swietokrzyskie.info

Poniedziałek, 10 grudnia 2018, Do końca roku 21 dni Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

Wiadomosci

Kierujący nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Dodane: Milena Data: 2018-10-05 16:56:10 (czytane: 2385)  Wersja do druku

Kierujący pojazdem zarejestrowanym w na terenie naszego kraju nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej. Jedynym wymaganym dokumentem do kierowania pojazdem jest prawo jazdy.

Z dniem 1 października w związku z nowelizacją Ustawy prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, kierujący pojazdem zarejestrowanym w Polsce nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy ubezpieczeniowej. Jedynym wymaganym dokumentem podczas kontroli drogowej jest prawo jazdy. Policjant w centralnej ewidencji pojazdów dokona weryfikacji  danych dotyczących pojazdu m.in. takich jak czy auto jest dopuszczone do ruchu, czy wykonane zostały badania techniczne i czy zawarte zostało obowiązkowe ubezpieczenie OC.

W przypadku gdy funkcjonariusz stwierdzi, że zachodzi konieczność zatrzymania dowodu rejestracyjnego, zrobi to w systemie. Kierujący otrzyma od policjanta pokwitowanie za zatrzymany dokument, które jest niezbędne do wykonania badania technicznego, złomowania czy sprzedaży pojazdu. Po ustaniu przyczyn zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wykonanych badaniach technicznych, właściciel pojazdu może zgłosić się do każdej jednostki policji lub organu wydającego celem zmiany statusu dokumentu w ewidencji.  Wyżej opisane dokumenty będą jednak niezbędne, gdy wybieramy się na wyjazd zagraniczny, wizytę u diagnosty, czy do urzędu, w celu załatwienia sprawy związanej z pojazdem.

Gdy jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego, w którym nikt nie odniósł obrażeń, a nie mamy wątpliwości co do stanu trzeźwości sprawcy kolizji, nie musimy wzywać Policji. Możemy spisać oświadczenie, w którym oprócz opisu okoliczności zdarzenia ważne jest aby znalazł się numer polisy oraz nazwa firmy ubezpieczeniowej. Gdy nie mamy przy sobie polisy, niezbędne dane możemy ustalić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do tego potrzebne nam będą numer rejestracyjny pojazdu i numer VIN ( 17 cyfrowy numer, znajdujący się na tabliczce znamionowej).

Opr. AM
Źródło: KWP w Kielcach

 • Wiadomości z regionu
 • Aktualności
 • Sport
 • Kultura, rozrywka
 • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (9)
     

Ralf (2018-10-11 14:18:19)

A w dodatku jeżeli będziemy np. w drodze z dala od domu i padnie policji system to co zabiorą ci samochód ???, bo przecież nie będą za cholerę wiedzieć czy mamy przegląd i ubezpieczenie i czy to w ogóle nasz pojazd. No i jak już ktoś trafnie zauważył co w przypadku kradzieży auta. Złodziej na legalu sobie w nocy jedzie i nikt nie wie, że auto zostało skradzione. Co i komu przeszkadzało w tym przepisie, tyle lat się woziło dokumenty i nic nikomu nie przeszkadzało. Ciekawe pomysły, co może się jeszcze wydarzyć w tym kraju, już chyba nic mnie nie jest w stanie zdziwić.

Ralf (2018-10-11 14:09:03)

Totalna bzdura !!!!! proponuję dalej wozić ze sobą dowód i ubezpieczenie, gdyż w przypadku stłuczki trzeba wzywać policję, a ta wiadomo walnie punkty i mandat. Sprawca i tak będzie musiał zapłacić za szkody, więc zrobiono to tylko po to by ukrócić możliwość spisania oświadczenia i rozwiązania sprawy bez mandatu i punktów. Ot i cała sprawa. Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o kasę.

(2018-10-06 17:38:14)

Czyli jak będę miał zapełniony dowód rejestracyjny pieczątkami to wystarczy mi kwit od diagnosty a w systemie będzie ze i tak mam przegląd .Tak?

(2018-10-06 14:48:37)

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze. Dotychczas, gdy byla stluczka, kolizja, to strony sie dogadaly, czyli sprawca napisal oswadczenie i po sprawie. Teraz jak nie beda mieli kierowcy dowodow rejestracyjnych, to w przypadku kolizji czy stluczki trzeba bedzie wezwac policje. Czym to skutkuje? Ano wystawieniem mandatu za kolizje drogowa, a to daje wplywy do budzetu. Proste, prawda? Druga bardzo istotna sprawa jest taka, ze jak zlodziej ukradl auto i jechal bez dowodu rejestracyjnego, to policja zatrzymujac go wiedziala, ze to moze byc zlodziej, a auto kradzione. Teraz jak zlodziej zwedzi auto w nocy, a wlasciciel spi w tym czasie smacznie w lozeczku, to gdy policja zatrzyma zlodzieja, to ten powie ze auto pozyczyl na przyklad, albo ze dostal w uzytkowanie. Policja nie bedzie miala wiedzy, czy auto jest kradzione, gdyz wlasciciel jeszcze tego nie zglosil, bo spi sobie w lozku. Policja bedzie wiedziala, zeauto jest kradzione jak wlasciciel to zglosi, a nastepnie jak to zostanie wprowadzone i bedzie widnialo w systemie. Do tetgo czasu auto moze juz byc daleko, daleko stad...

ROBI SIĘ CIEKAWIEJ (2018-10-06 11:56:18)

nie ma obowiązku to w razie kolizji każdorazowo trzeba wzywać Policję. Znając pomysłowość i cwaniactwo naszych kierowców niejeden będzie jeździł bez ubezpieczenia lub będzie posiadał dokument wygenerowany z internetu. Nowy przepis jest wręcz idiotyczny bo dołoży pracy policjantom, którzy każdorazowo będą przy kontroli sprawdzać dane pojazdu w systemie chyba CEPIK. A ewenementem na skalę światową jest to, że za dokument, którego nie posiadało się podczas kontroli otrzyma się pokwitowanie w formie papierowej. Po przeprowadzonym badaniu technicznym z zaświadczeniem trzeba zgłosić się na Policję gdzie dokona się stosownego wpisu w ewidencji. A policjantów pocieszę, że od przyszłego roku utoną w papierach bo na mocy ustawy przejmą wszystkie fotoradary od ITD.

(2018-10-06 10:19:37)

Stłuczka, nikt nie ma dokumentów. Co robisz? Wzywasz policję?

oo7 (2018-10-06 09:22:05)

Diagnosta nie musi wbić pieczątki, wystawia kwit ze przegląd zrobiony.

Kierowca (2018-10-06 07:26:05)

Komu to ma służyć ? Jest to bezsensowne. Na przegląd i tak trzeba mieć dowód bo przecież diagnosta musi wbić pieczątkę. I w dowodzie jak skończy się miejsce i tak trzeba nowy wyrabiać. Głupota. Utrudnić to może życie kierowcom jeszcze tak może być.

(2018-10-05 19:05:58)

To jak się skończą miejsca na pieczątki w dowodzie jeździmy dalej ?

Dodaj komentarz

Imię:
Email:
Twój komentarz:

HTML = wył
X-code = wł

X-Kody:
 • [email]nazwa@domena.pl[/email]
 • [url]www.strona.pl[/url]
 • [b]pogrubiony[/b]
 •  

  Nasz patronat

  Data: 2018-12-14, godz:

  Koncert Live w Kręgielni Chicago! YELLOW HORSE!

  Po raz kolejny, będziemy gościć znakomitych muzyków. Projekt, Yellow Horse. 14 grudnia 2018 r. zapraszamy do Kręgielni Chicago o godzinie 20.00!
  Wróć do góry