swietokrzyskie.info

Sobota, 16 lutego 2019, Do końca roku 318 dni Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany

Wiadomosci

10 - TYSIĘCZNY TERYTORIALS

Dodane: Milena Data: 2018-05-21 14:14:44 (czytane: 5749)  Wersja do druku

Powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej jakie miały miejsce w ten weekend spowodowały, że liczebność piątego rodzaju sił zbrojnych przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy.

11 i 12 maja br. na kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze stawili się ochotnicy z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza oraz Świętokrzyskiego. Szeregi czterech brygad OT powiększyły się o kolejnych blisko 600 ochotników, a liczebność WOT przekroczyła 10 tysięcy żołnierzy.

wot.jpg

wot1.jpg

wot2.jpg

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej pomimo, że formowanie rozpoczęła w trzecim etapie i jest w fazie poszukiwania ochotników do służby to również ma już swoich terytorialsów. Są nimi przyszli instruktorzy, którzy wcześniej byli żołnierzami zawodowymi. Są to ochotnicy, którzy po rejestracji we właściwym WKU oraz złożeniu wniosku zgłosili się do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w celu zapoznania z przepisami i warunkami służby. Z chwilą  otrzymania rekomendacji, ochotnicy zostali skierowani do wojskowej pracowni psychologicznej w celu wydania orzeczenia.

W dniu 12 maja br. 28 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej z 10 ŚBOT rozpoczęło szkolenie wyrównawcze (8 dni) na poligonach w Dębicy, Lublinie, Majdanku i  Chełmie, którego celem jest między innymi zapoznanie się z programem szkolenia pododdziałów lekkiej piechoty oraz metodą prowadzenia szkolenia podstawowego. Po jego zakończeniu będą instruktorami, którzy poprowadzą szkolenie podstawowe dla kolejno wcielanych grup żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Ciąży wiec na nich duża odpowiedzialność za poziom wyszkolenia całego 101 batalionu lekkiej piechoty. Jest to nowatorki system wcielania wyspecjalizowanych ochotników, zastosowany przez 10. Świętokrzyską Brygadę OT pozwalający wyszkolić instruktorów zanim zostaną wcieleni pozostali żołnierze terytorialnej służby wojskowej.

Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

Wojska Obrony Terytorialnej są formacją ochotniczą, oznacza to, że decyzję o wstąpieniu do formacji można podjąć tak samo łatwo jak o wyjściu z niej. Dotychczasowe statystyki wskazują, że ubycia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (TSW) nie przekraczają 7% stanów, co jest typową wartością dla formacji ochotniczych na świecie.

W skali całego kraju wnioski o powołanie do WOT złożyło do tej pory ponad 17 tys. osób. Taka ilość kandydatów do służby pozwala planowo realizować proces tworzenia piątego rodzaju sił zbrojnych. Dowództwo WOT ocenia, że na koniec bieżącego roku formacja będzie liczyła 20 tysięcy żołnierzy, z czego 17 tysięcy będą stanowili żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

wot3.jpg

wot4.jpg

Na chwilę obecną szkolenie ochotników jest prowadzone w sześciu brygadach utworzonych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji, tj. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu (dwie brygady) oraz na Warmii i Mazurach. Siedem kolejnych brygad z województw Polski centralnej, obecnie buduje swoje struktury oraz przygotowuje się do szkolenia, które rozpocznie już w drugiej połowie bieżącego roku.


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (5)
     

do poniżej (2018-05-24 10:50:16)

Pierniczysz głupoty chłopczyku.

ja (2018-05-23 12:10:28)

PO wmawiało nie dawno , że WOT to porażka PIS-u bo nikt się nie zgłasza jak widać kolejna ich ściema teraz tak jak piszecie kto chce ten idzie w kamasze a nie jakaś tam przymusowa łapanka studencików którzy nic nie rozumieli i psuli sprzęt który kosztuje grubą kasę a za wszystko my płacimy podatnicy polscy

. (2018-05-22 21:19:31)

teraz idą ci ktorzy cos potrafia a nie jak dawniej z lapanki przymusowej a w wojsku nic nie potrafili tylko psuli sprzet i nerwy dowodcow !!!!!!!!!!! dzisiejsze wojsko ma kase i klase !!!!!!!!!!!

moje i nie tylko moje uwagi do OTK: (2018-05-21 22:25:56)

Wojska Obrony Terytorialnej powinny podlegać dowództwu wojskowemu, a nie politykowi jakim jest minister obrony narodowej. Powinny ćwiczyć z Wojskami Operacyjnymi dlatego, że siłą rzeczy te wojska wzmocnią. Będzie taniej bo ich magazyny, składy broni, całość zaopatrzenia będą znajdować się na terenie jednostek wojskowych, będą ćwiczyć na ciężkim sprzęcie: czołgi, artyleria, ponadto przesuwanie doświadczonych żołnierzy zawodowych do OTK odbywa się kosztem Wojsk Operacyjnych. Na czas wojny wzmacnia się istniejące siły policyjne na terenie powiatu. Co może zrobić setka żołnierzy bez ciężkiej broni (jeżeli wróg opanuje teren powiatu?) - odpowiedź jest prosta - nic nie zrobią.

no i bardzo dobrze (2018-05-21 15:58:39)

dzisiejsze wojsko jest doposażone i nie odbiega od zachodnich standardów wojsko powinno być dobrowolne kto chce niech służy

Nasz patronat

Data: 2019-02-04, godz:

Koncerty Buskiej Orkiestry Zdrojowej

Zapraszamy na koncerty w wykonaniu Buskiej Orkiestry Zdrojowej.


Imprezy, wydarzeniaWróć do góry