swietokrzyskie.info

Wtorek, 22 stycznia 2019, Do końca roku 343 dni Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing

www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

Wiadomosci

Powiększy się grono świętokrzyskich miast

Dodane: Milena Data: 2018-12-31 12:07:57 (czytane: 2316)  Wersja do druku

Od 1 stycznia 2019 do listy miast w województwie świętokrzyskim dopiszemy kolejne pozycje, będzie ich aż siedem. Mowa tu o: Nowej Słupi, Szydłowie, Pierzchnicy, Opatowcu, Nowym Korczynie, Pacanowie i Oleśnicy – miejscowościach, które do tej pory miały status wsi ale spełniły wymagania potrzebne do uzyskania praw miejskich.

W województwie świętokrzyskim jest obecnie 36 miast. Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta od 1 stycznia 2019 będzie ich 43. Rok temu prawa miejskie odzyskały też Łagów, Radoszyce i Wiślica.

szydlow.jpgZarówno Opatowiec, Nowy Korczyn, jak i Pacanów, Nowa Słupia, Pierzchnica czy Szydłów prawa miejskie straciły w 1869 roku, w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym.  Miejscowości te miały status wsi ale spełniły wymagania potrzebne do uzyskania praw miejskich. Według danych statystycznych z 2011 roku Oleśnica jest największą pod względem liczby ludności, ma około 1900 mieszkańców. Najmniejszy jest Opatowiec, zamieszkuje go ok. 340 mieszkańców.

Nowa Słupia – (pow. kielecki) była miastem od 1351 do 1869 roku. Rozwój miasta, podobnie jak dziś, związany był głównie z obsługą ruchu pątniczego na Święty Krzyż. Współcześnie Nowa Słupia jest ośrodkiem turystycznym w Górach Świętokrzyskich. W miejscowości co roku odbywa się festyn archeologiczny Dymarki Świętokrzyskie, na którym prezentowane są m.in. starożytne metody wytopu żelaza.

Pierzchnica – (pow. kielecki) była miastem od drugiej połowy XIV wieku. Do rejestru zabytków wpisany został układ przestrzenny miejscowości, zespół kościoła parafialnego, a także szereg piwnic, w których chowano wartościowe obrazy, figury i złoto, które było na wyposażeniu bogatych mieszkańców tej okolicy. Stanowiły one także schrony w czasie wojen szwedzkich. Chroniła się tam również ludność Pierzchnicy podczas dwóch wojen światowych.

Szydłów – (pow. staszowski) był miastem od 1329. Bogata przeszłość i historia tego miasta pozostawiła po sobie znakomite dziedzictwo architektonicznie. W Szydłowie znajduje się wiele zabytków, głównie z XIV i XVI wieku. Zachowany jest także średniowieczny układ miejski co czyni z miasteczka prawdziwą perłę na turystycznej mapie Polski. Bardzo duże znaczenie w Szydłowie odgrywa sadownictwo, które jest głównym źródłem utrzymania wielu jego mieszkańców.

Nowy Korczyn – (pow. buski) lokowany przez Bolesława Wstydliwego w 1258 roku był jednym z najstarszych miast funkcjonujących na prawie niemieckim na terenie Małopolski. Położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Krakowa na Ruś oraz z węgierskich Koszyc do Sandomierza przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. Bliskość dworu książęcego, a także dwóch spławnych rzek Nidy i Wisły sprawiało, że osiedlali się tu kupcy i rzemieślnicy. Ze świetności Nowego Korczyna i jego okolic, zachowało się wiele zabytków sztuki, także szereg zabytkowych domów z XVII w. m.in. „Dom Długosza”, z zachowanymi piwnicami sklepionymi kolebkowo.

Pacanów – (pow. buski) prawa miejskie na mocy decyzji księcia Bolesława Wstydliwego posiadał od 1265 roku. Miejscowość leżała na skrzyżowaniu dawnego szlaku książęcego – królewskiego łączącego Kraków z Sandomierzem. W Pacanowie znajduje się zabytkowy Kościół św. Marcina, wybudowany w II poł. XIII wieku oraz cmentarz parafialny. Od 2003 roku odbywa się tam ogólnopolski „Festiwal Kultury Dziecięcej”.

Oleśnica – (pow. staszowski) prawa miejskie otrzymała w 1470 r. w czasach Kazimierza Wielkiego. Początkowo była siedzibą rodu Oleśnickich. W późniejszym okresie własnością Zborowskich i Lanckorońskich. Neogotycki kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z połowy XIX wieku wybudowany został na fundamentach gotyckiej świątyni z XV wieku. Rozbudowany pod koniec XIX w.

Opatowiec – (pow. kazimierski) prawa miejskie w 1271 roku otrzymał od księcia Bolesława Wstydliwego. Był miastem benedyktynów tynieckich w województwie sandomierskim. Położenie miasta na szlaku ze Śląska na Ruś Kijowską i w pobliżu przeprawy przez Wisłę, sprzyjało szybkiemu rozwojowi handlu. W Opatowcu znajduje się podominikański kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła wzniesiony pod koniec XV w., dwie barokowe figury z XVIII wieku oraz cmentarz wojenny z I wojny światowej.

Źródło: swietokrzyskie.pro

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (8)
     

mieszkanka (2019-01-02 20:39:20)

panie burmistrzu nowego korczyna moze by juz uruchimic ksiege gosci na stronie naszej gminy przeciez juz dawno po wyborach, po drugie nie ma zadnej wzmianki o tym ze nowy korczyn od 01.01.2019 r. jest miastem przeciez to nasz wspolny sukces.

do tego poniżej (2019-01-02 16:05:10)

Nowy Korczyn to miasto królewskie jak Nowy Jork wśród wymienionych miast a byłych gmin Najwcześniej miał nadane prawa miejskie .Ma koło siebie dwie piękne rzeki -Wisłę i Nidę.Korczyn to bogactwo historii piękno i miłość. Kto to miasto i jego historię pozna to go pokocha i nie zapomni aż do śmierci.. .

mxm (2019-01-02 11:04:54)

Z Nowego Korczyna takie miasto jak z koziej d... trąbka Smiech na sali

ja (2019-01-02 08:22:17)

Opatowiec miastem ,to już kpina.Psy d... szczekają.

:) (2019-01-01 23:42:07)

Pacanów, Oleśnica, Nowy Korczyn, Opatowiec, Szydłów są położone w woj.świętokrzyskim, ale nie leżą w geograficznym regionie świętokrzyskim. Ten nadwiślański ciołek-były marszałek nie do końca swoje zrobił... Otóż Błotnowola powinna otrzymać prawa miejskie. Mógłby chłopacyna napisać w życiorysie, że wychował się w mieście.

XZY (2019-01-01 20:50:29)

Wiocha pacanow olesnica i korczyn. Tam siasc na rynku i glosno zaplakac. Miasto...

(2019-01-01 17:53:35)

wójtom się kończy kadencja i nie mogą następnej jako wójt, więc będą burmistrzami, czy do cv'ki stanowisk burmistrza im brakuje? :/

(2019-01-01 09:54:00)

Wiwat! Busko jest stolicą pięciomiejskiego powiatu! :D

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2018-12-21, godz:

  Terminarz Kina Zdrój

  Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.

  Imprezy, wydarzenia  Wróć do góry