swietokrzyskie.info

Sobota, 20 kwietnia 2024, Do końca roku 255 dni Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

Wiadomosci

Kampania społeczna MSWiA 'Czad i ogień. Obudź czujność' (audio)

Dodane: admin Data: 2017-12-12 13:32:06 (czytane: 8402)  Wersja do druku

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy szczególnie daje o sobie znać tlenek węgla - potocznie nazywany czadem. Dlatego też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju ponawia apel do mieszkańców powiatu buskiego dotyczący zagrożeń z nim związanych.

Pozytywnym jest fakt, że świadomość społeczeństwa w omawianym temacie każdego roku wzrasta. Mimo to, w roku bieżącym na terenie powiatu buskiego odnotowano 4 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 2 osoby.

Obecna akcja to już druga edycja kampanii społecznej MSWiA „Czad i ogień. Obudź czujność!”, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym. Każdy z nas w obliczu zagrożenia czadem i ogniem powinien wiedzieć, jak prawidłowo zachować się, aby się przed nim uchronić.

Tlenek węgla jest gazem powstającym w wyniku niepełnego spalania węgla i substancji, które w swym składzie posiadają węgiel. Jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że w zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się głównie w górnych ich warstwach.

czad_i_ogien.jpg

Tlenek węgla ma zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną (powinowactwo 300 razy szybsze od tlenu). Powoduje niedotlenienie tkanek. Objawy zatrucia nie są charakterystyczne. Ciężkość ich zależy przede wszystkim od stężenia tlenku węgla w powietrzu wdychanym, czasu trwania narażenia i od aktywności ruchowej poszkodowanego.

Uważa się, że wdychanie tlenku węgla powoduje (wartości orientacyjne):

- w stężeniach ok. 60–240 mg/m3 po paru godzinach — ból głowy,

- w stężeniach ok. 450 mg/m3, po 1-2 godzinach — ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, apatie,

- w stężeniach ok. 900–1000 mg/m3, po 2 godzinach — zapaść, utratę przytomności,

- w stężeniach ok. 1800–2000 mg/m3, po 20 minutach — zapaść i ryzyko zgonu po 2 godzinach,

- w stężeniach ok. 4000 mg/m3, po 5-10 minutach — zapaść i ryzyko zgonu po 30 minutach,

- w stężeniach ok. 8000 mg/m3, po 1–2 minutach — zapaść i ryzyko zgonu po 10–15 minutach,

- w stężeniach ok. 15000 mg/m3, po 1–3 minutach — zgon.

Przy wysokich stężeniach CO, już po kilku wdechach może nastąpić zgon, bez objawów ostrzegawczych, wskutek porażenia układu oddechowego oraz ostrej niewydolności układu krążenia.

Zaczadzenie w budynkach mieszkalnych może pośrednio powodować to, iż w okresie zimowym większość użytkowników budynków uszczelniania okna, drzwi przed zimnem. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. Niedostateczna ilość tlenu do spalenia paliwa powoduje, ze następuje niepełne spalanie paliwa w urządzeniach grzewczych i tworzy się tlenek węgla, czyli czad. W takich przypadkach może dojść również do zaburzenia ciągu w przewodach kominowych i wydostawaniu się czadu do przestrzeni mieszkalnej, co poważnie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Obserwujemy wtedy tak zwany odwrotny ciąg powietrza w przewodach kominowych (z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia).

Ważne więc jest aby:


• nie ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, gdyż może to spowodować poważne zatrucia,

• zapewnić skuteczną wentylację w pomieszczeniach, w których występuje spalanie paliwa,

• nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz do przewodów wentylacyjnych,

• wszelkie prace naprawcze, przeróbki, modernizacje i prace konserwacyjne przy urządzeniach na paliwo stałe, ciekłe i gazowe należy zlecać tylko specjalistom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.


W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).
Warto już dziś zadbać o własne bezpieczeństwo tak aby okres największej aktywności tlenku węgla stanowił czas bezpieczeństwa dla wszystkich mieszkańców.

Dodatkowe informacje w przedmiotowym temacie można pozyskać na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej: http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo_pozarowe_w_domu


Kampania społeczna "CZAD i OGIEŃ. Obudź czujność" - spot radiowy

Kliknij i słuchaj:


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (0)
     

Nasz patronat

Data: 2024-04-20, godz: 10.00

Świętokrzyska Liga Pływacka w Busku-Zdroju

W nadchodzącą sobotę, 20 kwietnia, na Pływalni Miejskiej im. Stefana Komendy w Busku-Zdroju odbędzie się 2 Runda Dużej Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej. Zawody rozpoczną się o godzinie 10:00 i przewidują udział zawodników w różnych kategoriach wiekowych oraz stylach pływackich.



Wróć do góry