymania pierwszej raty pomocy. Wnioski o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw można składać od 31 maja do 29 czerwca.

Szczegółowe informacje dotyczące naborów oraz warunków przyznania pomocy dostępne są na stronie www.arimr.gov.pl.

Źródło: swietokrzyskie.pro

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2020-09-19, godz: 20:300

Kabaret Skeczów Męczących - nowy termin spektaklu

19  września  2020r. o godz. 20:300 zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na Kabaret Skeczów Męczących z nowym programem "najŚMIESZNIEJszy".Wróć do góry