swietokrzyskie.info

Wtorek, 21 maja 2019, Do końca roku 224 dni Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Wiadomosci

Poseł Michał Cieślak: Prawa miejskie dla Opatowca, Korczyna, Oleśnicy i Pacanowa

Dodane: Milena Data: 2018-10-05 20:05:21 (czytane: 7419)  Wersja do druku

Niedawno status miasta przywrócono takim miejscowościom, jak Wiślica i Morawica. Dziś w naszym regionie o przywrócenie praw miejskich ubiegają się Opatowiec, Nowy Korczyn, Oleśnica i Pacanów.

Jak przyznaje Poseł Michał Cieślak: podczas spotkań z mieszkańcami często otrzymuje pytania: w czym nam- mieszkańcom pomoże przywrócenie praw miejskich, co nam to daje i dlaczego to takie ważne? Odpowiadam wtedy, że te dzisiejsze miejscowości -  to kiedyś miasta i tworząca je ludność. To nasi przodkowie, którzy mieli ogromny wpływ na budowanie Polski, tworzenie Państwa, walcząc o Niepodległość. Kiedyś te miejscowości utraciły prawa miejskie - zabrane przez zaborców, aby zmniejszyć ich rangę, pamięć i historyczne znaczenie.

Dziś, Opatowiec to piękne świadectwo państwowości, wyrażone śladami Józefa Piłsudskiego. Kiedyś to było miasto handlowe, gdzie jedna z pierwszych jednostek OSP utworzona została 130 lat temu.

Nowy Korczyn, niegdyś uzbrojony w mury obronne i zamek królewski wzniesiony przez Kazimierza III Wielkiego był centrum politycznych decyzji. Dzięki centralnemu położeniu w Małopolsce Korczyn stał się miejscem zjazdów politycznych i zgromadzeń szlacheckich. Tradycja zjazdów rycerskich sprawiła, że w Nowym Mieście Korczynie odbywały się sejmiki generalne Prowincji Małopolskiej. W 1869 Korczyn utracił prawa miejskie.

Pacanów był miastem szlacheckim, a prawa miejskie otrzymał w 1265 roku nadane przez Księcia Bolesława. Historia donosi o wielu zwycięskich bitwach pod Pacanowem m.in. bitwa z zakonem tatarskim. W 1794 roku w Wójczy pod Pacanowem Tadeusz Kościuszko wydaje rozkaz rekrutacji mieszkańców sandomierszczyzny niewykluczone, że właśnie wtedy zaczął powstawać Uniwersał Połaniecki, który miał na celu zachęcenie chłopów do przystąpienia do powstania. Niestety w 1869 r. na mocy carskiego ukazu pozbawiono praw miejskich 336 polskich miast. W tym gronie znalazł się również Pacanów.

Prawa miejskie Oleśnicy nadano w 1470 r. Była ona niewielkim ośrodkiem rzemieślniczym. Powstały tutaj pierwsze miejscowe cechy: kuśnierski, krawiecki i wspólny, który grupował rzemieślników z 10 różnych specjalności. W XIX wieku osada słynęła ze swoich mistrzów murarskich, cenionych i poszukiwanych w południowej części Królestwa Kongresowego. W 1869 r. Oleśnica również utraciła prawa miejskie.

Jak dodaje Poseł: To pierwsze skojarzenia, które w tym momencie przychodzą mi na myśl. Jestem pewien, że świadectw wagi i znaczenia tych miejsc w naszej historii jest o wiele więcej. Przywrócenie praw miejskich w rocznicę 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, to piękne świadectwo patriotyzmu i państwowości, dawnej Polski oraz walki o niepodległość.

Właśnie dlatego, tak jak to było w przypadku Wiślicy i teraz, zabiegam o przywrócenie praw miejskich dla Opatowca, Nowego Korczyna, Pacanowa i Oleśnicy. Dziś mogę już Państwa poinformować, że w większości tych miejscowości konsultacje społeczne zakończyły się sukcesem. Raporty z konsultacji trafiły do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a decyzje dotyczące przywrócenia praw miejskich prawdopodobnie zostaną opublikowane jeszcze w październiku bieżącego roku. Uroczystości zaś nastąpią 11 listopada 2018 r. w rocznicę 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To piękne i historyczne okoliczności i dla mnie osobiście bardzo ważny moment.  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (37)
     

Pamela Rosa Flores (2018-11-05 13:33:10)

Czy chcesz spelnic swoje marzenie, kupic pozadany dom, samochód, wyremontowac mieszkanie lub zabrac rodzine na niezaplacone wakacje w odleglym miejscu? Duze wydatki trudno pokryc z biezacych funduszy. Dlatego pomagaja banki oferujace kredyty bankowe. Który wybrac? Jakie sa rodzaje kredytów bankowych? Dowiedz sie wszystkiego o kredytach bankowych. (pamelarosaflores11@gmail.com)

lolo (2018-10-10 14:57:59)

i tak nic nie pobije nadaniu Wiślicy praw miejskich... wieś licząca w zameldowaniu 400 ludzi stała się "miastem" - jak tam wiśliczanie? Polepszyło się Wam życie? hahahaha, zaraz się zleję ze śmiechu. Ja bym dał jeszcze prawa miejskie Chotlowi Czerwonemu bo ma przynajmniej więcej ludności

(2018-10-10 14:05:28)

Mądrze napisane.

-zwykły (2018-10-10 13:53:12)

Zdzichowi spod pawilonów daj spokój.Pije za swoje a,że w ryja leje jak mu kto w drogę wchodzi to dobrze robi bo przez to oszczędza Policję która i tak ma bardzo dużo kłopotów z agresywnymi mętami i narkomanami Co do PKS to PIS tego od struktur pogonić powinien na cztery a może na 5 wiatrów bo on ma złą opinie i psuje renomę poważnej partii jaką jest PIS wśród wyborców a zwłaszcza byłych pracowników PKS dotkniętych jego działalnością.Broniła go ówczesna Wojewoda i parę innych osób a on firmę doprowadzał do bankructwa. Dziś gdy w Staszowie Premier chwali tamtejsze władze za uratowanie PKS to nasze należałoby skrytykować a Pan B staje koło Premier na podium z uśmiechem radości na swej pięknej buzi.

(2018-10-09 06:02:54)

A kto nim zarządzał? Winnych należy szukać wśród zarządzających. Jakie mieli wykrztałcenie, doświadczenie? A nie pretensja do burmistrza, starosty, wojwody czy królowej brytyjskiej. Kto doprowadził PKS do takiego stanu? Marsjanie, burmistrz buska, kanclerz Niemiec, wojewoda, a może Zdzicho spod pawilonow? Nie, oni nim nie zarządzali?

(2018-10-08 20:37:53)

No właśnie o to chodzi, że ani gmina czyli burmistrz, ani nikt inny nie zrobił nic, dlatego PKS upadł. Gdyby go w porę przejęto i zaczętoby mądrze nim zarządzać, to z pewnością można go było uratować, utrzymać miejsca pracy i istniałby po dziś dzień. Skoro w Staszowie się dało, jak również w wielu innych miastach, gdzie PKS-y funkcjonują po dziś dzień, to i w Busku by się dało, jakby się chciało, a chcieć to móc. Tu jednak króluje NIE DA SIĘ. Zresztą, co tu się dziwić, jak w Warszawie roczny podatek od autobusu to 1232 zł, a w Busku 2050 zł... Oto polityka SPRZYJAJĄCA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w wykonaniu W. Sikory. Taka polityka z pewnością sprzyja powstawaniu nowych miejsc pracy, a inwestorzy ,,walą do Buska drzwiami i oknami,,...

Oj ekonomiści: (2018-10-08 19:44:46)

PKS upadł ze względu na wielomilionowe zadłużenie, pomimo sukcesywnej wyprzedaży najpierw ciężarówek, przyczep, działek i autobusów. Nikt z zarządzających tą firmą nie miał o zarządzaniu zielonego pojęcia czego ostatecznym dowodem było zlikwidowanie kursów do Krakowa. Oni myślami byli jeszcze w PRL-u. Miałem raz przyjemność jechać rano do Krakowa to kierowca za swoje pieniądze kupował paliwo w MAGTRANSIE, a pieniądze odbierał sobie z biletów. Żadna państwowa firma nie jest w stanie utrzymać się w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Dotyczy to również monopolistów: Orlen-u, PGE, PGNiG-u, koplalń, elektrowni. Gdyby te firmy nagle znalazły się w gronie kilku konkurentów to w kilka miesięcy pokazałyby numer buta.

(2018-10-08 18:02:17)

a może ktoś wcześniej doprowadził PKS do tak tragicznej sytuacji, ze nawet przejęcie przez gminę nieuratowałoby tej firmy, a co najwyższej pociągnąło gminę za sobą

(2018-10-08 14:19:30)

W sobotę 6 października około godziny 17:45 na TVP Info, oglądałem wystąpienie Premiera Mateusza Morawieckiego w Rykach na Lubelszczyźnie. Premier pochwalił burmistrza z PIS-u między innymi za to, że gmina przejęła PKS i dba o niego. Premier dodał, że burmistrz stara się o środki na unowocześnienie taboru, aby był bardziej ekologiczny i takowe otrzyma, o ile dobrze pamiętam, z ministerstwa środowiska. Spójrzmy jednak bliżej, czyli na nasze świętokrzyskie podwórko. Porównajmy jak wygląda Busko, a jak Staszów, na przykładzie PKS-ów. W 2012 roku staszowski PKS przejęła gmina i działa on po dziś dzień. Daje 118 miejsc pracy. Gmina od przejęcia podejmuje rozmaite działania, aby PKS rozwijać, restrukturyzować, dostosowywać do potrzeb i wymagań rynku. Jak sytuacja wygląda w Busku, każdy wie. Jeden z największych PKS-ów w świętokrzyskim, czyli PKS Busko wraz z placówkami w Kazimierzy Wielkiej i Pińczowie zniszczono, a majątek wyprzedano za marne grosze. W czerwcu 2013 roku podjęto decyzję o likwidacji PKS Busko-Zdrój. Przypomnijmy, że Waldemar Sikora zasiada na stołku burmistrza od 2010 roku. Co zrobił by ratować PKS? Co zrobiła wojewoda Pałka-Koruba w tej sprawie? A może Pani Nadprzewodnicząca Justyna Nurek się wypowie w tej materii, wszak pracowała w PKS-ie, a nawet była swego czasu w Radzie Nadzorczej? W Staszowie dało się uratować tą firmę, a w Busku NIE DAŁO SIĘ. Uważam, że PKS Busko powinien zostać przejęty przez gminę Busko i zrestrukturyzowany. Powinno się pozyskać także środki zewnętrzne na ten cel. Należało utrzymać rentowne linie dalekobieżne: Kraków, Warszawę, Łódź, Katowice. Na podmiejskie trasy zakupić ekonomiczne busy. PKS powinien wykonywać także dowozy dzieci do szkół w gminie Busko, a nie tak jak teraz, że gmina zleca to na zewnątrz i daje zarobić prywatnym przewoźnikom, busiarzom, którzy zamiast dawać miejsca pracy młodym ludziom, to zatrudniają samych emerytów. To skandal, że uzdrowiskowe miasto Busko nie ma normalnych, czyli autokarowych połączeń z takimi miastami jak Kielce, Kraków czy Katowice. Pozostają do dyspozycji jedynie ciasne, niekiedy brudne i śmierdzące oraz zdezelowane busiki z maleńkimi bagażnikami. Połączenia kolejowego też Busko nie ma, niestety. Takie mamy efekty rządów W. Sikory i PO-PSL. Warto o tym pamiętać przy urnach wyborczych.

jur (2018-10-08 13:25:08)

praca swoim ludziom PSL i wszystko jasne tak dalej glosujemy na zielona konczynke zeby bylo tak jak bylo

ja (2018-10-08 12:56:19)

PSL na śmietnik historii, chyba wszyscy kolesie i rodziny na stołki już powsadzane ?

ELA (2018-10-08 06:21:13)

Głupi naród i tak wszystko kupi i będzie klaskał.Czasy komunizmu powróciły pod inną nazwą

weno-jo (2018-10-07 14:25:46)

A gdzież to się podziało Młode Busko i jego młode wilki???? Kto ich tak strasznie przestraszył, że podkuliły ogonki i cichutko siedzą.??? A tyle fantazji rozgłaszali. CHŁOPAKI--NIE MA CO SIE BAĆ TYLKO BRAĆ SIĘ DO POWAŻNEJ ROBOTY.

* (2018-10-07 14:21:26)

Nie pomoże herb miasta...bo i tak słoma z buta wylezie.

do poniżej (2018-10-07 12:24:52)

Co tak mało miast?Zróbcie więcej.Niech Wieśka z Wełcza i Wiesiek z Kępia też będą z miasta.

Nasz patronat

Data: 2019-03-28, godz:

Terminarz Kina Zdrój

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym buskiego Kina „ZDRÓJ”.Wróć do góry